دیدار بانک مرکزی ایران، خزانه‌داری آمریکا و بانک‌های بین المللی به تعویق افتاد

دولت انگلیس اعلام کرد دیدار میان بانک مرکزی ایران، خزانه‌داری آمریکا و بانک‌های بین‌المللی در لندن که قرار بود به منظور گفت‌وگو درباره‌ پیشرفت ضعیف بانک‌ها برای از سرگیری روابط با ایران پس از برداشته شدن تحریم‌های آمریکا در ماه ژانویه روز سه شنبه برگزار شود، به تعویق افتاده است.

عصر بانک؛ به گزارش ایسنا، با وجود اجرا شدن برجام و برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، بانک‌های اروپایی که بعضی از آنها به دلیل نقض تحریم‌های وضع شده علیه ایران مجازات شدند برای از سرگیری تجارت با ایران رغبتی نشان نمی‌دهند مگر اینکه تضمین کافی دریافت کنند مجددا تحت مجازات آمریکا قرار نخواهند گرفت.

 

فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلیس روز سه‌شنبه در پاسخ به پرسش یک نماینده پارلمان درباره مذاکراتی که با آمریکا درباره تحریمهای بانکی انجام گرفته تا شرکتهای انگلیسی بیشتری را برای سرمایه گذاری در ایران تشویق کند، اظهار کرده بود قرار است دیداری میان بانک مرکزی ایران، خزانه‌داری آمریکا و بانک‌های بین‌المللی روز سه‌شنبه در لندن برگزار شود. وی گفت: دیدار بعدازظهر روز سه‌شنبه میان بانک مرکزی ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا و بانک‌های بین‌المللی مستقر در لندن به منظور دستیابی به پیشرفت در این خصوص برگزار می‌شود.

 

با این همه یک سخنگوی وزارت خارجه بعدا اعلام کرد این دیدار به تعویق افتاده و مجددا برنامه‌ریزی خواهد شد. وی به علت این تاخیر یا زمان احتمالی برگزاری این دیدار اشاره‌ای نکرد.

 

این سخنگوی وزارت خارجه اظهار کرد: انگلیس مایل است بانک‌هایش قادر به حمایت از شرکت‌های انگلیسی باشند که در ایران کار می‌کنند و متعهد است چالش‌های باقی‌مانده با شرکای بین‌المللی‌اش، ایران و خود بانک‌ها در این خصوص را مورد رسیدگی قرار دهند.

 

جان‌ کری، وزیر خارجه آمریکا، در ماه می به بانک‌های بزرگ اروپایی گفته بود: نباید برای از سرگیری همکاری با ایران نگرانی داشته باشند. با ای نهمه این بانک‌ها نگرانی‌های خود را تکرار کرده و وام‌دهندگانی شامل استاندارد چارترد و سوسیته جنرال اعلام کرده‌اند که هیچ تصمیم فوری برای از سرگیری فعالیت‌های بازرگانی در ایران ندارند.

 

یک سخنگوی استاندارد چارترد روز سه‌شنبه در تماس رویترز به بیانیه قبلی این بانک درباره‌ ایران اشاره کرد و گفت: ما هیچ مشتری جدیدی که در ایران مقیم باشد یا نهادی که تحت کنترل شهروندان ایرانی باشد و همچنین هیچ‌گونه مبادلات جدیدی که مربوط به ایران یا افراد حاضر در این کشور باشد را نخواهیم پذیرفت.

 

بر اساس گزارش رویترز، 9 مدیر از بانک‌های اروپای بزرگ در نشست ماه می با وزیر خارجه آمریکا حضور داشتند که شامل جان کریاس – مدیر عامل دویچه بانک و آنتونیو سیمونس، مدیر واحد انگلیسی اچ اس بی سی بودند.

 

فیلیپ هاموند در آن زمان اظهار کرده بود که هدف، بازگرداندن ایران به جامعه بین‌المللی و رفع نگرانی بانک‌ها نسبت به احتمال مجازات برای نقض تحریم‌هاست.

 

به گزارش ایسنا، تحریمهای مربوط به برنامه هسته‌ای ایران از جمله ممنوعیت استفاده از سیستم سوئیفت برای معاملات بین المللی در ژانویه پس از توافق هسته‌ای برداشته شد. اما سایر تحریمهای بین المللی مربوط به تروریسم و توسعه موشک بالستیک و تجارت آمریکایی‌ها با ایران به قوت خود باقی مانده است. خاطره جریمه‌های سنگین گذشته آمریکا از جمله جریمه 9 میلیارد دلاری برای بانک فرانسوی بی ان پی پاریبا که در سال 2014 در ارتباط با نقض تحریمهای ایران صادر شد، فراموش نشده است.

 

طبق تحقیقات شرکت حقوقی جهانی "کلاید اند کو"، بیش از نیمی از شرکتهای بین المللی که علاقمند به فعالیت در ایران هستند، به دلیل واهمه از نقض تحریمها و مجازات آمریکا از هر گونه اقدامی بازمانده‌اند. بر اساس گزارش دفتر امور خارجه انگلیس، انتظار می‌رود تجارت ایران و اتحادیه اروپا از حدود هشت میلیارد دلار در حال حاضر، در دو سال آینده چهار برابر شود با اینهمه سیاستهای آمریکا به این معناست که پنجره گسترش تجارت با ایران ممکن است بسته شود. فرانسسکو فینی، یک مقام دفتر فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا 25 ماه می به بلومبرگ اگفت: شرکتهای متعدد اتحادیه اروپا از کمیسیون اروپا درخواست کرده‌اند مورد آنها را به صورت جداگانه با وزارت خزانه داری آمریکا مطرح کند تا پیش از تجارت با ایران شفافیت حقوقی یا اجازه دریافت کنند. فرانک پروست، عضو فرانسوی پارلمان اروپا در یک نشست کمیته در ماه مه اظهار کرد عدم شفافیت آمریکا باعث تردید شرکت‌هایی مانند ایرباس شده است. وی گفت: در حال حاضر هیچ بانکی نیست که سرمایه گذاری در ایران را حمایت کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.