تاریخ و تعداد ازدواج از شروط وام مسکن حذف شد

در فاصله حدود چهار ماه از اجرایی شدن مصوبه افزایش سقف تسهیلات مسکن برای زوجین، شرط تاریخ ازدواج برای ارائه این وام از محل اوراق و همچنین ازدواج اول برای تسهیلات صندوق پس انداز یکم حذف شد. بر این اساس تمامی زوجین می‌توانند از تسهیلات این بخش استفاده کنند.

عصر بانک؛به گزارش ایسنا، در نیمه اسفندماه سال گذشته با مصوبه شورای پول و اعتبار سقف تسهیلات برای زوجین از محل صندوق پس‌انداز یکم (خانه اولی‌ها) و همچنین از محل اوراق گواهی حق تقدم افزایش یافت.

 

زوجینی که تاریخ عقد آنها از سال 1385 به بعد بود مشمول تسهیلات جدید می‌شدند(این شرط برای صندوق پس انداز وجود ندارد)، به‌طوری که آنهایی که متقاضی دریافت وام مسکن از محل خرید اوراق حق تقدم در بورس بودند، براساس شرایط جغرافیایی محل زندگی خود می‌توانستند وام در سه سقف دریافت کنند. به‌طوری که زوج‌های ساکن تهران تا 100 میلیون، در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت تا 80 میلیون و همچنین در سایر مناطق تا 60 میلیون تومان تسهیلات مسکن به آنها ارائه می‌شد.

 

اما با تصمیم اخیر بانک مسکن محدوده زمانی تعیین شده برای زوجین از دریافت تسهیلات مسکن از محل خرید اوراق حذف شده است به گونه‌ای که دیگر فقط زوج‌هایی که تاریخ ازدواج آنها به سال 1385 به بعد بر می‌گردد مشمول دریافت این تسهیلات نبوده و قبل از آن نیز توان دریافت وام 60، 80 و 100 میلیون تومانی را خواهند داشت.

 

این در حالی است که زوجین و یا سایر افرادی که می‌خواهند برای دریافت وام از محل خرید اوراق اقدام کنند برای دریافت هر میزان وام باید تا دو برابر اوراق خریداری کنند به‌طوری که برای وام 60 میلیونی حدود 120 برگ، وام 80 میلیونی 160 برگ و وام 100 میلیونی 200 برگ اوراق لازم است. بر اساس آخرین تغییرات قیمتی در فرابورس قیمت اوراق در حال حاضر حدود 90 هزار تومان است.

 

همچنین شرط ازدواج اول برای دریافت وام از محل صندوق پس انداز یکم(خانه اولی ها) نیز حذف شده است. بر این اساس افرادی که حتی چند بار ازدواج کرده‌اند هم مشمول دریافت تسهیلات از این بخش خواهند بود.

 

جدای از مصوبه وام مسکن برای  زوجین،   تسهیلات از محل صندوق پس انداز یکم در سه سقف 40، 60 و 80 میلیون تومانی نیز قابل پرداخت است که برای زوج‌ها به 80، 120 و 160 میلیون تومان افزایش یافت. همچنین برای تسهیلات از طریق خرید اوراق نیز سقف‌های 40، 50 و 60 میلیون تومان ارائه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.