سود 21 درصدی با سپرده حداقل 100 میلیونی

برخی شعب بانک‌ها و مؤسسات مالی، با اتخاذ راهکارهایی، عملاً مصوبه کاهش نرخ سود را دور می‌زنند.

عصر بانک؛ روزنامه «خراسان» می‌نویسد: هرچند توافق تعدادی از بانک‌ها و اقدام آنها برای کاهش نرخ سود بانکی از 18 درصد به 15 درصد سرانجام منجر به مصوبه شورای پول و اعتبار و عمومیت یافتن این اقدام مفید به حال اقتصاد کشور شد و کل سیستم بانکی و انواع بانک‌ها و موسسات اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی ملزم به رعایت این نرخ شدند اما گزارش میدانی خراسان با مراجعه به برخی از شعب بانک‌ها نشان می‌دهد که در حال حاضر امکان دریافت سودهای بالاتر از 15 درصد و درمواردی حتی تا 21 درصد نیز درصورت اصرار و پافشاری سپرده‌گذار یا از طریق افزودن بر حجم سرمایه‌گذاری وی وجود دارد.

 

البته این مراجعه صرفاً برای تمام شعب انواع بانک‌های خصوصی و دولتی نبوده است و به‌طور نمونه و برای یافتن پاسخی برای این پرسش بوده است که آیا می‌توان با استفاده از روش‌های گوناگون به سودهای با نرخ بیش از 15 درصد بدون تحمل ریسک بالا و تفاوت ملموس در ریسک سرمایه‌گذاری دست یافت یا خیر. البته امکان تنوع دادن بیشتر به شعب مراجعه کننده درصورت تداوم این رویه در نظام بانکی نیز وجود دارد و عنوان نکردن برخی از بانک‌های خصوصی یا دولتی در این گزارش به معنای سلبی یا ایجابی درخصوص نحوه دستیابی به سود بیشتر از طریق سپرده‌گذاری در آن‌ها نیست.

 

سود 21 درصدی با سپرده حداقل 100 میلیونی

 

درصورت داشتن حداقل 100 میلیون تومان سرمایه درحال حاضر می توانید بدون تحمل ریسک بالا و تنها با سپرده گذاری یک ساله از 21 درصد سود دربانک X بهره مند شوید! با مراجعه به یکی از شعب بانک X پایتخت رئیس شعبه را می بینم که درحال بحث با یکی از مراجعان درباره نحوه اختصاص سود بانکی به سپرده وی است، مراجعه کننده که به تازگی با سود 15 درصدی مواجه شده است به رئیس بانک می‌گوید که چرا به برخی از سپرده ها سود 20 درصدی بر اساس شنیده هایش تعلق می گیرد که رئیس بانک سخن وی را اصلاح می کند و می‌گوید: "سود 21 درصد" این سود به یکی ازصندوق‌های (سرمایه‌گذاری زیرمجموعه) بانک اختصاص دارد. اینجاست که برای جست و جوی بیشتر مسأله وارد این بحث می شویم و به عنوان یک مراجعه کننده‌ای که می‌خواهد در این باره بیشتر بداند، می‌پرسیم، آیا درصورت برداشت از این سپرده تغییری هم در سود آن ایجاد می‌شود که پاسخ می‌دهد: درصورت برداشت یکی دو درصد ممکن است تغییر کند اما در سپرده‌های یک ساله که الان 15 درصد است تا یک سال هیچ تغییری در نرخ سود اعطایی به مشتری ایجاد نمی شود و بعد از یک سال دوباره با نرخ جدید تمدید می شود ولی اگر صندوق باشد ، نرخ آن الان 21 درصد است و امکان دارد که اگر برداشت کنید نرخ آن 20 درصد شود ولی معمولا با کاهش مبلغ شما مقدار سود پایین نمی آید مگر این که (به صورت عمومی در کل سیستم بانکی) نرخ را کاهش دهند.

 

وی ادامه می‌دهد: این صندوق در بورس فعال است و تضمین شده خود بانک است و نام آن X است وبرای آن حداقل باید 100 میلیون تومان سپرده گذاری کنید. از وی می پرسم که اگر بخواهم 10 میلیون تومان سپرده گذاری کنم آیا امکان دریافت سود بالای 15 درصد وجود دارد که پاسخ می دهد: نه فقط 15 درصد سالانه یا 10 درصد روزشمار البته میزان پرداخت سود خیلی تغییری هم نمی کند !یعنی برای رقم 10 میلیون تومان باسود 15 درصد طی یک سال ماهیانه 124 هزارتومان سود دریافت می کنید ولی اگر می شد که 21 درصد هم دریافت کنید این رقم به 170 تومان می رسید!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.