«صفدر حسینی» صندوق را چند دلاری تحویل داد؟

12 تیرماه امسال پایان دوران سه ساله حضور صفدر حسینی در هیات عامل صندوق توسعه ملی بود و حواشی پیش آمده اخیر او را وادار به استعفا و در نهایت واگذاری ریاست کرد. وی صندوق ارزی را با حدود 80 میلیارد دلار دارایی تحویل داد.

عصر بانک؛  به گزارش ایسنا، جریان فیش‌های حقوقی و ارقام بالای پرداختی به مدیران  در کنار مدیران بانکی، بزرگان صندوق توسعه ملی را هم بی نصیب نگذاشت و با تشدید هجمه‌ها در نهایت جلسه هفته جاری هیات امنای صندوق توسعه ملی با استعفای دسته جمعی هیات عامل و موافقت آن از سوی رئیس جمهوری به عنوان رئیس هیات امنای صندوق همراه شد.

 

صفدر حسینی، از مهرماه سال 1392 و در جلسه رسمی به عنوان رئیس هیات عامل معرفی و جایگزین محمدرضا فرزین شد. وی در حالی صندوق توسعه را تحویل گرفت که حدود دو سال از راه اندازی آن گذشته بود.

 

تاسیس صندوق توسعه ملی بر اساس بند(ح) ماده(84) قانون برنامه پنجم توسعه، در سال 1389 در مجلس تصویب و  در بهمن ماه همان سال به رئیس‌جمهوری دولت دهم ابلاغ شد. بر این اساس سال 1390 آغاز واریز حداقل 20 درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز و فرآورده‌های نفتی به صندوق توسعه ملی بود و قرار شد تا سالانه سه درصد بر این 20 درصد اضافه شود.

 

جریان تغییر میزان واریزی به صندوق توسعه ملی از  سهم 26 درصدی آن در سال حکایت دارد. اما با توجه به رقم 2700 میلیارد دلاری که دولت دهم در آخر سال 1391 از صندوق توسعه ملی برداشت کرده و تحت عنوان عیدانه و یا به قول احمدی نژاد جبرانی برای هر نفر حدود 80 هزار میلیارد تومان واریز کرد، این بدهی قرار شد که هر سال در قالب افزایش دو درصدی بر سهم واریزی سالانه به صندوق بر گردد. بر این اساس سهم صندوق از درآمدهای نفت در سال 1390 تا 20 درصد، 1391  تا 23 درصد و سال 1392 به عنوان اولین سال واریز اقساط یارانه  28 درصد بود ودر سال 1393 سهم واریزی به 31 درصد رسید. در سال 1394، دولت با مذاکراتی که با مجلس انجام داد با توجه به کاهش درآمدهای نفتی، سهم صندوق را به 20 درصد حداقل کاهش داده و حتی قسط سوم  عیدانه را نیز واریز نکرد و این ماجرا تا سال 1395 نیز ادامه دارد.

 

این در حالی است که صفدر حسینی، بعد از ورود خود اعلام کرد که کل منابع واریزی به صندوق تا پایان تیرماه 1392 حدود 9.52 میلیارد دلار بوده که با کسر سپرده گذاری های ارزی، تعهدات بابت طرح های ارزی و مجموع پرداختی‌ها و تعهدات صندوق در دولت دهم در نهایت موجودی صندوق یعنی مانده قابل تخصیص آن به 1.18 میلیارد دلار رسیده است. دارایی‌های صندوق توسعه ملی البته  در خرداد ماه 1393 از سوی صندوق حدود 62 میلیارد دلار اعلام شده بود.

 

اما با توجه به روال واریز سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی، گرچه گزارش مشخصی از جزئیات رقم دارایی‌ها و  پرداخت‌های صندوق اعلام نشده، ولی در آخرین اطلاعات اعلامی از سوی قاسم حسینی-قائم مقام صندوق- در اردیبهشت ماه امسال، دارایی‌های صندوق توسعه ملی به 80 میلیارد دلار رسید، که در جریان بوده و به عنوان تسهیلات به بخش های مختلف پرداخت شده است. این رقم البته موجودی صندوق نیست.

 

به هر حال صفدر حسینی به عنوان رئیس مستعفی صندوق توسعه ملی، این صندوق ارزی را با داریی حدود 9.5 میلیارد دلاری تحویل  گرفته و با حدود 80 میلیارد دلار نیز تحویل داده است. این در حالی است که در سال 1390  مبلغ 14 میلیارد دلار سهم صندوق توسعه ملی از نفت بشکه‌ای 100 دلاری شد. در سال 1391 مبلغ 20 میلیارد، سال 1392 مبلغ 14 میلیارد، سال 1393 مبلغ 12 میلیارد دلار و سال 1394 مبلغ 5.5 میلیارد دلار سهم صندوق توسعه ملی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.