الزام بالا بردن استانداردهای بانکی

مدیر کل امور سیاسی و امنیت بین المللی وزارت امور خارجه بالا بردن استانداردهای بانکی نه فقط یک الزام بین المللی، بلکه یکی از مهمترین مطالبات مردمی برای مقابله با فساد وپشتوانه ارتقاء شفافیت بانکی است.

عصر بانک؛ به گزارش ایلنا حمید بعیدی‌نژاد در حساب شخصی اینستاگرامی خود نوشت: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: برای نخستین بار و پس از حدود هشت سال تلاش مدیران و کارشناسان اقتصادی و بانکی کشور، نام ایران از فهرست کشورهایی که لازم است علیه آنها اقدام های متقابل اتخاذ شود،حذف شد.

 

تعلیق محدودیت ها و اقدامات تقابلی گروه ویژه مالی بین المللی موسوم به FATF علیه موسسات بانکی و مالی ایران که به بهانه فقدان و ضعف قوانین در ایران برای جلوگیری از تامین مالی تروریسم و پولشویی وضع شده بود اقدامی درخور توجه است.

 

ایران از این نظر در کنار کره شمالی و در بدترین رده بندی جهانی قرار داشت. آنچه باعث تعلیق محدودیت ها علیه ایران شد، بیش از همه بدلیل وضع قانون جدید جامع ملی جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از تأمین مالی تروریسم و تقویت نظارت برای جلوگیری از پولشویی بود که چند ماه پیش با ابتکار عمل و پیگیری موثر دولت محترم به تصویب نهایی نهادهای قانونگذاری کشور رسید.

 

امروز بالا بردن استانداردهای بانکی کشور برای جلوگیری از چرخش اموال با منشاء غیرقانونی در نظام بانکی نه فقط یک الزام بین المللی بلکه بیش از آن یکی از مهمترین مطالبات مردمی برای مقابله با فساد است که پشتوانه ارتقاء شفافیت بانکی می باشد.

 

بی شک این اقدام فرصتی را فراهم کرد که با تلاش هماهنگ تیم مشترک وزارت امور خارجه، وزارت اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی و البته در فضای پسابرجام، گروه ویژه اقدام مالی بین المللی قانع شود که ایران اقدامات موثری را برای ارتقاء نظام مالی و بانکی بین المللی آغاز کرده است.

 

این اقدام گروه ویژه مالی برای تعلیق محدودیت ها واکنشی مناسب به آغاز اقدامات موثر ایران بود و اگر در یکسال آینده ایران در اجرای اقدامات ملی خود به نحو موثری عمل کند، می تواند از گروه کشورهای «غیر همکار» که گروه کشورهای فقدان نظام موثر در زمینه جلوگیری از پولشویی و تامین مالی تروریسم است به کشوری عادی تبدیل شود.فقط کافیست قانون ملی خود را به نحو موثری اجرا کنیم.

 

در ماه های دوره پسابرجام، بانکهای بین المللی یکی از مهمترین موانع از سر گیری ارتباطات بانکی و مالی با طرفهای ایرانی را وجود محدودیت های گروه ویژه مالی اعلام می کردند که حالا همه آنها تعلیق شده اند.

 

در کنار رضایت بسیاری از اینگونه موسسات مالی و بانکی بین المللی از اقدام جدید گروه FATF که این مانع مهم را از سر راه ارتباط آنها با ایران برداشته است، عصبانیت آیپک، این گروه لابی پر نفوذ صهیونیسم در آمریکا که بیانیه رسمی تُندی علیه گروه اقدام ویژه صادر کرده است نشان می دهد که صهیونیستها چقدر از عادی شدن روابط اقتصادی و بانکی بین المللی ایران وحشت دارند.

 

پس از انجام اقدام های مثبت جمهوری اسلامی ایران از جمله در زمینه تصویب قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در مجلس شورای اسلامی و تایید آن از سوی شورای نگهبان و نیز انجام اقدامات مقتضی در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران، گروه ویژه اقدام مالی در بیانیه پایانی اجلاس 24 ژوئن که در روز جمعه چهارم تیرماه برگزار شد، نسبت به این تحولات واکنش مثبت نشان داد به طوری که برای نخستین بار، نام ایران را از گروهی که در قعر فهرست رده بندی آن قرار داشت، حذف کرده و آن را به سطح بالاتری ارتقا داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.