رونمایی از اولین VTM بانک صادرات

دیروز ( سه شنبه ) اولین دستگاه VTM بانک صادرات به عنوان یکی از بزرگترین بانکهای کشور در شعبه جمهوری رونمایی شد.

عصر بانک؛ با توسعه خدمات بانکداری الکترونیک و ورود دستگاههای  ATM ،POS ، اینترنت بانک ، موبایل بانک  ، کدهای دستوری USSD و سایر خدمات بانکداری الکترونیک در کشور، ایران به میزان قابل توجهی به استاندارد بانکداری جهان در ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی نزدیک شد.

 

این خدمات مراجعه حضوری مشتریان به بانک‌ها را کاهش داد اما به دلیل محدودیت های خدمات مختلف بانکداری الکترونیک،  نیاز به حضور مشتریان در شعب بانکی همچنان وجود داشت؛ اما  به تازگی با ورود دستگاههای  VTM امکانی در اختیار مشتریان بانک‌ها قرار داده شده  تا مشتریان بتوانند تمامی خدمات بانکی را به صورت غیرحضوری دریافت کنند، این دستگاهها علاوه بر اینکه  به مشتریان بانکها به نحو احسن خدمت رسانی میکنند، با کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم شعب ، هزینه تمام شده پول را نیز در بانکها کاهش میدهند و راهکاری برای توسعه کمی و کیفی خدمات بانکداری الکترونیک هستند.

 

به گزارش خبرنگار عصربانک ، سه شنبه در مراسم رونمایی VTM بانک صادرات در شعبه جمهوری ، اولین دستگاه VTM  بانک صادرات عملیاتی شد  و امید است در آینده نزدیک شعب دیگر بانک صادرات نیز به عنوان یکی از بانکهای که بیشترین تعداد شعب را داراست به این فناوری مجهز شود.

 

بانکها با استفاده از این دستگاه  می‌توانند خدمات شعبه را به شکل هفت در بیست و چهار  به مشتریان ارایه کنند و 95 درصد تراکنش های بانکی را به کمک این دستگاه به انجام برسانند. مدل 800 این دستگاه که در اختیار بانک صادرات قرار گرفته، علاوه بر ارائه خدمات شعبه‌ای قابلیت دریافت و تحویل وجه نقد را نیز داراست.

معماری این سیستم به شکلی است که مشتری یک شعبه مجازی دارد و چند تلر وجود دارد که به شکل ویدیویی به مشتریانی که مقابل VTM هستند سرویس ارائه می کنند؛ Virtual Teller Machine  در واقع یک باجه از یک شعبه است.

فرآیند انجام تراکنش با احراز هویت به عنوان اولین مرحله کار آغاز می شود  و مشتری با انتخاب هر یک از سرویس ها ، به وسیله یک ارتباط ویدیویی می تواند با تلری که در مرکز نشسته است ارتباط پیدا می‌کند.

در ابتدا مشتری کارت ملی اش را داخل دستگاه قرار می‌دهد و کارت ملی توسط دستگاه اسکن می شود و این تصویر برای تلر ارسال خواهد شد و به شکل خودکار این تصویر برای سامانه ثبت احوال نیز ارسال می شود و با همدیگر مورد تطبیق قرار داده می‌شود و  همچنین از سیستم بیومتریک ، یعنی اثر انگشت مشتریان برای شناسایی و  احراز هویت دقیق‌تر استفاده می‌شود.

سایر خدمات قابل ارائه  در VTM   بانک صادرات عبارتند از؛

افتتاح سپرده به عنوان یکی از خدمات مفید برای مشتری های جدید،یعنی ثبت مشتری های جدید

صدور کارت دبیت به صورت آنی

ارائه صورت حساب شعبه ای به صورت کامل

سنجش تمکن مالی افراد

پرداخت اقساط تسهیلات

انتقال وجه بصورت ساتنا، پایا

درخواست صدور دست چک و یا تمدید آن

عملیات صدور کارت، کارت المثنی، ارائه انواع رمزها از جمله، اینترنت بانک و …

 

همچنین یک قسمت مجزا در VTM  ، برای سایر درخواست هایی که از قبل در دستگاه تعریف نشده  ، پیش بینی شده است و مشتری می تواند درخواست خود را در آن قسمت وارد نماید و در مرحله بعدی این درخواست توسط بانک پیگیری خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.