3 بانک بد نرخ‌های سود را تخریب می‌کنند

خبرگزاری فارس: 3 بانک بد نرخ‌های سود را تخریب می‌کنند رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی به 18.5 درصد، گفت: 3 بانک بد داریم که نرخ‌های بازار را تخریب می‌کنند و بانک مرکزی این بانک‌های بد را از بانک‌های خوب تفکیک و با آنها برخورد می‌کند.

عصر بانک؛ ولی‌الله سیف در پنجمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌‌های بانکداری و تولید اظهارداشت: در بازار ارز سابقه خیلی خوبی داریم به طوریکه نشان می‌دهد کنترل غیر منطقی قیمت و اصرار بر نرخ ارز در سطحی معین با تزریق ارز در سال‌های 91 تا 90 نتوانست ارز را ثابت نگه دارد.

 

وی افزود: بانک مرکزی ارز زیادی در آن دوره به بازار تزریق کرد تا خرید دلار را در سطح 1200 تومان نگه دارد اما اگر در همان زمان می‌پذیرفتیم که نرخ واقعی ارز بالاتر از این رقم است، با شوک مواجه نمی‌شدیم.

 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نتیجه سیاست‌های پولی بانک مرکزی و دولت منجر به کنترل استقراض دولت از بانک مرکزی شد، گفت: به همین دلیل تورم از 40 درصد هم‌اکنون به 12.6 درصد رسیده و نوسانات نرخ ارز به شدت کاهش یافته است.

 

رئیس کل بانک مرکزی کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی از 29 درصد به زیر 20 درصد اشاره کرد و گفت: روند کاهشی نرخ سود در بازار بین بانکی ادامه دارد به طوری که هم‌اکنون متوسط نرخ سود در این بازار 18.5 درصد است و تلاش می‌کنیم تا سطح تورم کاهش یابد.

 

سیف تصریح کرد: البته بانک‌های بد را از بانک‌های خوب تفکیک کرده‌ایم زیرا 3-2 بانک بد داریم که نرخ‌ها را تخریب می‌کنند.

 

وی با اشاره به شوک نفتی و تاثیر آن بر رشد اقتصادی کشور اظهار داشت: در یک ارزیابی می‌توان نتیجه گرفت که از ظرفیت‌ سیاست‌های پولی تا حد امکان استفاده شده و با توجه به اثرات آن در اقتصاد باید با احتیاط بیشتری برای استفاده از سیاست‌های پولی در جهت کمک به رشد اقتصادی استفاده کرد.

 

سیف گفت: بنابراین سیاست‌های مالی در این جهت باید به کار گرفته شود چرا که بودجه دولت اتکای بالایی به درآمدهای نفتی دارد و هر وقت میزان درآمدها خوب بوده بودجه عمرانی انبساط داشته است.

 

وی ادامه داد: یکی دیگر از ویژگی‌های سیاست‌های مالی، تامین مالی مستقیم و غیر مستقیم کسری بودجه از بانک‌ها است اما تاکنون از ظرفیت‌های بازار بدهی استفاده نشده است.

 

وی با بیان اینکه ایران در نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی رتبه 127 دنیا را دارد، گفت: نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی 25 درصد است که یکی از ریشه‌های ایجاد بدهی، تأمین مالی از طریق سیستم بانکی است.

 

وی با بیان اینکه باید از ابزار بازار بدهی برای رفع تنگنای مالی استفاده کرد، گفت: اوراق مشارکت بازخرید شده توسط بانک‌ها، وضعیت نامناسب بازار املاک و مستغلات، بنگاه‌داری بانک‌ها به دلایل مختلف، مطالبات معوق موجب انجماد حدود 50 درصد منابع بانک‌ها شده است.

 

رئیس کل بانک مرکزی یکی از مهمترین بسترهای ایجاد تنگناهای مالی را بدهی بخش‌های دولتی به بانک‌ها عنوان کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی می‌تواند گام مناسبی برای بازپرداخت بدهی دولت به بانک‌ها و رفع تنگنای مالی باشد.

 

وی ادامه داد: بانک مرکزی تاکنون بانک مرکزی نمی‌توانست از ابزار عملیات بازار باز استفاده کند اما با انتشار اوراق بدهی زمینه اجرای سیاست عملیات بازار باز فراهم می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.