گشایش ال سی اروپایی منتظر دریافت مجوز خزانه‌داری آمریکا

یک مقام مسئول بانکی با بیان اینکه گشایش ال سی از طریق بانکها اروپایی منتظر دریافت مجوز از خزانه‌داری آمریکا است، گفت: سوئیفت هنوز به طور کامل اجرایی نشده است.

عصر بانک؛ یک مقام مسئول در سیستم بانکی در گفت‌و‌گو با فارس،‌ اظهار داشت:‌ در زمان تحریم‌ها گشایش ال‌سی یورویی از طریق بانک‌هایی در چین و ترکیه صورت می‌گرفت و در شرایط پسابرجام نیز مسقط بانک و بانکی در هامبورگ به این بخش اضافه شدند.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر گشایش ال‌سی از طریق این دو بانک نیز در برخی از بانک‌های کشور متوقف شده و بانک مرکزی دلیل این مسئله را کمبود منابع ارزی عنوان می‌کند که برای رفع این مشکل باید منابع ریالی به دلار تبدیل و در صورت نیاز به یورو تغییر کند.

 

وی تصریح کرد: برای این تبدیل منابع مالی بانک مرکزی باید از خزانه‌داری آمریکا مجوز مالی دریافت کند تا این اطمینان ایجاد شود که دوباره تحریم جدیدی در این بخش اعمال نخواهد شد.

 

این مقام مسئول بانکی با بیان اینکه در دوران تحریم برخی بانک‌ها از این محل مشمول جریمه شده‌اند، گفت: برای اینکه این اتفاق‌ دوباره تکرار نشود، بانک مرکزی به دنبال دریافت مجوزی از خزانه‌داری آمریکا است.

 

وی تصریح کرد: برقراری ال‌سی در روزهای باقی‌مانده از سال جاری صورت نخواهد گرفت و به سال آینده موکول خواهد شد.

 

وی ادامه داد: با رفع تحریم‌های ال‌سی، بانک‌های ایرانی باید بانک‌های کارگزار خود را انتخاب کنند و این در حالی است که شبکه‌های کارگزاری هنوز کامل نشده و این انتخاب صورت نگرفته است.

 

وی در مورد برقراری سوئیفت نیز گفت: سوئیفت برای بانک‌های ایرانی مجاز شده اما هنوز بانک‌ها شروع به کار نکرده‌اند، زیرا باید ابتدا بستر داخلی برای این کار فراهم و آموزش‌های لازم ارائه شود و بعد از آن، کار با سوئیفت صورت گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.