مشکل نقل و انتقال ارز و حواله نداریم

رئیس کل بانک مرکزی در مورد این سوال که آیا مشکل سوئیفت برطرف شد، اظهار داشت: هم اکنون همه بانک‌های کشور به سوئیفت وصل هستند و امکان مخابره پیام سوئیفتی را دارند و این موضوع عملیاتی شده است.

عصر بانک؛ ولی‌الله سیف در حاشیه همایش تدوین برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در مورد این سوال که آیا مشکل سوئیفت برطرف شد، اظهار داشت: هم اکنون همه بانک‌های کشور به سوئیفت وصل هستند و امکان مخابره پیام سوئیفتی را دارند و این موضوع عملیاتی شده است.

 

وی در مورد اینکه دربازگشایی ال سی‌ها مشکلات وجود دارد بیان کرد: در این مورد هم اقدام شده به طوریکه حتی قبل از تحریم هم روابط کارگزاری وجود داشت و بانک‌های ایرانی بدون سوئیفت ال سی باز می‌کردند و این موضوعاتی که مطرح می‌شود به دلیل وجود اطلاعات ناقص از آن است.

 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه قبل از اینکه تحریم برداشته شود و در شرایط تحریم بانک‌های ایرانی با برخی بانک‌های خارجی روابط کارگزاری داشتند، گفت: این بانک‌ها ارتباطاتی برای بازگشایی ال سی داشتند و سوئیفت هم همراه آن بود.

 

سیف افزود: بانک‌های تحریمی با برخی از بانک‌های خارجی همکاری می‌کردند، مثل بانک‌های چینی که بعد از لغو تحریم‌ها همه بانک‌ها به برقراری روابط کارگزاری مجاز شدند  و همزمان با آن سوئیفت هم وصل شد.

 

وی تصریح کرد: برای برقراری اتصال و آماده شدن برای مخابره پیام نیازمند زمان بود زیرا باید اقدامات نرم افزاری و تکلیفی در داخل خود بانک‌ها انجام می‌شد و سوئیفت بلافاصله مشکلش را حل کرد و اینها نیازمند زمان بود . قبلا همه بانک‌های ایرانی چه تحریمی و چه بانک‌هایی که تحریم نبودند ارتباطات کارگزاری را داشتند و بدون سوئیفت ال سی مخابره می‌کردند.

 

رئیس کل بانک مرکزی تأکید کرد: بعد از لغو تحریم‌ها و برقراری سوئیفت نیز بانک‌ها با سوئیفت ال سی باز کردند؛ بنابراین هم اکنون هیچ مشکل خاصی نداریم و همه موارد شفاف و کامل است.

 

* طرح خرید اعتباری کالای ایرانی متوقف و منتفی نشده است

 

سیف در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی براینکه بانک‌های خارجی برای برقراری روابط کارگزاری احتیاط می‌کنند، گفت: شبکه کارگزاری کشور به تدریج در حال شکل گیری است در حقیقت در گذشته تعداد خیلی زیادی کارگزاران در همه اقصی نقاط دنیا داشتیم که اکنون و با لغو تحریم‌ها این کارگزاری‌ها به تدریج در حال افزایش است.

 

وی اضافه کرد: نمی‌توان گفت به تعداد بانک‌هایی که روابط کارگزاری با ما داشتند امروز این تعداد روابط را داریم ولی به تدریج در حال اضافه شدن است. البته در برخی بانک‌ها بانک‌های خارجی حساب را راکد نگه داشتند که اکنون این حساب‌ها فعال شده و برخی بانک‌ها حساب‌ها را بستند که مجدداً باید بازگشایی حساب کنند و مبادله اسناد و پرکردن فرم‌های مربوطه اقتضای کار است که این موضوع در حال انجام است.

 

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص حواله‌های ارزی که در برخی بانک‌ها انجام نمی‌شود، اظهار داشت: از این موضوع تعجب نمی‌کنم زیرا بانک‌ها روابط کارگزاری دارند و می‌توانند موارد مربوط به حواله را انجام دهند و این در حال انجام است. مشکلی در این زمینه وجود ندارد حتی قبل از تحریم‌ها برخی بانک‌ها این اقدام را انجام می‌دادند و اکنون شرایط عادی شده و شبکه کارگزاری به تدریج در حال گسترش است.

 

سیف در پاسخ به این سوال که ارائه کارت خرید اعتباری منتفی شده است، گفت: از یک جهت با آن موافق هستم زیرا مردم برای خرید نباید منتظر کارت اعتباری خرید شوند. و از سوی دیگر اعلام نکردیم که به همه آحاد کشور این کارت را می‌دهیم.

 

وی ادامه داد: مردم در مراجعه به بانک‌ها می‌توانند در مورد کارت اعتباری اقدام کنند و دستورالعملی که بانک مرکزی به بانک‌ها ابلاغ کرده اجازه صدور این کارت را داده است و می‌توانند بانک‌ها براساس این دستورالعمل اقدام کنند.

 

رئیس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه طرح خرید اعتباری کالای ایرانی متوقف و منتفی نشده است، اظهار داشت: بانک‌ها دستورالعمل دارند و می‌توانند کارت صدور کنند و افراد منتقد نظرشان این است که کارتهای اعتباری چرا به کل آحاد جامعه اختصاص داده نشده است که امیدواریم بانک‌ها در آینده از دستورالعمل بانک مرکزی استفاده کنند و هیچ محدودیتی برای صدور کارت اعتباری خرید نیست.

 

* به دنبال مسدود کردن پول‌های مردم در موسسات غیرمجاز هستیم

 

سیف درباره رقم دارایی‌های بلوکه شده پاسخ داد: همان عددی که اعلام کردم است که حدود 28 میلیارد دلار متعلق به بانک مرکزی و 5 الی 6 میلیارد دلار هم متعلق به دولت است که این منابع آزاد شده است.

 

وی در پاسخ به این سوال که برای هزینه کرد منابع بلوکه شده برنامه ریزی شده است، گفت: به این سرعت نمی‌توان این پول را خرج کرد و برای آن برنامه داریم؛ سیاست مصرف ارز کشور برای انجام پروژه‌های سرمایه گذاری است که بخش کوچکی از این پول ممکن است صرف واردات کالاهای مصرفی شود اما عمدتاً جهتگیری هزینه کرد این منابع ارتقای ظرفیت تولید، افزایش صادرات و ایجاد اشتغال در کشور است که براین اساس برنامه ریزی می‌کنیم.

 

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به برخورد با موسسات غیرمجاز تأکید کرد: برخورد با این موسسات اتفاق می‌افتد که چند مورد آن انجام شده و بقیه موارد در حال انجام است و به مردم توصیه می‌کنیم که سپرده و سرمایه خود را به موسسات و بانک‌هایی که مجوز از بانک مرکزی دارند قرار دهند.

 

سیف تصریح کرد: اگر موسسه و بانکی مجوز ندارد مردم بدانند در آن ریسک وجود دارد و نباید تحت تأثیر چند درصد نرخ سود بالاتر این لیست را به راحتی قبول کنند و بعد از آن مواجه شوند که منابع آنها از بین برود.

 

*حذف صفر از پول ملی بعد تک رقمی شدن تورم

 

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی تا آخرین لحظه حل و فصل کردن موسسات غیرمجاز موجود احساس مسئولیت می‌کند تأکید کرد: به دنبال مسدود کردن پول‌های مردم در موسسات غیرمجاز هستیم که با دقت و همکاری با مراجع قضایی و نیروی انتظامی این کار را دنبال خواهیم کرد و به زودی شاهد فعالیت غیرمجازها در بازار بورس نخواهیم بود و دیگر وجود نخواهند داشت. این کار به طور مستمر و رو به آینده انجام خواهد شد که می‌توان گفت سال 95 فعالیت‌ موسسات غیرمجاز در بازار پول مطرح نخواهد بود.

 

سیف در مورد حذف صفر از پول ملی گفت: این اقدام نیازمند بررسی شرایط اقتصادی است که آیا این کار را انجام دهیم و یکی از پیش نیازهای آن رسیدن به تورم پایدار تک رقمی است و حذف صفر در آن  زمان بهترین موقع در حال انجام است. اکنون حرفی از آن نمی‌زنند و باید آمادگی لازم را ایجاد کنیم و به محض محیا شدن شرایط و تورم پایدار و ثبات اقتصادی و با توجه به اقتضائات کشور این کار را انجام می‌دهیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.