قیمت تمام شده پول برای بانک‌ها بالا است

هدف اصلی از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی ایجاد زمینه برای تأمین مالی آسان تر و ارزان تر برای بخش واقعی اقتصاد است.

عصر بانک؛هادی قدیمی عضو هیأت مدیره بانک ایران زمین درباره اهداف بانک ها از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی گفت: « متأسفانه در برخی مواقع می بینیم تلقی درستی از تلاش بانک ها برای کاهش نرخ سود سپرده های بانکی وجود ندارد و این اقدام را ناشی از سودجویی بانک ها می دانند در حالی که اگر کمی آگاهی از شرایط حاکم بر  شبکه بانکی و فرایند عملیاتی بانک ها داشته باشیم، تصدیق خواهیم کرد که کاهش نرخ سود سپرده های بانکی در حال حاضر نه تنها یک الزام برای بانک ها بلکه اقدامی ضروری برای اقتصاد کشور است».

 

وی ادامه داد: «بالا بودن قیمت تمام شده پول برای بانک ها نتیجه‌ای جز دشواری و گرانی تأمین مالی ندارد بنابراین اگر به دنبال تسهیل دست یابی فعالان اقتصادی به منابع بانکی و ارزان تر شدن این تسهیلات هستیم چاره ای جز کاهش نرخ سود سپرده ها نیست».

 

این فعال حوزه بانکی با اشاره به کاهش نرخ تورم طی دو سال اخیر گفت: « تردیدی وجود ندارد در شرایطی که طی دو سال اخیر شاهد کاهش معنادار نرخ تورم بودیم نباید به بالا ماندن نرخ سود سپرده ها و تسهیلات رضایت بدهیم. چرا که نتیجه این عدم تناسب نرخ تورم و سود چیزی نیست جز گسترش و تعمیق پدیده پولی شدن اقتصاد کشور که پیامدهای ناگواری برای کشور به دنبال خواهد داشت».

 

قدیمی در توضیح این پدیده گفت: «نگاهی به نماگرهای بانک مرکزی نشان می دهد نقدینگی دائما در حال افزایش است. این افزایش به خودی خود نه مذموم است و نه مطلوب. زمانی مطلوب خواهد بود که متناسب با این افزایش نرخ رشد اقتصادی و تولید ناخالص داخلی نیز افزایش پیدا کند. اما واقعیت این است که اثری از این نقدینگی افزایش یافته در بخش واقعی اقتصاد کشور دیده نمی شود و آدرس این نقدینگی را باید در ترازنامه بانک ها جستجو کرد. چرا که  پیش از کاهش نرخ سود سپرده‌ها به 20 درصد هر ماه به طور خودکار حدود 2 درصد سود برای سپرده های بانکی شناسایی و به صاحبان سپرده ها پرداخت می شد. این سودها مجدداً در قالب سپرده های کوتاه مدت در بانک ها رسوب می کند. به این ترتیب دائما شاهد افزایش نرخ نقدینگی هستیم بدون اینکه اثری در بخش واقعی اقتصاد داشته باشد».

 

عضو هیأت مدیره بانک ایران زمین ادامه داد: « با کاهش دو درصدی نرخ سود سپرده ها در واقع قیمت تمام شده پول برای بانک ها کاهش پیدا می کند و می توان در آینده کوتاه مدت اثر این کاهش را در ارزان تر شدن تسهیلات مشاهده کنیم. بانک ها با جذب این منابع ارزانتر و جبران بخشی از کمبود منابع خود نرخ سود تسهیلات را پایین آورده و عملاً در پرداخت تسهیلات رقابت به وجود خواهد آمد. مردم باید به این نکته توجه داشته باشند زمانی که پرداخت تسهیلات کم می شود در واقع این بانکها هستند که ضرر را متحمل می شوند.»

 

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.