با تمرکز از کار خود لذت ببرید

شما می‌توانید در لحظه‌ای که کار می‌کنید، تمرکز و توجه بالایی را تولید کرده و مهمتر آنکه آن را حفظ کنید.

عصر بانک؛آیا تا به حال برای شما پیش آمده که وارد اتاق کارتان شوید و فراموش کنید که چه می‌خواستید انجام دهید؟ برای بسیاری از مدیران به‌ویژه مدیرانی که به‌تازگی وارد عرصه مدیریت شده‌اند و خود را تحت فشار‌های شدیدی که برایشان تازگی دارد می‌بینند چنین مشکلاتی متداول است. آری، همه ما در افکارمان گم می‌شویم مثل کسی که در داخل اتاقی بدون در خروجی گیر کرده باشد. افکار ما همیشه در ذهن ما رفت و آمد می‌کنند و در همان حال ما مشغول کارمان هستیم بدون اینکه از توجه و تمرکز کافی برخوردار باشیم، اما این وضعیت را می‌توان پایان داد. 

کار کردن با تمرکز و توجه کافی را امتحان کنید 

شما می‌توانید در لحظه‌ای که کار می‌کنید، تمرکز و توجه بالایی را تولید کرده و مهمتر آنکه آن را حفظ کنید. این عمل به این دلیل به شما در لذت بردن از کارتان کمک می‌کند که شما به جای اندیشیدن به آنچه اتفاق افتاده یا می‌خواهد بیفتد به آنچه در حال روی دادن است، فکر می‌کنید و همین مساله، نشاط‌آور است. مثلا فرض کنید که در حال نوشیدن یک فنجان چای یا قهوه هستید، در آن لحظه آنچه به شما شادی و لذت می‌دهد عطر و طعم چای و قهوه و زیبایی‌های فنجان آن است نه اندیشیدن به چگونگی تولید چای یا قهوه و اثرات آتی آن. همه ما می‌توانیم دستاویزهای متعددی برای لذت بردن از کاری که می‌کنیم بیابیم و به این وسیله از آن کار بیشتر لذت ببریم. هرکدام از شما می‌تواند دستاویزها و دلخوشی‌های خاص خود را برای لذت بردن از لحظات کار کردن بیابد. هنگامی که بتوانید بر افکار خود تسلط واقعی داشته باشید و بتوانید با همین تمرکز به انجام کارتان بپردازید، در خواهید یافت که می‌توان از کار هم لذت برد. پس سعی کنید تا با تمرکز و توجه مورد نیاز در زمان کار کردن، آن را به پدیده‌ای لذت بخش و مثبت برای خود تبدیل کنید و از احساس مطبوع به وجود آمده، شاد شوید. شما باید در این مسیر با خود روراست بوده و تا حد امکان مراقب افکار و احساسات خود باشید. شما همیشه باید کنترل افکار خود را در دست داشته باشید چراکه در غیر این صورت اندیشه‌های شما شکل افسار گسیخته‌ای به خود خواهند گرفت و همین مساله پیامدهای منفی متعددی برایتان به وجود می‌آورند. شما به راحتی می‌توانید با «آرامش فعال» بر اندیشه‌های خود مسلط شوید. کافی است هر روز به مدت چند دقیقه بنشینید و افکار خود را رصد کنید و در آن زمان است که می‌توانید شاهد محو شدن دردها و نگرانی‌های خود باشید. بعضی از کارها با نیروهای درونی‌تان همخوانی ندارد. حواس هرکسی ممکن است هنگام خواندن یک نامه پرت شود. پس کاملا متوجه باشید که در کدام پروژه‌ها ذهن‌تان متمرکز می‌ماند و در کدام پروژه‌ها ذهن‌تان میل به پراکندگی و منحرف شدن به سمت موضوعات دیگر دارد. پس از شناسایی پروژه‌هایی که ذهن‌تان روی آنها متمرکز می‌ماند، می‌توانید با جرات بگویید که آن پروژه‌ها با قدرت درونی‌تان همخوانی و هماهنگی دارد. 

آرامش فعال 

برای مقابله با هر دردی باید به سراغ ریشه و منبع آن درد رفت و در این میان همه چیز با دیدگاه‌تان آغاز می‌شود البته شما نمی‌توانید نگرش خود نسبت به آن عوامل را تغییر دهید. این به معنای آن است که خودآگاهی‌تان از کاری که انجام می‌دهید را از طریق آرامش فعال افزایش بخشید. برای این کار لزوما نیازی به مراقبه‌های طولانی، یک اتاق کاملا ساکت یا یک آهنگ ملایم و آرامش بخش ندارید. تنها چیزی که در این میان ضروری است، ‌خودتان، افکارتان و نفس‌تان است که باید کنترل شوند. در ابتدا شما باید بفهمید که چه موقع باید به خودتان آرامش دهید. تشخیص علائم هشداردهنده کمی سخت است و بسیاری از ما عادت داریم استرس‌ها را به درون خود و ماهیچه‌های بدنمان بریزیم که به‌طور کاذب فکر کنیم استرس را برطرف ساخته‌ایم. برای مقابله با استرس‌ها به صورت زیر می‌توان عمل کرد:

چگونه: شما می‌توانید با کنترل حالت چهره و عضلات بدن خود، رخوت و سستی را از آنها دور کنید. پشت گردن و ستون مهره‌هایتان را به مدت 30 ثانیه مالش دهید. پس از آن سعی کنید صاف‌تر بایستید تا شانه‌ها، ‌کمر و پاهایتان استراحت کنند و این وضعیت را به مدت 30 ثانیه حفظ کنید. شما می‌توانید این فرآیند را تا زمان خلاص شدن از استرس تکرار کنید. 

توجه داشته باشید که:  دیدگاه‌ها و افکارتان در این لحظه چیست؟ شما در این زمان به چه می‌اندیشید؟ وضعیت بدنتان چگونه است؟ آیا هوشیارید یا پریشان؟ پس از انجام این کارها چه احساسی به شما دست می‌دهد؟ 

چرا؟ بدن همه ما ممکن است به هر دلیل اقدام به ارسال سیگنال‌های استرس‌زا کند. وجود احساسات منفی در درون افراد، امری طبیعی است. پس به جای پروبال دادن به این احساسات منفی سعی کنید تا با هوشیاری و درایت کامل با آنها برخورد کرده و آنها را به سیگنال‌های مثبت و روحیه بخش تبدیل کنید. 

کجا؟ در ترافیک، پشت میز کارتان، طی یک مکالمه تلفنی و…

آنچه دوست دارید بشنوید:

شنیدن این جمله که «همه چیز روبه‌راه است» می‌تواند به افراد کمک کند تا بر احساسات منفی اطراف خود غلبه کنند.چه کسانی می‌توانند از این روش آرامش استفاده کنند؟ مدیران شرکت‌ها، صندوقدار یک فروشگاه پر ازدحام، دانشجویی که در حین مطالعه به استراحت نیاز دارد و…در پایان باید گفت که حتی در سخت‌ترین شرایط کاری و در زمان بروز پیچیده‌ترین بحران‌ها نیز یک مدیر باید هم آرامش خود را حفظ کند و هم به افراد تیم خود آرامش دهد. برای این کار او می‌تواند از آنها بخواهد تا آرامش فعال خود را ایجاد کنند و به سوالات زیر پاسخ دهند:

چگونه می‌توانم آرامش فعال داشته باشم؟

روی چه چیزهایی باید متمرکز شوم؟

چه موقع باید این کار را انجام دهم؟ 

چرا باید آرامش فعال داشته باشم؟ 

کجا می‌توانم این کار را انجام دهم؟

در مورد این کار چه عقیده‌ای دارم؟

 
 

مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی

منبع: Harvard Business Review

/دنیای اقتصاد

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.