نوسانات بازار ارز چگونه کاهش پیداکرد؟

بانک مرکزی طی دو سال و اندی سپری شده از عمر دولت یازدهم بارها و بارها تأکید کرده است که دامنه نوسانات نرخ ارز در این دولت به شدت کاهش یافته و این قیمت را برای فعالان اقتصادی در محدوده ای پیش بینی پذیر قرارداده است.

عصر بانک؛معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز اخیرا درخصوص تحولات بازار ارز گفته است:« متوسط نرخ دلار در بازار آزاد در ده ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 5.7 درصد رشد داشته است و ضریب تغییرات نرخ ارز در مقایسه با سال قبل تنها 0.01 درصد افزایش داشته که به معنای این است که در مجموع ثبات در بازار ارز در سطح مطلوبی تامین شده است».

 

وی در ادامه تأکید کرده است:« باید به این نکته مهم توجه داشت که در ده ماهه سال جاری نرخ دلار در مقابل یورو 18.5 درصد رشد داشته است، لذا افزایش قیمت دلار در ماه‌های اخیر را باید با توجه به این امر تفسیر نمود. وی اشاره نمود در همین مدت نرخ یورو در مقابل ریال 10.8 درصد کاهش ارزش داشته است، بنابراین با نگاهی به این تحولات به خوبی مشاهده می‌شود که علیرغم وجود تحریم‌ها، شوک منفی شدید قیمت نفت و برخی عوامل انتظاراتی بازار ارز کشور مقاومت و تاب‌آوری مطلوبی از خود نشان داده است».

 

این سخنان در حالی بیان می شود که رئیس کل بانک مرکزی هم در تازه ترین اظهارت خود وعده های قبلی را در مرود تک نرخی کردن ارز تکرار کرده و تأکید کرده است نرخ ارز نهایتا ظرف 6 ماهه آینده تک نرخی خواهد شد البته بدون اینکه دقت فدای سرعت شود!

 

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.