USSD چگونه کار میکند؟ / تفاوت USSD و SMS

شاپرک در مهر ماه و به دنبال ممیزی های خدمات پرداخت الکترونیکی، محدودیت های جدیدی را برای ارائه خدمات USSD اعمال و اعلام کرد. این محدودیت ها شامل قطع کامل دو سرویس خرید و مانده گیری توسط کدهای USSD و تعیین سقف ریالی برای پرداخت قبض ها وخرید شارژ تلفن همراه است.

عصر بانک؛ یو اس‌ اس دی یا همان سرویس مکمل غیر ساختمند داده‌ها (Unstructured Supplementary Service Data) یک روش ارسال پیام در شبکه GSM می‌باشد.

USSD چگونه کار میکند؟

این قابلیت جزء قابلیت‌های ذاتی شبکه GSM محسوب نمی‌شود اما این سرویس جزء خدمات ارزش افزوده شبکه GSM محسوب می‌شود که بدون هزینه خاصی قابل افزودن به تمام شبکه‌های GSM است. از طرف دیگر تقریبا تمام گوشی‌های موجود از ارسال و دریافت این گونه پیام‌ها پشتیبانی می‌کنند.

 

ارتباط پیام از طریق USSD شباهت بسیار زیادی به انتقال پیام از طریق پیامک SMS دارد اما با وجود کلیه این شباهت‌ها دو اختلاف بزرگ بین این دو موجود است و آن در نحوه انتقال اطلاعات می‌باشد.

 

پیامک از مکانیزم ذخیره و فرستادن مجدد (Store And Forward) استفاده می‌نماید در حالی که USSD مرحله‌گرا (Session Oriented) است.

 

به‌عبارت دیگر SMS پس از ارسال در شبکه ذخیره و سپس برای مقصد فرستاده می‌شود در حالی که در USSD پیام در همان زمان ارسال، دریافت می‌گردد.

 

تفاوت عمده دیگر این است که USSD یک روش برقراری ارتباط بین گوشی با شبکه و برعکس است اما پیامک برای ارتباط گوشی با گوشی به کار می‌رود.

 

پیغام‌های USSD همواره بین * و # محصور می‌گردند و بدین ترتیب از شماره‌های تلفن تمیز داده می‌شوند.

 

با کد USSD چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

 

امروزه تلفن همراه یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی همه ما شده است. با کدهای USSD می‌توان کارهایی مثل خرید شارژ تلفن همراه و اطلاع از میزان اعتبارآن، پرداخت قبوض آب برق تلفن گاز و …، ارسال درخواست به اپراتور، ارتباط با خدمات مشترکین تلفن همراه، انتقال وجه و اعلام موجودی حساب بانکی، و حتی پرداخت کمک‌های خیرخواهانه انجام داد.

 

قابل ذکر است شاپرک در مهرماه و به دنبال ممیزی های خدمات پرداخت الکترونیکی، محدودیت های جدیدی را برای ارائه خدمات USSD اعمال و اعلام کرد. این محدودیت ها شامل قطع کامل دو سرویس خرید و مانده گیری توسط کدهای USSD و تعیین سقف ریالی برای پرداخت قبض ها  وخرید شارژ تلفن همراه است.

 

/همشهری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.