مزیت ادغام بانک ها دربرابر شوک‌های احتمالی/بهره‌وری بانک‌ها افزایش می‌یابد

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت:«تعداد شعبه بانک ها نسبت به جمعیت کل متناست است و باید تعداد شعبه ها کاهش یابد.»

عصر بانک؛روز گذشته ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی داز برنامه اصلاح اقتصادی در بانکها و البته ادغام بانک‌های مجاز خبر داد،البته به سپرده‌گذاران و مشتریان بانک‌ها اطمینان داد که هیچ جای نگرانی برای آنها نیست و از این سیاست متاثر نخواهند شد. آنطور که سیف گفته این کار یکی از روش‌های نزدیک شدن صورت‌های مالی بانک‌های ایرانی به استاندارادهای روز دنیاست.

 

در همین خصوص عباس آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در گفت و گو با خبرآنلاین با اشاره فواید این تصمیم گفت:«یک سری بانک ها هزینه های ثابت بالایی دارند و به نوعی قیمت تمام شده پول را بالا می برند. اگر بتوانیم جذب هزینه ها و جذب منابع بانک ها را کاهش دهیم، به کاهش هزینه این بانک ها کمک می کنیم.»

 

وی افزود:«در حال حاضر خیلی از شعب بانکها کمتر از ظرفیت کار می کنند و تعداد کارکنان آن ها هزینه‌بر است.»

 

آرگون ادامه داد:« تعداد شعبه بانک ها نسبت به جمعیت کل نیز متناسب نیست. تعداد شعب برخی بانکها بسیار زیاداست ودر طرح ادغام بانکها  می توان تعداد شعبات را کاهش داد که این کار موجب افزایش بهره وری و هزینه بهای تمام شده پول می شود.»

 

این عضو هیات نمایندکان عنوان کرد:« طرح ادغام بانکها قدرت بانک ها و سرمایه  آنها را افزایش داده و اینکار می‌تواند به اصلاح نظام اقتصادی کشور کمک کند.»

 

مهدی تقوی کارشناس اقتصادی نیز در همین رابطه  به خبرآنلاین گفت:« یک سری بانک ها هستند که احتمالا یا کوچک هستند یا سرمایه کمتری دارند. این بانک ها آسیب پذیرند؛ لذا بانک مرکزی باید این بانکها را در بانکهای قوی تر ادغام کند. »

 

وی ادامه داد:«اگر چند بانک با هم ادغام شوند سرمایه آن ها بیشتر می شود و آسیب پذیریشان در برابر شوک ها کمتر می شود. در عین حال کارآمدتر نیز می شوند.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.