فقط یک قالب برای صورت‌های مالی بانک‌ها مبنا است/ هنوز هیچ شرکتی گزارش IFRS نداده

بزرگ اصل با بیان اینکه قالب جدید صورت‌های مالی بانک‌ها بر اساس چارچوب سازمان حسابرسی و سازمان بورس خواهد بود، گفت: هیچ یک از شرکت‌های بزرگ و یا بانک و بیمه‌ها گزارش سال مالی 95 خود را بر اساس استاندارد IFRS ارائه نکرده‌اند.

عصر بانک؛عضو هیات عامل سازمان حسابرسی در گفت‌وگو با فارس گفت: مطابق نظر مشترک سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان حسابرسی قالب مشترکی برای ارایه صورت‌های مالی ،ترازنامه و صورت گردش وجوه نقد بانک‌ها و موسسات اعتباری تهیه و ابلاغ شد که بر اساس آن حسابرسان معتمد بورس اظهار نظر خواهند کرد.

 

موسی بزرگ اصل با بیان اینکه سازمان حسابرسی تنها بر اساس قالب مورد نظر سازمان بورس اظهار نظر خواهد کرد، افزود: جدای از این قالب اما بانک مرکزی همچون سال مالی قبل در قالب جداگانه‌ای از بانک‌ها ترازنامه، صورت‌های مالی و گردش وجوه نقد دوره عملکردی بانک‌ها را طلب خواهد کرد که سازمان حسابرسی درباره آن اظهار نظر نمی‌کند.

 

به گفته وی الزام بانک‌ها برای ارایه قالب جدید صورت‌های مالی برای بانک مرکزی درحالی است که شرکت‌های بیمه در این مورد نیازی به ارایه قالب‌های جدید صورت‌های مالی به بیمه مرکزی نداشته و قالب خاصی وجود ندارد.

 

این مقام مسئول در مورد امکان انتشار صورت‌های مالی با استاندارد های بین المللی(IFRS ) در سال مالی جاری گفت: مطابق با مقررات و دستورالعمل‌های موجود بانک ها ،بیمه ها و شرکت های بزرگ برخوردار از سرمایه بیش از 1000 میلیارد تومان باید در کنار گزارشگری معمول خود بر اساس استانداردهای مالی بطور مجزا صورت‌های مالی دوره عملکرد سالیانه خود را با استاندارد های بین المللی( IFRS) به حسابرسان ارایه دهند که این موضوع با توجه به ترافیک کاری شرکت ها برای برگزاری مجامع تا کنون میسر نشده و هیچ شرکتی هنوز این گزارش ها را ارایه نداده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.