بانک‌های اروپایی شرایط همکاری با بانک صنعت و معدن را پذیرفتند

معاون مدیرعامل شرکت هواپیماسازی ای. تی.آر گفت: بانک‌های اروپایی شرایط همکاری با بانک صنعت و معدن را پذیرفتند.

عصر بانک؛معاون مدیرعامل شرکت هواپیماسازی ای. تی.آر با بیان اینکه تحریم های بانکی مشکلی برای قراردادهای فروش هواپیما به ایران ایجاد نکرده، گفت: با بانک هایی در ایتالیا و فرانسه مذاکره کردیم و حاضر شدند با ایران درباره نقل و انتقالات پول برای قرارداد خرید هواپیما همکاری کنند.

 

جیووانی درباره چگونگی نقل و انتقالات پول هواپیماهای ای. تی.آر با وجود تحریم‌ بانک‌های ایرانی اظهار داشت: چیزی که در مورد تحریم های بانکی گفته می شود، یکسری اطلاعات عمومی است که در روزنامه‌ها بیان می‌شود و تحریم های بانکی در این قراردادها مشکلی ایجاد نکردند.

وی تاکید کرد: درست است که برخی از بانک های غربی حاضر نشدند با بانک های ایرانی کار کنند اما ما با بانک‌هایی در ایتالیا و فرانسه مذاکره کردیم و حاضر شدند با ایران درباره نقل و انتقالات پول برای قرارداد خرید هواپیما همکاری کنند.

معاون مدیرعامل ای.تی.آر ادامه داد: برخی از بانک های اروپایی حاضر هستند در معاملات با ایران حضور داشته باشند.

جیووانی با بیان این که موضوع اصلی در قراردادها و نقل و انتقالات مالی تحریم ها نیستند، اظهار داشت: در قرارداد فروش هواپیماهای ای. تی.آر موضوع مهم این بود که بانک هایی را پیدا کنیم که بتوانند با بانک صنعت و معدن ایران همکاری کنند که این اتفاق هم افتاد.

وی افزود: مساله ما تحریم های بانکی نیست. مساله هزینه های ارزیابی و راستی آزمایی بانک ها است. برای دریافت پول معمولا هیچ هزینه ای وجود ندارد و زمانی که بانک ها پولی دریافت می‌کنند قرار نیست از آن سودی به دست بیاورند.

معاون مدیر عامل شرکت هواپیماسازی ای. تی.آر تاکید کرد: زمانی که طرف قرارداد و بانک ها مجبور به راستی‌آزمایی طرف مقابل هستند این اقدام هزینه دارد. بنا بر این بانک، متحمل هزینه‌ای می‌شود که به ازای آن هیچ درآمدی ندارد. از این جهت است بانک‌ها تمایلی برای همکاری با بانک‌های ایرانی ندارند.
جیووانی گفت: اما در این شرایط هم ما بانک هایی را پیدا کرده ایم که حاضر شده اند با بانک های ایرانی وارد همکاری شوند و پول را از منشاء ایران دریافت کنند.

/ایلنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.