غول ‏های تکنولوژی چطور درآمدزایی می‏کنند؟

پنج شرکت ارزشمند تکنولوژی جهان در مجموع ارزش بازاری در حدود 9/ 2 تریلیون دلار دارند.

عصر بانک؛شرکت‏های تکنولوژی در طول سال‏ها و دهه‏ های گذشته معمولا روند رو به رشدی را طی کرده ‏اند. در واقع ماهیت به‏روز و رو به جلوی نوآوری به این شرکت‏ها کمک کرده است تا بتوانند حتی روزهای رکود اقتصادی را هم پشت سر بگذارند.  شاید به همین دلیل هم هست که در سال‏های اخیر همیشه شرکت‏ های بزرگ تکنولوژی را در فهرست پردرآمدترین و ارزشمندترین شرکت‏ های جهان می‏بینیم. حالا غول‏های تکنولوژی به تدریج جای شرکت ‏های بزرگ سنتی و قدیمی را در فهرست برترین‏های جهان می‏گیرند. شاید مهم‏ترین اتفاق سال‏ های اخیر در این زمینه جایگزین شدن شرکت محبوب اپل با بزرگ‏ترین شرکت نفتی و گازی جهان یعنی Exxon Mobil بوده است.

 

با این اوصاف است که حالا شرکت ‏های تکنولوژی سهم بیشتری از فهرست ارزشمندترین شرکت‏های جهان را به خود اختصاص داده‏اند و به این ترتیب نقش پررنگ و مهم‏تری در مبادلات اقتصادی دنیا ایفا می‏کنند. بررسی ‏ها و آمارهای وب‏سایت Visual Captalist در این زمینه نشان می‏دهد که پنج شرکت ارزشمند تکنولوژی جهان یعنی شرکت‏های Apple،Alphabet، Microsoft، Amazon و Facebook در مجموع ارزش بازاری در حدود 9/ 2 تریلیون دلار دارند، مجموع درآمدشان تا پایان سال مالی 2016 برابر 555 میلیارد دلار بوده و درآمد خالص آنها در این دوره زمانی به 94 میلیارد دلار رسیده است. صرفنظر از بحران‏ ها و رکودهای اقتصادی، اغلب این شرکت‏ها توانسته‏اند روی هم رفته عملکرد قابل قبولی داشته باشند. اپل در سال 2016 اولین کاهش درآمد سالانه خود را از سال 2001 تا آن زمان تجربه کرد. با این حال اما این شرکت در سال گذشته میلادی سودی برابر با مجموع سود چهار شرکت دیگر به خانه برد. از طرف دیگر، شرکت آمازون با سود بسیار کمی به یک ماشین درآمدزایی تبدیل شد. این در حالی است که شرکت فیس‏بوک در سال گذشته تا 5 برابر سود بیشتری به‌دست آورد.

 

در حقیقت هر کدام از این شرکت‏ها صرفنظر از بعضی هم‏پوشانی ‏ها و اشتراکات، شیوه کاملا منحصر به فردی در تولید درآمد نسبت به یکدیگر دارند. دو شرکت فیس‏بوک و آلفابت هر کدام بخش قابل توجهی از درآمدشان را از بخش تبلیغات به‌دست می‏آورند. بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی این شرکت‏ها، 97 درصد از کل درآمد فیس‏بوک و 88 درصد از کل درآمد آلفابت از محل تبلیغات به‌دست می‏آید. اپل اما همان‌طور که انتظار می‏رود 63 درصد از کل درآمدش را از گوشی موبایل محبوب آی‌فون و 21 درصد را از آی‌پد و کامپیوترهای مک به‌دست می‏آورد.  جالب اینکه شرکت آمازون 90 درصد درآمدش را از فروش آنلاین محصولات به‌دست می‏آورد و حالا خدمات تحت وب و ابری این شرکت یعنی AWS هم 9 درصد درآمد آن را تولید می‏کند. شرکت بزرگ مایکروسافت که سال‏ها به ‏عنوان غول نرم‏ افزاری جهان شناخته می‏شد، حالا بخش بزرگی از درآمدش را از بخش ‏های غیرنرم‏افزاری به‌دست می‏آورد.

 

این شرکت 28 درصد از درآمدش را از نرم‌افزارهای آفیس، 22 درصد از سرورها، 11 درصد از ایکس‌باکس، 9 درصد از ویندوز، 7 درصد از تبلیغات، 5 درصد از سرفیس و 18 درصد را از بخش ‏های دیگر به‌دست می‏آورد.وقتی قرار باشد درآمد این شرکت‏ها را از بخش ‏های مختلف با یکدیگر جمع کنیم، خواهیم دید که بخش‌های تجارت الکترونیک و تبلیغات روی هم رفته 76 درصد از کل درآمد این پنج شرکت را در اختیار خود دارند. در این میان اتفاق جالبی افتاده است؛ حالا نرم ‏افزار مثل سال‏های گذشته مهم‏ترین منبع درآمدزا برای این شرکت‏های بزرگ تکنولوژی نیست. با این حال اما بخش نرم‏افزار به ‏عنوان ابزاری برای کمک به افزایش درآمد این شرکت‏ها عمل می‏کند. برای مثال سیستم عامل اندروید به‏صورت مستقیم هیچ درآمدی تولید نمی‏کند، اما این سیستم عامل این امکان را ایجاد می‏کند تا کاربران بیشتری بتوانند اپلیکیشن ‏های موجود در Play Store را خریده و به کمک ابزارهای موبایل‏شان در اپلیکیشن جست‏وجوی گوگل به جست‏وجوی اینترنتی بپردازند.  به همین ترتیب شرکت اپل به کمک سیستم عامل ‏های خود که با خرید هر دستگاه سخت‏ افزاری این شرکت در دسترس کاربرانش قرار خواهند گرفت، درآمدزایی می‏کند.

 

 

/دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.