کدام بانکهای ایران قدم در عرصه اینفوگرافیک نهاده اند؟

برخی بانکهای کشور با درک اهمیت و کاربرد اینفوگرافیک قدم دراین عرصه نهاده اند و آثاری نیز در این زمینه تولید کرده اند.

عصر بانک؛به گزارش تسنیم، کاربرد اینفوگرافیک در ایران از دهه 90 افزایش یافته و در دو سال اخیر، این مهم قوت یافته است. اینفوگرافیک نوعی نمایشگر بصری است که اطلاعات را به زبانی ساده و فهم پذیر به مخاطبان ارائه می کند. این ابزار در عمده حوزه ها و رسانه ها ورود یافته و مورد استفاده قرار می گیرد. بهره گیری از آن در برخی حوزه ها اعم از سلامت و پزشکی، سیاست (به ویژه انتخابات) و اقتصاد و تجارت بیش از سایر حوزه هاست.

 

علی رغم کاربرد بسیار آن در حوزه اقتصاد به ویژه پولی و بانکی، نگاهی به وضعیت بهره گیری از آنها در بانکهای دولتی، غیردولتی تجاری، تخصصی، بانکهای خارجی و موسسات اعتباری غیربانکی دارای مجوز که تعداد آنها به حدود 41 بانک و موسسه می رسد، نشان می دهد که تعداد محدودی از آنها قدم در عرصه اینفوگرافیک کشور نهاده اند و از این ابزار اثرگذار استفاده می کنند

بانک مسکن و برگزاری مسابقه اینفوگرافیک

البته هستند بانکهایی که تلاش کرده اند که ضمن بهره گیری از اینفوگرافیک در امر اطلاع رسانی ، آموزش و…، موجبات اشاعه آن را نیز فراهم کنند. از این جمله بانک مسکن است. این بانک، یک بانک دولتی تخصصی و توسعه ای است.

این بانک در سایت خود بخشی را به اینفوگرافیک اختصاص داده که آثار برتر در مسابقه اینفوگرافیک و نیز آثار تولیدی اش را در آن منتشر می کند.

بانک مسکن علاوه بر ورود به حوزه اینفوگرافیک از نوع ایستا، آثاری را نیز در حوزه موشن اینفوگرافیک تولید کرده که نمونه های آن در آپارات قابل دسترس است.

بانک مسکن در سال 95 کوشید تا به برگزاری مسابقه اینفوگرافیک ایستا با موضوع تسهیلات بانک مسکن اقدام کند. این حرکت از سوی این بانک، به منظور بهره مندی از توانایی ها و استعدادهای علاقمندان و  فعالان حوزه گرافیک و سایر رشته های مرتبط در معرفی ، اطلاع رسانی و آموزش هرچه بهتر انواع تسهیلات خود به مشتریان  صورت گرفت. از جمله موضوعات تعیین شده برای شرکت در این مسابقه عبارت بودند از: تسهیلات خرید ویژه زوجین از محل حساب صندوق پس انداز مسکن یکم ،تسهیلات خرید ویژه زوجین از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن،تسهیلات خرید واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن،تسهیلات خرید واحد مسکونی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم،تسهیلات 200 میلیون ریالی خرید واحد مسکونی از محل صندوق پس انداز مسکن،تسهیلات خرید واحد مسکونی از محل حساب پس انداز مسکن جوانان ،تسهیلات جعاله از محل سپرده گذاری ،تسهیلات جعاله از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن،تسهیلات ساخت واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم و… .

 

بانک خاورمیانه و بخش مستقل اینفوگرافیک در سایت

 

بانک خاورمیانه از جمله بانکهای خصوصی ایران است. این بانک نیز همچون بانک مسکن دارای بخشی ویژه اینفوگرافیک زیر مجموعه بخش رسانه ها در سایت خود است.

در بخش اینفوگرافیک آن لیستی از آثار تولیدی این بانک در حوزه اینفوگرافیک قابل مشاهده دسترس است که با آرم این بانک تهیه شده است. از جمله این آثار، گاه شمار 30 سال نرخ سود تسهیلات، بانکداری به کدام سو می رود و… هستند.

 

برگزاری دوره اینفوگرافیک در بانک مرکزی و بانک تجارت

 

برخی از بانکها همچون بانک مرکزی، بانک تجارت و… تلاش کرده اند تا خود و مجموعه شان را با اینفوگرافیک آشنا کرده و خود قدم در مسیر تولید این گونه آثار بگذارند . به عنوان مثال، بانک تجارت با هدف آشنایی با انواع اینفوگرافیک، کاربردها و طراحی و پیاده سازی انواع اینفوگرافیک به برگزاری دوره ای به مدت 22 ساعت به همین منظور در سال 1393 اقدام کرد.

بانک مرکزی نیز این دوره را ویژه کارکنان روابط عمومی خود در بهمن و اسفند 96 به مدت 20 ساعت برگزار کرد تا موجبات تولید آثار اینفوگرافیک به شکل علمی تر در این بانک فراهم شود.

 

تلاش برای تولید اینفوگرافیک توسط برخی بانکها

از جمله بانکهایی که با درک اینفوگرافیک تلاش کرده اند به سفارش یا تولید اینفوگرافیک در بانک خود اقدام کنند، بانک توسعه صادرات است که از آثاری در همین حوزه از آنها منتشر و اشتراک گذاری شده است. از این جمله، اینفوگرافیک چرا افزایش سرمایه است که در شماره 115 ماهنامه بانک توسعه صادرات ایران منتشر شده است.

از دیگر بانکهایی که قدم در این عرصه نهاده اند، بانک انصار است که بعضا آثاری در قالب اینفوگرافیک تولید می کنند. از جمله آثار آن، اینفوگرافیک گزارش عملکرد تسهیلات و تعهدات بانک انصار در زمینه اقتصاد مقاومتی است.

عمده ورود بانکها به حوزه اینفوگرافیک در قالب ایستا و در برخی بانکها، موشن اینفوگرافیک است که از این جمله، نمونه هایی است که توسط بانک پارسیان تولید شده و در آپارات قابل دسترس است.

در این میان هستند بانکهایی که در ارائه گزارشهای عملکردی و نیز گزارشهای خود به مراجع بالاتر خود به تهیه اینفوگرافیک اقدام می کنند، از این جمله بانک سپه است.

شاید باشند بانکهایی که حرکتهایی در این زمینه آغاز کرده اند ولی هنوز فعالیتهایشان نمود و بروز نیافته است.

به هر تقدیر از بانکها انتظار می رود با توجه به اثرگذاری این ابزار بصری به لحاظ انتقال و درک سریع اطلاعات، به ویژه در انتقال مباحث پیچیده بیش از پیش به بهره گیری از اینفوگرافیک همت گمارند.

نمایشگاه بورس، بانک و بیمه اخیر نیز نشان داد که همچنان اینفوگرافیک در امر اطلاع رسانی در نظام بانکداری کشور چندان در اولویت به عنوان ابزار اثرگذار نیست.

هرچند مدیر روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی از احتمال برگزاری دوره اینفوگرافیک ویژه سازمانهای تابعه این وزارتخانه خبر داده بود، ولی شایسته است تا با ترغیب بیشتر بانکها به عنوان بنگاههای اقتصادی تأثیرگذار، قدم در حوزه اینفوگرافیک نهاده و از آن برای تعاملات بهتر خود با مشتریانشان بهره گیرند.

علی رغم حرکتهای مذکور، واقعیت این است که هنوز اینفوگرافیک تا رسیدن به جایگاه عالی خود در نظام بانکی ایران ، راهی طولانی در پیش دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.