طرح جدید بانک مرکزی برای اصلاح سرمایه بانک‌ها/ ابلاغ در آینده نزدیک

رییس پژوهشکده پولی و بانکی از طرح جدید بانک مرکزی برای سرمایه بانک ها خبر داد و گفت: بانک مرکزی برنامه ویژه ای برای حداقل سرمایه بانک ها در نظر گرفته که بزودی ابلاغ می شود.

عصر بانک؛به گزارش تسنیم، علی دیواندری در دومین روز از چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران-اروپا با بیان اینکه با تصمیم نهادهای ذیربط بنا شد در بانک های دولتی 22 میلیارد تومان افزایش سرمایه داشته باشیم، گفت: باتوجه به اصلاح قانون بودجه سال قبل، 45 هزار میلیارد تومان مصوب شد که 22 هزار میلیارد تومان از این مبلغ برای افزایش سرمایه بانک های دولتی صرف خواهد شد ضمن آنکه بانک های خصوصی هم برای خودشان برنامه دارند.

 

رییس پژوهشکده پولی و بانکی در ادامه از طرح جدید بانک مرکزی برای سرمایه بانک ها خبر داد و گفت: بانک مرکزی برنامه ویژه ای برای حداقل سرمایه بانک ها در نظر گرفته که بزودی ابلاغ می شود.

 

وی افزایش معوقات بانکی را محور دیگر سخنان خود قرار داد و تصریح کرد: مطالبات معوق در نظام بانکی که دلیل اصلی آن به اعتقاد بنده تحریم ها بود باید مورد توجه قرار گیرد.  بخشی از دارایی های سمی و انجماد دارایی ها که در نظام بانکی ایران وجود دارد و برای آن درحال راه حل یابی هستیم بر می گردد به اثرات ناشی از تحریم ها.

 

دیواندری با تاکید براینکه ریشه بسیاری از مطالبات معوق کلان برمی گردد به تعهدات ارزی که از دوران تحریم برای برخی مشتریان باقی ماند، افزود: بعد از اجرای توافق و راه افتادن مجدد بانک ها برای کار کردن با بانک های خارجی، می توانیم مشکلات را با شدت بیشتری پشت سر بگذاریم کمااینکه امروز با تدابیر بانک مرکزی و تلاش بانک ها در نظارت و کنترل پرتفوی اعتباری از برخی مشکلات عبور کردیم و این مسیر ادامه خواهد یافت.

 

وی با اشاره به اینکه مطالبات معوق دلیلی شد تا بانک ها وارد طرح های جدید پرریسک نشوند، گفت: ظهور علایم اولیه رکود اقتصادی که ریشه پولی دارد موجب مشکلات نقدینگی بنگاه ها، تحت تاثیر قرار گرفتن سوداوری بانک ها در نتیجه افزایش معوقات بانکی و نرخ سود و … شد.

 

رییس پژوهشکده پولی و بانکی ضمن بیان اینکه در نتیجه در حوزه واقعی اقتصاد مشکلاتی به وجود آمد که اثرات آن به نظام بانکی هم منتقل شد تصریح کرد: بسیاری از مشکلات حال حاضر بانک ها به بانک ها تحمیل شد درحالی که مسبب آن خودشان نبودند.

 

به گفته دیواندری، جنگ قیمتی در نرخ سود و نوسانات قیمتی موجب افزایش قیمت تمام شده پول و با مشکل مواجه شدن بنگاه ها شد. ضمن آنکه نرخ سود بین بانکی نیز افزایش محسوسی یافته بود که قیمت تمام شده را بالا برد ولی در 4 سال قبل بانک مرکزی با همکاری نظام بانکی اقدامات بسیار خوبی را انجام دادند.

 

وی ادامه داد: بانک مرکزی وارد بازار بین بانکی شد و توانست نرخ ها را در حد معقولی کاهش دهد تا در نتیجه اقتصاد ایران را به آرامشی برساند. هرچند ممکن است آثار جنگ قیمتی باقی مانده باشد ولی شوک آن از بین رفت و هدایت نرخ ها امروز به حد معقولی رسیده است.

 

* هیچ وقت نفهمیدم چرا نباید شهریه دانشجویان محصل در خارج پرداخت شود

 

رییس پژوهشکده پولی و بانکی همچنین گفت: نکته آخر که در جذب سرمایه گذاری خارجی اثر دارد، محدودیت های جدید نظام بانکی است که بخشی از آن به خاطر محدودیت های بین المللی و دور بودن از بازار جهانی است، مقررات بانکی دنیا تغییرات جدیدی دارد،‌قواعد مبارزه با پولشویی و … در دنیا تغییر کرده ولی در نظام داخلی آمادگی تطبیق با آنها وجود ندارد.

 

دیواندری با اشاره به اینکه اگر بخواهم سهمی برای تامین و جذب سرمایه خارجی داشته باشیم تا رفع محدودیت ها از امکانات موجود نمی توانیم استفاده کنیم، اظهار داشت: زمانی بود که نمی توانستیم از پول خودمان استفاده کنیم. البته ما هیچ وقت نفهمیدیم که چرا نباید شهریه یک دانشجویی که در خارج از کشور درس می خواند، پرداخت شود و دخالت آن دانشجو چه بوده است؟ یا چرا هزینه درمانی بیماران را نمی توانستند پرداخت کنند؟

 

وی اضافه کرد: الان مشکل نقل و انتقال وجوه حل شده است ولی اقتصاد ایران بزرگ تر از آن است که با این کار مشکلش حل شود چراکه ظرفیت بسیار بالایی دارد. در ایران ثروت، پول و کار است در حقیقت ایران بازار بکر کشورهای خارجی و طرف های تجاریست و حیف است که این بازار جذاب فقط از این طریق ساپورت شوند. بانک ها باید از همه امکانات استفاده کنند.

 

* در 80 سال گذشته یک مورد هم نیست که بانک های ایرانی پول خارجی ها را نداده باشند

 

دیواندری تاکید کرد: سابقه 70-80 ساله بانک های اروپایی با ایرانی را بررسی کنید یک مورد پیدا نمی کنید که یک بانک ایرانی پول بانک  خارجی را هم نداده باشد. حتی اختلافات حقوقی آنها هم به یک درصد نمی رسد.

 

رییس پژوهشکده پولی و بانکی همچنین تصریح کرد: اگر بخشی از این منابع که اروپا نمی داند با این منابع ریالی خود چه کار کند، در ایران سرمایه گذاری شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد البته اقتصاد ایران  معطل نخواهد ماند چراکه بیزنس و سرمایه راه خود را پیدا می کند ولی ایران دوست دارد به صورت سنتی اروپا پارتنر ایران باشد.

 

وی البته این موضوع را هم متذکر شد که الان وضیعت نظام بانکی قابل مقاسیه یا یک دهه گذشته و برخی کشورهای دنیا نیست. اگر به دلیل عدم امادگی برای پیاده سازی مقررات جدید کمی عقب هستیم در دنیا بعضا آگاهانه این مشکلات وجود دارد.

 

دیواندری خطاب به سرمایه گذاران و بانک های خارجی گفت: نظام بانکی ایران بسیار با صداقت است نسبت به طرف های خارجی خودش، این خاصیت ایرانیان است اگر چیزهای غیر از این است ساخته دست دیگرانی است که ما هم دچار آن شدیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.