صدور مجوز خزانه داری آمریکا برای افتتاح حساب آمریکایی‌ها در ایران

معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی از صدور مجوز خزانه داری آمریکا برای افتتاح حساب آمریکایی‌ها در ایران خبر داد.

عصر بانک؛به گزارش تسنیم، حمید قنبری در نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی و برجام که با محوریت بازار پول و سرمایه و شفافیت اقتصادی در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه در حال برگزاری است، گفت: بر اساس آخرین نظری که از خزانه داری آمریکا در رابطه با افتتاح حساب برای اشخاص آمریکایی در ایران اخذ شده است، خزانه داری پاسخ مثبت صادر کرده است.

 

وی ادامه داد: البته افتتاح حساب آمریکایی ها در ایران در شرایطی مثبت اعلام شد که تفسیری برای آن صادر شد که شخص آمریکایی در ایران اگر زندگی کرده و نیاز به افتتاح حساب داشته باشد می تواند حساب بانکی را بازگشایی کند.

 

قنبری با بیان اینکه، قبل از برجام با سه دسته تحریم سازمان ملل، اتحادیه اروپا و تحریم های آمریکا مواجه بودیم، افزود: البته تحریم های آمریکا دارای دو بخش آمریکایی و غیر آمریکایی برای روابط با ایران بود.

 

به گفته وی، به صورت کلی، تحریم های ایران دو دسته هسته ای و کالاهای هسته ای و به صورت کلی تحریم هایی که به سایر بخش های کشور ارتباط دارد، بود. همچنین تحریم های غیر هسته ای با اهداف تسلیحاتی و امنیتی به قوت خود باقی است.

 

معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی همچنین تصریح کرد: برجام از جهت ماهوی بند به بند در مجالس ایران و آمریکا مورد بحث و بررسی قرار نگرفت، اما تعهدی میان قوای مجریه دو کشور است که قوه مقتنه کشورها نیز آن را بررسی و تایید نکرده اند.

 

این مقام مسئول بانک مرکزی به قوانینی اشاره کرد که موجب تهدید و محدودیت طرف های خارجی برای همکاری با ایران می شد و افزود: براساس یکی از این قوانین، شرکت های غیر آمریکایی که بیش از 20 میلیون دلار در صنعت انرژی ایران سرمایه گذاری می کردند، مشمول جریمه می شدند؛ اما در قانون جامع تحریم های ایران این میزان به یک میلیون دلار کاهش یافت و هر شرکت آمریکایی که با ایران بیش از این رقم همکاری و معامله داشت، مشمول 6 مجازات از 9 مجازات تعیین شده می شد.

 

وی افزود: همچنین براساس تحریم های بانکی ایران که در سال 2010 تصویب شد، هر موسسه مالی که با بانکها و موسسات اعتباری مشخص شده ایران همکاری داشت، مشمول مجازات و تحریم می شد.

 

این مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: تحریم های سوئیفت را باید به دو دسته مقرره و فهرست نام بانک ها و موسسات بین المللی تقسیم کرد. برخی پس از اجرای برجام معتقد بودند که تحریم های سوئیفتی لغو نشده و پابرجاست که در پاسخ به این موضوع باید گفت فهرست تحریم ها برای ایران پس از برجام لغو شد و به همین دلیل، تمامی بانکهایی که نام آنها از فهرست حذف شد، توانستند مجدداً به سیستم مزبور متصل شوند.

 

وی به انتقاد از تداوم اظهارنظرها مبنی بر لغو نشدن تحریم های سوئیفت گفت: اینکه برخی با وجود اعلام مکرر بانک مرکزی و اعلام سوئیفت مبنی بر برقراری ارتباط با ایران، می گویند این ارتباط برقرار نیست در حالی که این موضوع صحت ندارد.

 

وی در خصوص بازگشت تحریم ها اظهار داشت که در متن قطعنامه 2231 و همچنین در متن برجام قید شده است که در صورت بازگشت تحریم ها معاملات و قراردادهایی که از تاریخ اجرای برجام تا تاریخ بازگشت تحریم ها انجام شده اند مشمول مجازات قرار نخواهند گرفت و علاوه بر این، پرداخت بهای کالاها و خدماتی که به ایران ارائه شده اند مطابق ترتیبات اولیه مورد توافق انجام خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.