تهران تا سال 2020 هاب فین تک خاورمیانه می شود

مرکز نوآوری فناپ از سال گذشته، با هدف حمایت از ایده های نوآورانه شروع به کار کرده و تلاش کرده است با برگزاری رویدادهایی در این حوزه، تحولی را ایجاد کند.

عصر بانک؛نخستین جشنواره و دومین رویداد نوآورانه خدمات نوین مالی و پرداخت (فین تک) به مدت سه روز از هجدهم تا بیست اسفندماه برگزار می شود. در این رویداد که تا عصر جمعه بیست اسفندماه در دانشگاه خاتم ادامه خواهد داشت، تیم ها به ارائه ایده، تولید محصولات و حل مسئله واقعی در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیکی خواهند پرداخت.

 

در کنار بانک پاسارگاد و مرکز نوآوری شرکت فناپ که برگزارکننده اصلی این رویداد هستند، شرکت‌های ‌اتیک و داتین نیز به عنوان حامی حضور دارند.

 

مصطفی نقی‌پورفر، مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ امروز در جریان برگزاری یک نشست خبری گفت: رویداد فین‌تک مجموعه‌ای از فناوری های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که به شکل گیری خدمات مالی نوآورانه و جدید کمک می کند.

 

او ادامه داد: مرکز نوآوری فناپ از سال گذشته، با هدف حمایت از ایده های نوآورانه شروع به کار کرده و تلاش کرده است با برگزاری رویدادهایی در این حوزه، تحولی را ایجاد کند.

 

به گفته او، فین تک تریگ آپ اولین رویداد فین تکی فناپ در سال گذشته بود که از میان 66 ایده ثبت شده، 15 تیم به مرحله بعد راه یافتند و تنها سه تیم توانستند جایزه 30 میلیونی را برنده شوند.

 

نقی پور فر با بیان اینکه هدف ما کمک به ایجاد کسب و کارهای فین تکی است، افزود: از بین برندگان سال گذشته، یکی از تیم ها که حمایت فناپ را دریافت کرده بود، توانست از شتابدهی تریگ آپ فارغ التحصیل شود و محصول خود را ارائه دهد.

 

او با اشاره به هدف اصلی برگزاری چنین رویدادی گفت: نخستین هدف ما آموزش و ترویج فناوری در حوزه مالی، شناسایی تیم‌ها و استارت‌آپ‌ها و سپس کمک به استارتاپ های این حوزه برای ادامه فعالیت است.

 

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ اضافه کرد: فین تک فست(Fintech Fest) عنوان رویداد امسال است که از سه بخش هک وان (مسابقه برنامه نویسی و حل مسئله ) استارتاپ وان (مسابقه استارتاپی) و نمایشگاه تشکیل شده است.

 

او در توضیح مسابقه برنامه نویسی گفت: یک هفته قبل از برگزاری رویداد، سوال هایی در اختیار علاقمندان قرار داده می شود که آنها فرصت دارند در این زمان، سوال ها را حل و پاسخ ها را ارسال کنند. در پایان بر اساس ویژگی هایی همچون نوآوری الگوریتم و عملکرد، از سه نفر تقدیر می شود.

 

نقی پور فر با بیان اینکه رویداد استارتاپی عصر چهارشنبه 18 اسفندماه آغاز به کار می کند، گفت: افراد پس از ثبت نام، ایده هایشان را ارائه و پس از رای داورها  و حضار، از میان آنها 10 الی 15 ایده انتخاب می شود. پایان روز تیم سازی اتفاق می افتد و نهایتا از صبح پنج شنبه تیم ها روی دموی اولیه محصول خود کار می کنند و روز پایانی در مقابل داورهای فنی نتیجه کار را ارائه می دهند.

 

او آخرین بخش را نمایشگاه دانست و افزود: بخشی از فضای رویداد تحت عنوان نمایشگاه به تیم های استارتاپی داده شده است تا بتوانند محصولات خود را معرفی کنند.

 

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ با اشاره به مزیت رقابتی رویداد فین تک فست گفت: صرفا به دنبال برگزاری یک مسابقه و اهدای جوایز نیستیم بلکه می‌خواهیم از ایده‌های ناب و تیم‌های توانمند تا پایان مرحله تجاری‌سازی و ورود آن‌ها به بازار حمایت کنیم.

 

او همچنین از در اختیار قرار گرفتن لابراتور و ابزارهای نرم افزاری و سخت افزاری با نام فین تک لب(Fintech Lab) به شرکت کنندگان خبر داد و گفت: افراد می توانند با استفاده از این لابراتور(فین تک لب) در فضایی آزمایشگاهی اما واقعی، محصولات و نرم افزارهای خود را تست کنند. همچنین طی این سه روز، بیش از 45 مربی به راهنمایی و کمک آنها می آیند.

 

مدیر ارشد مرکز نوآوری و فناوری فناپ، سه عامل اصلی را در تصمیمات هیات داوران تاثیرگذار دانست و گفت: نوآوری ایده، مشخص بودن مشتریان و بازار هدف، قابلیت پیاده‌سازی و توانمندی تیم مجری طرح از مهم‌ترین پارامترهایی است که در ارزیابی و داوری ایده‌ها نقش دارد.

 

نقی پور فر با بیان اینکه مبلغ جایزه امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: برای رویداد فین تک فست 10 جایزه معادل 130 میلیون تومان برای هر سه بخش هک وان، استارتاپ وان و نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

 

او ادامه داد: سه جایزه ویژه هم در نظر گرفته شده است که از طرف شتابدهنده تریگ آپ به استارتاپ های واجد شرایط شتابدهی تعلق می گیرد. این جایزه علاوه بر مبلغ نقدی است که به طور عادی به استارتاپ های شتابدهی داده می شود.

 

او در پایان اظهار امیدواری کرد که در سال 2020 تهران به هاب فین تک خاورمیانه تبدیل شود .

 

در این رویداد، ایلیا وکیلی؛ معاون فنی شرکت اتیک و احسان رفیعی؛ مشاور شرکت داتین توضیحاتی در خصوص فعالیت این دو شرکت در حوزه فین تک و نقش آنها در برگزاری رویداد ارائه دادند.

 

علاقمندان به ثبت‌نام در این رویداد می‌توانند تا تاریخ 5 اسفندماه به سایت این رویداد به نشانی www.fintechfest.ir مراجعه کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.