نمودار قیمت نفت/ تحلیل بانک مرکزی از تغییرات قیمت نفت

متوسط بهای نفت‌خام آمریکا در هفته منتهی به ششم سپتامبر نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل، 14.58 درصد افزایش یافت.

عصر بانک؛نتایج بررسی‌های بانک مرکزی از تحولات قیمت نفت در هفته منتهی به ششم سپتامبر 2015 حاکی از آن است که متوسط بهای نفت‌خام آمریکا در این هفته نسبت به متوسط آن در هفته ماقبل، 14.58 درصد افزایش یافت.

 

براساس تحلیل‌های بانک مرکزی، به نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک، بهای بشکه نفت‌خام پایه آمریکا در محدوده 49.20 – 45.41 دلار معامله شد و متوسط هفتگی بهای هر بشکه آن در سطح 46.73 دلار قرار گرفت.

 

بانک مرکزی همچنین گزارش می‌دهد؛ متوسط بهای نفت‌خام برنت دریای شمال در هفته گذشته 12.29 درصد نسبت به هفته ماقبل افزایش یافت. هر بشکه نفت‌خام برنت به نرخ‌های پایان وقت بازار مذکور در دامنه 54.15 – 49.56 دلار معامله شد و متوسط هفتگی هر بشکه آن به 50.90 دلار رسید.

 

در همین حال، به نرخ‌های پایان وقت بازار نیویورک، بهای هر بشکه نفت‌خام اوپک در محدوده 47.77 – 45.53 دلار معامله شد. متوسط هفتگی بهای هر بشکه آن در سطح 46.92 دلار قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل 12.14 درصد افزایش یافت.

 

روند تغییرات قیمت نفت در هفته منتهی به ششم سپتامبر 2015 این‌گونه اعلام شده است؛ روز دوشنبه بهای نفت‌خام برنت و آمریکا به ترتیب 8.2 و 8.8 درصد افزایش یافتند. این سومین روز متوالی افزایش بهای جهانی نفت‌خام بود که در مجموع سه روز بهای جهانی نفت 25 درصد افزایش یافت. بعد از حمله عراق به کویت، این بالاترین نرخ رشد سه روزه بوده است. در روز دوشنبه خبری مبنی بر کاهش تولید نفت آمریکا در ماه اوت توسط موسسه مطالعات انرژی آمریکا شد. همچنین اوپک اعلام کرد برای تداوم افزایش در بهای نفت، حاضر به مذاکره با سایر تولیدکنندگان از این کارتل در مورد سقف تولید است.

 

روز سه‌شنبه همراه با افت شاخص‌های مدیران خرید کارخانه‌ای و خدماتی چین که نشانه‌ای بر افت رشد اقتصادی این کشور بود و همچنین افت شاخص کارخانه‌ای ISM آمریکا، بهای نفت‌خام برنت و آمریکا به ترتیب 8.48 و 7.7 درصد کاهش یافتند. کاهش رشد صنعتی و کارخانه‌ای به معنای افت تقاضای جهانی نفت است.

 

روز چهارشنبه همزمان با رشد شاخص سهام آمریکا، امیدواری در مورد افزایش تقاضای نفت ایجاد شد که توانست بهای نفت‌خام برنت و آمریکا را حدود 1.8 درصد افزایش دهد. البته با توجه به افزایش 4.7 میلیون بشکه‌ای ذخایر نفت آمریکا، افزایش بهای نفت در این روز محدودتر بود.

 

روز پنج‌شنبه، ادامه رشد در بازار سهام آمریکا سبب شد تا بهای نفت‌خام برای دومین روز متوالی البته بسیار اندک افزایش یابد. افزایش بهای سوخت در آمریکا از دیگر دلایل رشد بهای نفت در این روز بود.

 

روز جمعه، گزارش اشتغال آمریکا به نحوی ارزیابی نشد که بتواند علائم واضحی به فعالان بازار در مورد زمان افزایش نرخ بهره فدرال رزرو ارائه دهد، اما با توجه به رشد مناسب قیمت نفت در طی روزهای ماقبل، تقاضا برای نفت در این روز کاهش یافت که به افت بهای نفت انجامید. کاهش بهای نفت در حالی بود که تعداد سکوهای نفت جدید در آمریکا در هفته قبل 13 عدد کاهش داشت که نشانه‌ای بر کاهش حفاری نفت در این کشور است.

 

 

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.