روابط بانکی ایران و آذربایجان به کجا می رسد؟

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان و همتای آذربایجانی بر توسعه همکاری های بیمه ای و بانکی به عنوان پیش زمینه افزایش حجم فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری دو کشور تاکید کردند.

عصر بانک؛علی طیب نیا در جریان دیدار با شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان در محل وزارت اقتصاد، با اشاره به توافقات به عمل آمده در جریان مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی و فراهم شدن زمینه رفع تحریم ها، این امر را فرصت بسیار مناسبی برای توسعه همکاری های مشترک دو کشور عنوان کرد.

 

وی با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی و تاریخی دو کشور و با بیان اینکه علاقه ما به توسعه روابط با جمهوری آذربایجان بسیار فراتر از همکاری های تجاری است، افزود: ما به آذربایجان تنها به عنوان یک کشور همسایه نگاه نمی کنیم.

 

وی تصریح کرد: برای توسعه مبادلات تجاری و سرمایه گذاری دو کشور، لازم است ابتدا گسترش روابط کارگزاری بین بانک ها و بیمه های دو کشور که به دلیل تحریم ها کاهش یافته بود، در اولویت قرار گیرد.

 

وزیر اقتصاد همچنین در راستای اجرایی شدن هرچه سریعتر موافقتنامه های امضا شده بین دو کشور، پیشنهاد کرد کمیته اجرایی متشکل از معاونین و مدیران کل حوزه های مربوط وزارتخانه های دو کشور، به منظور پیگیری این موضوع تشکیل شود که این امر مورد استقبال طرف آذربایجانی قرار گرفت.

 

تاسیس پل گمرکی بین ایران و آذربایجان بر روی رود ارس، برای تسهیل روابط تجاری و گمرکی دو کشور از دیگر موضوعاتی بود که وزرای اقتصادی دو کشور به بحث و گفت و گو در خصوص آن پرداختند.

 

وزیر صنعت و اقتصاد جمهوری آذربایجان نیز طی سخنانی در این دیدار، با اشاره به ترکیب هیات 30 نفره این کشور و حضور نمایندگانی از بخش های مختلف خصوصی و دولتی در آن، این امر را نشان از علاقه مندی شدید دولت آذربایجان به افزایش همکاری ها با ایران عنوان کرد.

 

وی با تبریک موفقیت بزرگ ایران در دستیابی به توافق هسته ای، این توافق را دستآوردی بزرگ برای تمام کشورهای منطقه خواند که همه از منافع آن بهره مند خواهند شد.

 

 

/خبرآنلاین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.