بانک‌ها امسال چند هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت می‌کنند؟

رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی گفت: بانک‌ها امسال 380 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش های مختلف پرداخت می‌کنند.

عصر بانک؛  عبدالناصر همتی با اشاره به اینکه نظام بانکی، پارسال 320 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرد افزود: با توجه به رشد نقدینگی 18 درصد، پیش‌بینی می‌شود این میزان تا پایان امسال به 380 هزار میلیارد تومان افزایش یابد.

 
وی گفت: از مجموع تسهیلات اعطا شده پارسال 60 درصد به سرمایه در گردش واحدهای تولیدی اختصاص یافت. 
 
همتی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان کردستان افزود: مقرر شد بانک‌های کشور هزار میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی و رفع محرومیت این استان اختصاص دهند.
 
رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی گفت: سهم آورده را برای واحدهای تولیدی در کردستان به 20 درصد کاهش دادیم و 80 درصد منابع مالی طرح‌ها را بانک‌ها تأمین مالی می‌کنند.
 
همتی با بیان اینکه 90 درصد تأمین مالی بخش‌های مختلف کشور به عهده بانک‌هاست افزود: تنها بنگاه‌های کوچک اقتصادی نیستند که متقاضی دریافت تسهیلات هستند و بانک‌ها نمی‌توانند همه تسهیلات موجود را به آنها بدهند.
 
وی تصریح کرد: در حالی که کشور نیاز به رشد 8 درصدی دارد بانک‌ها باید به دیگر بخش‌ها هم توجه کنند. 
 
عضو شورای هماهنگی بانک‌های دولتی با بیان اینکه راهبرد توسعه اقتصاد کشور همچنان بر پایه صنایع بزرگ است افزود: در شرایط تحریم و کمبود منابع مالی همه فشارها به سیستم بانکی وارد می‌شود. 
 
همتی با اشاره به اینکه 45 کارخانه سیمان در کشور در دست ساخت است گفت: این در حالی است که نمایندگان برخی حوزه‌های انتخابیه در مجلس شورای اسلامی همچنان به ایجاد واحدهای جدید تولید سیمان در استان‌هایشان اصرار دارند در حالی که نظام بانکی کشور نمی‌تواند منابع جدیدی را برای این واحدها اختصاص دهد. 
 
وی، توجه به صنایع کوچک برای رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال و بالا بردن درآمد مردم را در مناطق مختلف کشور سیاستی درست دانست و خاطر نشان کرد: با وجود درستی این سیاست منابع مالی بانک‌ها پاسخگوی توجه ویژه به این بخش نیست.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.