ارز دیجیتال بانک مرکزی اروپا در راه است

مقامات ارشد بانک مرکزی اروپا می گویند پیشرفت‌هایی در راه اندازی یک ارز دیجیتال با پشتوانه این بانک در آینده نزدیک صورت گرفته است.

عصر بانک؛ به گزارش رویترز، مقامات ارشد بانک مرکزی اروپا می گویند پیشرفت‌هایی در راه اندازی یک ارز دیجیتال با پشتوانه این بانک در ماه‌های آینده صورت گرفته است. البته آن ها هشدار می‌دهند که این پروژه با چالش هایی مواجه شده و برای بلند مدت برنامه ریزی شده است.

 
 طرح یک ارز دیجیتال عمومی اروپایی پس از آن آماده شد که شرکت بزرگ رسانه اجتماعی فیسبوک ماه ژوئن طرح لیبرا را اعلام کرد. لیبرا یک ارز دیجیتال خصوصی است که برخی قانون‌گذاران را ترسانده است تا حدی که می‌گویند پروژه فیس‌بوک باید ممنوع شود.
 
 یک ارز مجازی عمومی می تواند جایگزینی برای لیبرا و سایر پروژه های خصوصی باشد و هزینه های معاملات بین المللی را کاهش دهد. به نظر مقامات اتحادیه اروپا این هزینه ها بسیار بالا هستند.
 
برونو لی مایر، وزیر دارایی فرانسه در یک کنفرانس خبری در بروکسل ضمن اشاره به این نکته که راه اندازی یک مدل اروپایی عمومی از لیبرا زمان خواهد برد گفت:« این حقیقت که این پروژه برای بلند مدت طراحی شده جلوی کار ما را نمیگیرد و سال آینده شاهد نتایج آن خواهیم بود».
 
 یکی از مقامات بانک مرکزی اروپا گفت بانک مرکزی از قبل بر روی جوانب فنی یک ارز دیجیتال کار می کرده و به زودی جزئیات آن را به اطلاع دولت های اتحادیه اروپا خواهد رساند.
 
 وزرای دارایی اتحادیه اروپا در اجلاسی در بروکسل در مورد این موضوع بحث کردند و قرار است در گردهمایی بعدی خود در دسامبر به یک بیانیه مشترک در مورد این طرح بانک مرکزی اروپا برسند.
 
 والدیس دومبروسکیس، کمیسر مالی اتحادیه اروپا گفت لیبرا یک زنگ بیدار باش بود که نشان داد در زمینه پرداخت های ارزان و سریع بین مرزی در اروپا کمبودهایی وجود دارد.
 
 این مقام بانک مرکزی اروپا گفت گزینه های مختلفی مورد مطالعه قرار گرفته اند. طبق یک طرح بلندپروازانه، کاربران سکه دیجیتال جدید می توانند حساب های بانکی خود را مستقیماً در بانک مرکزی اروپا باز کنند. با این کار هزینه هاکاهش می یابند ولی بانک ها و خدمات پرداخت فعلی بدون استفاده خواهند ماند.
 
طبق یک گزینه دیگر بانک مرکزی اروپا می‌تواند به بانکها رمزارز یا پول نقد الکترونیکی بدهد تا آن را در اختیار مشتریانشان قرار دهند. این مقام بانک مرکزی اروپا تایید کرد که کارها در حال انجام است و چالش های فنی و قانونی آن باقی مانده اند.
 
 شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا هفته آینده برای اولین بار تحت ریاست کریستین لاگارد تشکیل خواهد شد. وی در اوایل ماه جاری جایگزین ماریو دراگی شد. در این شورا در مورد مسئله ارز دیجیتال عمومی بحث خواهد شد و تمرکز آن بر روی ممکن یا مطلوب بودن وجود یک ارز دیجیتال عمومی خواهد بود.
 
/تسنیم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.