چگونه وام بگیریم؟|معرفی تسهیلات بدون ضامن

در تمام کشور‌های دنیا، اشخاص حقیقی و حقوقی برای امرار معاش و عملیاتی شدن اهدافشان از اهرم‌های مختلفی مانند دریافت تسهیلات استفاده می‌کنند.

عصر بانک؛ در تمام کشورهای دنیا، جوامع برای امرار معاش و عملیاتی شدن هر چه سریع تر اهدافشان از کمک ها و اهرم های مختلفی استفاده می کنند. این ابزارها شامل قرض گرفتن از اقوام، استفاده از دسته چک ها و گرفتن تسهیلات مختلف از بانک ها دولتی، خصوصی و موسسات مالی هستند.

 
تامین مالی شرکت ها و افراد می تواند از طریق بورس نیز انجام شود که بر خلاف پیشرفت چشمگیر حضور بورس در کشور، هنوز بیش ترین تامین مالی از طریق سیستم بانکی صورت می گیرد.در این گزارش به انواع تسهیلات و شرایط اخذ آن ها با جدید ترین تغییرات خواهیم پرداخت.
 
تسهیلات ازدواج
 
یکی از مهم‌ترین رسته‌های تسهیلات در ایران، مربوط زوج‌های جوانی است که در ابتدای آغاز زندگی مشترک دولت بر اساس وطیفه شرعی و قانونی خود دستی از آن‌ها گرفته و نسبت به اعطای وام ازدواج به آن‌ها اقدام می‌کند.
 
طبق آخرین تغییرات وام ازدواج در بودجه بندی سال 98، بانک مرکزی میزان تخصیص منابع مالی بانک‌ها برای این امر را به هر یک از زوجین  30 میلیون تومان اعلام کرد.
 
مدارک مورد نیاز برای دریافت وام ازدواج به شرح ذیل است:
 
ارائه اصل و کپی سند ازدواج
 
ارائه کپی و اصل صفحات شناسنامه زوجین
 
ارائه کپی و اصل مدارک شناسایی ضامن‌ها
 
ارائه کپی و اصل کارت ملی موقت یا دائم زوجین
 
ارائه اصل و کپی کارت ملی ضامن
 
ارائه آدرس دقیق محل سکونت زوجین و کد پستی ده رقمی
 
ارائه کد رهگیری ده رقمی دریافت شده از سایت بعد از ثبت نام
 
اصلی ترین قسمت دریافت تسهیلات ازدواج به تضامین آن باز می گردد که این روند نیز در بودجه امسال با تغییراتی رو به رو شده است که عبارتند از: 
 
1.اگر متقاضی اخذ وام ازدواج کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی انتظامی و نظامی، موسسات و نهاد‌های عمومی مانند شهرداری، بنیاد، کمیته امداد و هلال احمر باشد، ارائه کردن گواهی تعهد کسر قسط‌ها از سازمان مربوط به همراه فیش حقوق و حکم کارگزینی در صورت کفایت حقوق نام برده نیازی به ضامن نیست.
 
2. ضامن می‌تواند یک کارمند رسمی، پیمانی یا بازنشسته دولت، نیرو‌های انتظامی و نظامی، موسسات عمومی مثل شهرداری، کمیته امداد و هلال احمر و بنیاد، کارمند یا کارگر شرکت‌های تولیدی صنعتی فعال و بزرگ با ارائه نمودن آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و… باشد.
 
3. یک فرد کاسب دارای پروانه کسب به هنگام اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی باشد.
 
4. ضمانت یک فرد دارای حساب جاری فعال و خوش حساب که به تایید و تشخیص پرداخت کننده برسد.
 
5. در مورد متقاضیان روستایی ضمانت یک فرد ساکن روستا که صلاحیت و اهلیت وی توسط شورای اسلامی تایید شده است کفایت می‌کند.
 
تسهیلات مسکن
 
بعد از وام ازدواج، تسهیلات مسکن یکی از پر اهمیت ترین نوع از اعطای وام به اقشار جامعه است که بانک مسکن به عنوان متولی این موضوع پیشتاز در ارائه انواع وام مسکن به متقاضیان است.
 
طبق آخرین مصوبات شورای پول اعتبار و سازمان برنامه و بودجه کشور ، سقف وام مسکن سال 98 از محل صندوق قرض الحسنه مسکن به شرح زیر اعلام شده است:
 
وام مسکن 98 زوج‌های خانه اولی تهرانی معادل 160 میلیون تومـان (80 میلیون به ازای هر یک از زوجین)، که با توجه به میانگین قیمت اوراق مسکن 50 هزار تومانی، باید 320 برگه تسهیلات وام مسکن 98 به مبلغ 16 میلیون تومان خریداری کنند به این مبلغ (با احتساب20میلیون تومان وام جعاله) دو میلیــون تومان اضافه می‌شود.
 
در سال‌های گذشته سقف وام مسکن زوج‌های غیر تهرانی در شهر‌های بزرگ و در مراکز استان‌ها معادل 50 و 80 میلیون تومان بود؛ که در سال 98، 60 درصد افزایش یافته و تسهیلات مسکن انفرادی و زوجین بترتیب 80 و 120 ملیون تومان در سال 98 اعلام شده است.
 
سقف وام مسکن در سال  98 در دیگر شهر‌ها نیز معادل 60 میلیـون تومان بوده که نیازمند خرید اوراق بهادار 200 برگه با مبلغ 10 میلیون تومان است. همچنین جهت دریافت 20 میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله که همام وام و تسهیلات تعمیرات مسکن است، نیز باید 2 میلیون تومان پرداخت کنند و برای وام مسکن 100 میلیون تومانی 12 میلیون تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.
 
مدارک لازم برای دریافت  وام مسکن بدین شرح است:
 
اصل و تصویر کارت ملی تسهیلات گیرنده (خریدار) و فروشنده
 
اصل و تصویر تمامی صفحات شناسنامه تسهیلات گیرنده و فروشنده
 
درصورتی‌که وجود وکالت‌نامه، اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی وکیل وکالت‌نامه وی
 
ارائه صورتحساب متوسط موجودی و میزان تسهیلات متعلقه
 
مبایعه‌نامه (قولنامه) مبنی بر قرارداد خرید منزل توسط تسهیلات گیرنده
 
اصل و تصویر پروانه ساختمان (تخریب و نوسازی)
 
توضیح: جهت دریافت تسهیلات 200 میلیون ریالی حساب صندوق پس‌انداز مسکن از تاریخ صدور اولین پروانه ساختمان، نباید بیش از 20 سال سپری شده باشد.
 
اصل و تصویر تمامی صفحات سند مالکیت
 
توضیح: در واحد‌های نوساز، در صورت آماده نبودن سند مالکیت ارائه صورت‌مجلس تفکیکی به همراه سند مالکیت مادر الزامی است.
 
رسید مبلغ حق‌الزحمه علی‌الحساب کارمزد ارزیابی
 
گواهی درآمد متقاضی و یا ضامنین وی
 
کارت و یا دفترچه حساب
 
کارت پایان خدمت و یا معافیت از خدمت خریدار
 
پرداخت 10 هزار ریال برای دریافت تمبر مالیاتی
 
تسهیلات خرید لوازم خانگی
 
قدم بعدی اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی در کشور، تسهیلات خرید لوازم خانگی از جمله ملزومات آشپزخانه، لوازم صوتی و تصویری و … است که کلید آن از اعطای وام توسط بانک ملی خورده است.
 
برخلاف سایر وام‌ها این نوع، شرایط متفاوتی را مشمول می شود.این تسهیلات برای افزایش حمایت های جامعه از تولید ملی تنها به خرید اقلام تولید داخل ارائه می شود.
 
میزان تسهیلات این وام تا سقف 50 میلیون تومان و به ازای هر 10 میلیون تومان نیازمند یک ضامن است، مهم‌ترین مدارک مورد نیز آن به شرح زیر است:
 
کپی سند محل سکونت یا اجاره‌نامه
 
کپی تمام صفحات شناسنامه ضامن و متعهد
 
کپی کارت ملی ضامن و متعهد (پشت و رو)
 
گواهی کسر حقوق برای ضامن و متعهد
 
فیش حقوق و حکم کارگزینی ضامن و متعهد
 
معرفی‌نامه دانشگاه جهت پرداخت تسهیلات
 
تقاضای کتبی متعهد
 
تکمیل فرم‌های بانکی
 
افتتاح حساب بانکی در شعبه
 
پیش‌فاکتور خرید کالای ایرانی به مبلغ 50 میلیون ریال
 
واریز نقدی مبلغ 10 میلیون ریال به حساب توسط متقاضی بابت پیش‌پرداخت
 
تسهیلات خرید خودرو
 
قطع به یقین پس از تسهیلات ازدواج، مسکن و لوازم خانگی یکی از پر اهمیت ترین موارد برای اعطای وام، خرید خودرو است که این روزها نیز به علت افزایش قابل توجه قیمت خودرو می تواند چاره مناسبی برای خرید آسان تر این قلم کالا باشد. رقم این وام از 15 تا 20 تومان در نظر گرفته می شود که بانک ها بر حسب اعتبارات خود آن را به متقاضیان اختصاص می دهند.
 
شرایط لازم برای دریافت وام خرید خودرو به شرح ذیل است:
 
افتتاح حساب پس انداز قرض الحسنه نزد شعبه (اولویت با کسانیکه بیش از یک سال سابقه افتتاح حساب دارند)
 
مبلغ تسهیلات تا سقف (000 ر 000 ر 150) ریال که بایستی متناسب با درآمد متقاضی باشد.
 
سن متقاضی حداقل 18 سال تمام باشد.
 
نوع عقد، فروش اقساطی و مدت بازپرداخت آن حداکثر 5 سال و به اقساط مساوی ماهیانه (60 قسط) است.
 
نرخ سود طبق تعرفه بانک در عقود مبادله‌ای است.
 
محاسبه اقساط ماهیانه و سود تسهیلات و مدارک مورد نیاز
 
اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه متقاضی و صفحه اول ضامن/ضامنین
 
اصل و کپی کارت ملی متقاضی و ضامن/ضامنین (کپی متن و ظهر کارت ملی مورد نیاز است)
 
گواهی اشتغال بکار یا فیش حقوقی متقاضی با ذکر میزان حقوق
 
معرفی ضامن / ضامنین معتبر و مورد قبول بانک
 
اصل و کپی فیش حقوقی یا مستندات شغلی ضامن/ضامنین
 
یک قطعه عکس متقاضی
 
پیش فاکتور خرید خودرو از یکی از نمایندگی‌های مجاز تولید داخل
 
سه عدد تمبر مالیاتی (از بانک تهیه شود)
 
اصل و کپی اسناد مالکیت، کارت و بیمه نامه خودرو (پس از تحویل خودروتوسط نمایندگی)
 
تسهیلات خودروی فرسوده
 
بازار اوراقچی‌های خودروقطعا اهمیت تعویض خودروهای فرسوده برای صاحبان آن ها بسیار بالاست به همین منظور سیستم بانکی کشور برای تعویض خودروهای فرسوده نیز تسهیلات ویژه را در نظر گرفته است.
 
مراحل  مزایا و شرایط ثبت نام به شرح ذیل است:
 
1- ثبت نام در سایت نوسازی ناوگان به آدرس nosazi.org  (در حال حاضر صرفا استان تهران و البرز است)
 
2- ثبت مشخصات، مخصوصا آدرس و کدپستی جهت ارسال کارت طلائی درب منزل
 
3-مدل خودروی شما حتما باید در طرح باشد و صرفا شامل خودروهایی است که در زیر اعلام شده است.
 
4- این طرح شامل خودروهای سبک و سنگین است.
 
مزایای استفاده از طرح کارت طلائی نوسازی
 
1- به محض ثبت نام شما در لیست خودروهای جایگزین سال 98 (25 هزار دستگاه) قرار خواهید گرفت و به محض بازگشائی از طرف مراکز با شما تماس گرفته می شود.
 
2- ارزش کارت طلایی نوسازی که درب منزل شما تحویل داده می شود به میزان 7٫2 درضد ارزش لاشه است.
 
3- با ارائه کارت به مراکز ضمن دریافت ارزش لاشه به میزان درصد مشخص شده از 15 درصد تخفیف حمل بهره مند خواهید شد.
 
4- تمام خودروهای سواری معاف از عوارض ،مالیات و بیمه هستند و در صورتی که خودروی آنها بیمه باشد مبلغ یا زمان بیمه به مالک عودت داده خواهد شد.
 
5-ارزش لاشه خودرو فرسوده در هرسال مشخص شده و به مراکز عضو این طرح اعلام خواهد شد. یعنی اگر شما تصمیم به شرکت در هیچ طرحی نداشته باشید در هر سالی که نسبت به تحویل آن اقدام کنید شامل ارزش لاشه خواهد شد و مبلغ آن را بر اساس ارزش افزوده همان سال دریافت خواهید کرد و این خدمت صرفا به افرادی تعلق می گیرد که نسبت به دریافت کارت اقدام کرده باشند.
 
این طرح جهت ساماندهی نوسازی خودروهای زیر مدل 85 می باشد وخدمتی است جهت  بهره مندی مالکان از ارزش افزوده لاشه خودرو و اطلاع از زمان و شرایط طرح های جایگزین و ثبت نام در طرح جایگزینی سایپا در سال گذشته
 
تسهیلات جعاله (تعمیر) مسکن
 
این قسمت از اعطای تسهیلات در سیستم بانکی مربوط به تعمیر بخش های مختلفی از منازل فرسوده بوده که عبارتند از تسهیلات جعاله تعمیری و تکمیلی است.
 
جعاله تعمیر
 
این وام به ترمیم چاه، سرویس حمام، آشپزخانه و دستشویی، ترمیم یا آسفالت پشت‌بام، کاشی‌کاری، جابه‌جایی درها و پنجره‌ها، لوله‌کشی و سیستم گرمایش و سرمایش، تعمیرات جزئی داخل ساختمان، رنگ و نقاشی، خرید انشعاب آب و برق، لوله‌کشی آب و گاز و ترمیم سیم‌کشی معیوب ساختمان تعلق می‌گیرد.
 
جعاله تکمیل
 
این وام همچنین به حیاط سازی، نرده‌کشی، کاشی‌کاری، موزاییک‌کاری، لوله‌کشی گاز و آب، نصب تأسیسات سرمایش و گرمایش، کابینت گذاری، تکمیل زیرزمین، حفر چاه، نصب موکت، پارکت، سرامیک و تغییرات داخلی ساختمان تعلق می‌گیرد.
 
پشتوانه این نوع تسهیلات تا سقف ده میلیون ریال، سفته معتبر و موردقبول بانک با مدت بازپرداخت 36 ماهه، از ده میلیون ریال تا چهارده میلیون ریال در قبال اخذ وثیقه ملکی ارزنده، بلامعارض و سهل البیع با مدت بازپرداخت حداکثر 60 ماهه است.
 
مدارک موردنیاز
 
مدارک احراز هویت
 
فتوکپی سند مالکیت (هر نوع سندی که مالکیت مشتری را محرز نماید) ملک مورد تعمیر یا تکمیل.
 
آخرین فیش آب، برق و یا گاز مصرفی جهت تطبیق آدرس متقاضی با محدوده فعالیت شعبه.
 
تسهیلات مضاربه
 
تسهیلات این نوع وام در اختیار کسانی که در امر تجارت و بازرگانی هستند قرار می‌گیرد. بانک به‌عنوان مالک، سرمایه نقدی را در اختیار عامل (شخص حقیقی یا حقوقی) قرار می‌دهد. این سرمایه می‌تواند به‌صورت یکجا یا برحسب نیاز به‌تدریج در اختیار استفاده‌کننده از تسهیلات قرار گیرد.
 
نکته قابل‌ذکر این‌که قرارداد مضاربه مربوط به امور بازرگانی داخلی و خارجی است. با این وصف، بانک‌ها در مورد واردات، مجاز به انعقاد قرارداد مضاربه با بخش خصوصی نیستند. مدت قرارداد مضاربه متناسب با دوره گردش عملیات (فعالیت تجاری) بنگاه، حداکثر شش ماه و منوط به رعایت ضوابط و مقررات قابل تجدید است.
 
مدارک مورد نیاز:
 
درخواست متقاضی
 
پروانه کسب و مجوزهای صنفی معتبر
 
اصل و تصویر شناسنامه
 
کپی سند مالکیت یا اجاره‌نامه محل کسب
 
درخواست متقاضی
 
تصویر شناسنامه مدیران شرکت
 
مجوزهای صنفی معتبر
 
اساسنامه
 
اظهارنامه مالیاتی
 
اظهارنامه ثبت شرکت
 
آگهی تأسیس
 
آخرین تغییرات شرکت مندرج در روزنامه رسمی
 
صورت‌های مالی
 
تسهیلات خرید ماشین‌آلات و تجهیزات یا مواد اولیه
 
این نوع تسهیلات به علت اینکه امسال با نام رونق تولید نام گذاری شده است بسیار حائز اهمیت است، چراکه تجهیز منابع مالی کارخانجات و واحدهای تولیدی خود گام بزرگی برای تحقق خودکفایی محسوب می شود.
 
وام خرید مواد اولیه و تجهیزات و ماشین آلات هم شامل حداقل و حداکثری است. مبلغ این نوع وام با توجه به درخواست مشتری و استراتژی صرف منابع تعیین شده و مدارک موردنیاز برای اخذ آن به شرح زیر است:
 
اشخاص حقیقی
 
برگه تقاضای مشتری حاوی مبلغ و مدت مورد درخواست
 
مدارک شناسایی مشتری مشتمل بر اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی
 
اصل و تصویر پروانه کسب یا کارت بازرگانی معتبر
 
اصل و تصویر اجاره‌نامه محل فعالیت (در صورت استیجاری بودن محل کار) و تصویر سند مالکیت درصورتی‌که محل کار متعلق به متقاضی باشد.
 
برگه تقاضای مشتری حاوی مبلغ و مدت مورد درخواست
 
اساسنامه
 
آگهی تأسیس و تغییرات
 
تصویر کارت بازرگانی یا مجوز فعالیت
 
اصل و تصویر اجاره‌نامه محل فعالیت (در صورت استیجاری بودن محل کار) و تصویر سند مالکیت درصورتی‌که محل کار متعلق به متقاضی باشد.
 
صورت‌های مالی تأییدشده شرکت
 
مدارک شناسایی مدیران مشتمل بر اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی
 
مدارک مربوط به وثیقه
 
تکمیل فرم‌ها و پرسشنامه‌های بانک
 
گفتنی است در طول سالیان مختلف وام های موقتی نیز نقش خود را ایفا و به پایان رسیده اند، این نوع وام ها به تسهیلات فوری و جبران پذیر گفته می شود که در مواقعی نظیر سیل، زلزله، طوفان، خسارت های باغات ناشی از سرمازدگی و یا حمله آفات به متقاضیان خاصی اعطا می شود.
 
/باشگاه خبرنگاران
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.