10 ارز باارزش جهان کدامند؟

در جهان 180 ارز رایج وجود دارد که در این گزارش به 10 ارز که به لحاظ ارزش در جایگاه بالاتری قرار دارند، اشاره می شود.

عصر بانک؛به نقل از پایگاه اینترنتی لجیت، توسعه اقتصادی و رفاه عمومی کشورها رابطه مستقیمی با ارزش واحد پولشان دارد. در این مقاله برای یکسان‌سازی بیشتر و درک مشترک، ارزها به دلار آمریکا محاسبه شده‌اند.

 

10. دلار کانادا (یک دلار کانادا = 75 سنت آمریکا)

از لحاظ تنوع رنگی دلار کانادا بسیار شادتر از دلار آمریکاست و گرافیک آن شبیه به فرانک سوئیس است. تصاویری از «الیزابت دوم» و نخستیین نخست‌وزیر فرانسوی- کانادایی نیز روی این اسکناس مشاهده می‌شود.از بابتی از دلار آمریکا هم قدیمی‌تر است (دلار کانادا در 1817 رواج پیدا کرد).

 

9. دلار آمریکا

این اسکناس تصویر «جرج واشنگتن» و یک هرم و عقابی در پس زمینه خود دارد. این اسکناس در سال 1913 معرفی شد و از 1963 تاکنون شکلش تغییر نکرده و در کشورهایی چون تیمور شرقی، زیمباوه، اکوادورو السالوادور رایج است.

 

8. فرانک سوئیس (یک فرانک سوئیس= یک دلار و چهار سنت)

فرانک سوئیس در سوئیس و لیختنشتاین رایج است. فرانک سوئیس در سال 1907 چاپ شد و تا 1933 این واحد پول طبق استاندارد برابر معادل طلا و نقره در ذخایر بانکی به حساب می‌آمد.

 

7. یورو (یک یورو = یک دلار و 14 سنت)

این ارز در میان تمامی کشورهای اتحادیه اروپا رایج است و تصویر تمامی اسکناس‌ها نیز برابر است ولی هر کشور می‌تواند سکه‌های یوروی متفاوتی داشته باشد. این واحد پول در ارقام پنج، 10، 20، 50، 100، 200 و 500 یورویی رایج است.

 

6. کیمن (یک کیمن= یک دلار و 20 سنت)

این اسکناس رنگارنگ که در جزائر کیمن واقع در خلیج کارائیب رایج است، تصویر ملکه الیزابت دوم را بر خود دارد.این ارز در ششمین جایگاه ارزی به لحاظ ارزش قرار دارد. گوش ماهی، خرچنگ و نقشه کیمن از دیگر تصاویر روی این اسکناس هستند.

 

5. پوند انگلیس (یک پوند=یک دلار و 26 سنت)

یکی از ارزشمندترین واحدهای پول رایج جهان است و البته در جایگاه پنجم قرار دارد. این واحد پولی پس از جنگ جهانی دوم، تا حد زیادی ارزش خود را از دست داد. ولی به مرور ارزش خود را به دست آورد و در مقام پنجم دنیا قرار گرفت. پوند از قدیمی‌ترین پول‌های چاپ شده است که ابتدا به صورت سیاه و سفید چاپ می‌شد.

 

4. دینار اردن (یک دینار=یک دلار و 41 سنت)

تصاویر خانواده سلطنتی و نوشته‌هایی انگلیسی و عربی بر این اسکناس زیبا درج شده است. هر دینار 1000 فولوس است. این واحد پول در سال 1949 جایگزین پوند فلسیطنی شد. این کشور از لحاظ منابع طبیعی غنی نبوده و بیشتر بر ارتباطات بین‌المللی خود استواراست. اقتصاددانان رشد خوبی برای این واحد پول در سال‌های آینده نیز پیش‌بینی می‌کنند.

 

3. ریال عمان (1 ریال =دو دلار و 60 سنت)

این کشور به واسطه فروش نفت و همینطور پیوستن به سازمان تجارت جهانی از ارزش پول بالایی برخوردار است. این واحد پولی از سال 1977 در عمان رایج شد و هر ریال به 1000 «بایساس» تقسیم می‌شود.

 

2. دینار بحرین (یک دینار =دو دلار و 65 سنت)

بحرین که تقریبا هیچ محصول کشاورزی در آن رشد نمی‌کند، بر پایه اقتصاد نفتی استوار است. در سال 1965 دینار در این کشور رایج شد. قبل از آن روپیه هند واحد پولی بحرین بود. نرخ بیکاری در این کشور سه و پنج دهم درصد است.

 

1. دینار کویت (یک دینار =سه دلار و 29 سنت)

این ارز که قوی‌ترین جهان دنیا محسوب می‌شود در کشوری با چهار میلیون جمعیت رواج دارد. این کشور در 1961 صاحب ارز شد. باید دانست که کویت بیش از هشت درصد منابع نفتی دنیا را در اختیار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.