شرایط دریافت وام 30 میلیونی ازدواج اعلام شد

زوج‌هایی که از فروردین 1396 عقد کرده اما تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند می‌توانند برای وام 30 میلیونی به ازای هر نفر در سال جاری اقدام کنند.

عصر بانک؛ بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی بند (الف) تبصره (1)6 قانون بودجه سال 1397 درباره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را برای اجرا ابلاغ کرد. طبق آنچه که بانک مرکزی اعلام کرده است، بر اساس بند الف تبصره 16 قانون بودجه سال 1398 کل کشور شرایط وام 30 میلیونی ازدواج به شرح زیر است:

 
«به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آن‌ها بعد از 01/‏01/‏1396‬ است و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، با اولویت نخست پرداخت کند.
تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال 1398، 300 میلیون (300.000.000) ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است. بانک مرکزی می‌تواند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرد.»
 
با توجه به تبصره مورد اشاره موارد زیر لازم است توسط شبکه بانکی مدنظر قرار گیرد:
 
1- پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در اولویت نخست پرداخت تسهیلات قرض الحسنه قرار دارد.
 
2- تمامی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ملزم به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از محل مجموع سپرده‌های قرض الحسنه پس‌انداز و جاری بوده و مبلغ تسهیلات مذکور برای هر یک از زوجین به میزان 300 میلیون ریال با دوره باز پرداخت پنج ساله (60 ماهه) و نرخ کارمزد 4 درصد است.
 
3- با عنایت به مفاد ماده 50 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، افراد مندرج در قانون مذکور، مشمول اخذ قرض‌الحسنه ازدواج به میزان دو برابر افراد عادی (مبلغ 600 میلیون ریال و با رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات مذکور) هستند.
 
4- – رعایت سایر شرایط و ضوابط مندرج در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت دریافت تسهیلات مذکور الزامی است و سهمیه در نظر گرفته شده جهت آن بانک متعاقباً اعلام خواهد شد.
 
/ایسنا 
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.