چه کسی بدترین پیش‌بینی اقتصادی فروردین 97 را داشت؟

سئوال مهمی است، اینکه چه کسی بدترین پیش بینی را در فروردین ماه سال 1397 از آن خود کرده است.

عصر بانک؛مرور اخبار منتشر شده نشان می دهد اغلب کارشناسان و حتی فعالان بازار در این ماه در خصوص آینده پیش روی مسکن دچار اشتباه شدند.  نائب رییس اتحادیه مسکن، تاکید کرده بود قیمت مسکن در نیمه اول سال حدودا 15 درصد افزایش خواهد یافت این در حالی است که در همین دوره زمانی میزان افزایش از حدود هشتاد درصد به طور متوسط عبور کرد و در برخی مناطق میزان رشد قیمت به بیش از 100 درصد نیز رسید.

 

عقبایی

 

 در عین حال عنوان بدترین پیش بینی کننده را می توان به سیف، رییس کل پیشین بانک مرکزی داد.  رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه نرخ 4 هزار و 200 تومان برای دلار ثابت نخواهد بود و براساس مدیریت شناور شده با متغیرهای اقتصادی تغییر خواهد کرد گفت: البته این تغییرات زیاد نبوده و در حد 5 یا 6 درصد خواهد بود. البته قیمت دلار نوساناتی بسیار بیشتر را نیز به ثبت رساند و حتی روی 18 هزار تومان را نیز در سال گذشته دید تا 97 در تاریخ، به عنوان سالی ثبت شود که تکانه ارزی در آن رخ داد. تکانه ارز در دی ماه سال 1396 احساس شده بود اما پس لرزه های 97 مهیبت تر از زلزله اولیه خود را به رخ کشید.

 

لی الله سیف

 

سرکوب قیمت ارز در سالیان گذشته از یک سو، موج توفنده نقدینگی از سوی دیگر و تهدیدات ترامپ در خصوص تشدید تحریم و خروج از برجام همگی دست به دست هم دادند تا لنگر نرخ ارز برای دومین بار در دهه نود از جا در برود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.