هزینه دریافت تسهیلات مسکن برای مجردها و متاهل‌ها اعلام شد

اواخر سال 1396 قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن حدود 67 هزار تومان بود که اواخر سال گذشته به 54 هزار تومان کاهش یافت اما این کاهش قیمت برای خریداران خانه اثرگذاری چندانی نداشت، چراکه قیمت مسکن حدودا دو برابر شد و مقدار وام مسکن تغییر نکرد.

عصر بانک؛سال 1397 برای اقتصاد ایران سال سختی بود که رئیس جمهور هم در پیامک تبریک سال نو خود به مردم به این سختی اشاره و اظهار امیدواری کرد که " سال جدید سال عبور از شرایط سخت فعلی در سایه امید و تلاش بیشتر باشد".

 

این شرایط سخت به تمام بازارها از جمله بازار سرمایه، بازار پول، بازار مسکن و حتی بازار آجیل و لباس شب عید نیز کشیده شد. اما مسکن در این بین از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بود، چراکه در سال 1397 در نقاط مختلف کشور و مخصوصاً پایتخت، قیمت هر متر مربع مسکن حدود دو برابر شد و اجاره بهای مسکن نیز افزایش یافت.

 

این وضعیت به رکود در بازار مسکن دامن زد و سبب شد که خرید و فروش مسکن بسیار کند صورت گیرد. در این شرایط به علت کاهش تقاضا نسبت به عرضه، قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز رو به کاهش گذاشت و هزینه وام مسکن را یک تا دو میلیون تومان کاهش داد اما چه فایده؟ قیمت خانه‌ای که مثلاً 400 میلیون تومان بود به حدود یک میلیارد تومان رسید، هزینه وام مسکن یکی – دو میلیون تومان کم شد و مقدار وام مسکن نیز تغییری نکرد؛ بنابراین وام و اوراقی که یک روز قرار بود بی‌خانه‌ها را خانه‌دار کند، از اثر گذاریش کم شد.

 

در آخرین روز معاملاتی سال 1397 در فرابورس ایران قیمت هر برگ تسه حدود 54 هزار تومان معامله شد و این یعنی قیمت تسه نسبت به یک سال گذشته بیش از 10 هزار تومان کاهش را نشان می‌دهد. در نتیجه زوج‌ها با توجه به اینکه در کجای ایران زندگی می‌کنند از 6.5 تا 11 میلیون تومان باید هزینه وام مسکن پرداخت می‌کردند.

 

اما قیمت هر برگ از امتیاز تسهیلات مسکن در اواخر سال 1396 حدود 67 هزار تومان بود؛ یعنی زوج‌های تهرانی بدون احتساب وام جعاله باید حدود هشت تا 13.5 میلیون تومان هزینه وام مسکن می‌کردند.

 

بدین‌ترتیب هزینه خرید اوراق مسکن در سال گذشته به دلیل کاهش تقاضا یک و نیم تا دو نیم میلیون تومان ارزان‌تر شد.

 

بر اساس آخرین نرخ در فرابورس در سال 1397 که هر ورق تسهیلات مسکن 54 هزار تومان بود، زوج‌های تهرانی برای دریافت وام 100 میلیون تومانی باید 200 برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که هزینه آن 10 میلیون و 800 هزار تومان بود. به این مبلغ با احتساب 20 میلیون تومان وام جعاله که بابت آن باید 40 برگ تسه خریداری شود، دو میلیون و 160 هزار تومان اضافه می‌شد؛ در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام 120 میلیون تومانی مسکن حدود 12 میلیون و 960 هزار تومان هزینه می‌شد.

 

هم‌چنین زوج‌های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیش‌تر از 200 هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، تا سقف 80 میلیون تومان می‌توانند وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید 160 ورق بهادار خریداری کنند که با حساب آخرین نرخ اوراق، باید هشت میلیون و 640 هزار تومان بابت خرید این اوراق پرداخت می‌شد که با احتساب دو میلیون و 160 هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام 100 میلیون تومانی باید 10 میلیون و 800 هزار تومان هزینه می‌شد.

 

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر 200 هزار نفر می‌توانند برای گرفتن 60 میلیون تومان وام مسکن 120 برگ بهادار خریداری کنند که باید شش میلیون و 480 هزار تومان بابت خرید اوراق می‌پرداختند.

 

هم‌چنین برای دریافت 20 میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید دو میلیون و 160 هزار تومان هزینه می‌کردند که در مجموع برای وام 80 میلیون تومانی هشت میلیون و 640 هزار تومان از سوی زوجین باید پرداخت می‌شد.

 

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف 60 میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند تا سقف 50 میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف 40 میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید 120، 100 و 80 برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرا بورس ایران می‌خریدند.

 

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق، شش میلیون و 480 هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای 200 هزار نفر جمعیت مبلغ پنج میلیون و 400 هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون و 320 هزار تومان هزینه می‌کردند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام 20 میلیون تومانی جعاله هم باید مبلغ دو میلیون و 160 هزار تومان دیگر هم پرداخت می‌شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.