شرط لزوم معرفی ضامن برای دریافت تسهیلات مسکن

مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن درباره برخی پرسش‌های موجود در ارتباط با نحوه احراز توانایی مالی متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن توضیح داد.

عصر بانک؛محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا اعلام کرد: بسیاری از متقاضیان دریافت تسهیلات مسکن به‌خصوص متقاضیان دریافت تسهیلات خرید مسکن در ارتباط با نحوه احراز توانایی مالی سوالاتی مطرح می‌کنند که لازم است در این زمینه مسوولان مربوطه و به‌خصوص همکاران ما در شعب بانک مسکن شفاف‌سازی لازم را به‌منظور تنویر افکار عمومی انجام دهند.

 

وی گفت: در این میان موضوع نیاز یا عدم‌نیاز به معرفی ضامن به بانک در زمان دریافت تسهیلات یا برای دریافت تسهیلات از سوی تسهیلات‌گیرندگان به یکی از پرسش‌های اساسی تبدیل شده است و بعضا برخی از مراجعه‌کنندگان برای دریافت تسهیلات با ابهام در این باره مواجهند. مرادی با اشاره به شرط وجود تمکن مالی و درآمد کافی متقاضی برای بازپرداخت تسهیلات و پرداخت اقساط ماهانه به‌عنوان یکی از شروط اساسی و اصلی در ضوابط پرداخت تسهیلات مسکن به متقاضیان خاطرنشان کرد: یکی از مقررات اصلی درباره نحوه شناسایی واجدان شرایط دریافت تسهیلات مسکن احراز تمکن مالی فرد متقاضی برای پرداخت اقساط ماهانه به‌منظور بازپرداخت تسهیلات است؛ به این معنا که شعب تسهیلات‌دهنده در زمان مراجعه فرد متقاضی برای دریافت تسهیلات باید حتما این موضوع را بررسی کنند که آیا فرد متقاضی توانایی بازپرداخت تسهیلات و پرداخت اقساط ماهانه را به لحاظ بنیه مالی و سطح درآمدی دارد یا خیر؟ وی ادامه داد: در واقع احراز توانایی مالی فرد تسهیلات‌گیرنده از هر روشی و کسب اطمینان از اینکه یک جریان درآمدی ثابت و قابل‌اتکا برای وصول مطالبات بانک از فرد تسهیلات‌گیرنده از بابت بازپرداخت تسهیلات دریافت شده وجود دارد یا خیر، از مهم‌ترین ضوابط و شرایط پرداخت یا عدم‌پرداخت تسهیلات به فرد متقاضی است.

 

بنابراین براساس مقررات مربوط به پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان، تسهیلات‌گیرنده باید توانایی پرداخت اقساط را داشته و این موضوع به طرق مقتضی (حکم استخدامی، فیش حقوقی، گردش حساب بانکی و…) توسط شعبه مربوطه احراز شود. اینکه افراد خود از درآمد مستقل برخوردار باشند یکی از ارکان مهم این ضابطه محسوب می‌شود؛ بنابراین برای آنکه فرد متقاضی مشمول دریافت تسهیلات مسکن شود از یک نظر لازم است کفایت مالی کافی برای پرداخت تسهیلات به‌واسطه درآمد شخصی خود داشته باشد و این موضوع را از طریق اسناد حقوقی و درآمدی خود به بانک ارائه کند و به اثبات برساند. وی ادامه داد: با این حال و درحالی‌که براساس ضوابط موجود، اساسا تسهیلات نباید به افرادی که نمی‌توانند کفایت بنیه مالی خود برای بازپرداخت اقساط را به شعبه محل درخواست برای دریافت تسهیلات ارائه و اثبات کنند یا برای این موضوع با کسری مواجهند پرداخت شود، برخی از شعب از متقاضی درخواست معرفی ضامن می‌کنند تا در صورت عدم‌توانایی مالی برای بازپرداخت تسهیلات، بانک از مسیر ضامن به حقوق خود دست یابد. مرادی تاکید کرد: درخواست برای معرفی ضامن تنها زمانی مورد نیاز است که فرد نتواند توانایی مالی خود برای بازپرداخت اقساط تسهیلات را به اثبات بانک برساند؛ در غیر این صورت ارائه مدارک درآمدی و حقوقی فرد متقاضی برای دریافت تسهیلات کفایت می‌کند و نیازی به معرفی ضامن وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.