تسویه بدهی یک بانک بدهی بانک‌های خصوصی را 12 هزار میلیارد تومان کاهش داد

یک مقام آگاه در نظام بانکی با اشاره به کاهش 12 هزار میلیارد تومانی حجم بدهی بانک‌های خصوصی به بانک مرکزی در ماه‌های آبان و آذر 97، گفت: این کاهش بدهی بانک‌های خصوصی، بیشتر متعلق به یکی از بانک‌های خصوصی است.

عصر بانک؛حجم مانده بدهی بانک‌های غیردولتی و خصوصی به بانک مرکزی از 109 هزار و 740 میلیارد تومان در مهر به 105 هزار میلیارد تومان در آبان و 97 هزار و 310 میلیارد تومان در پایان آذر ماه رسید.

 

این کاهش بدهی اتفاقی مثبت و نشانه‌ای امیدوارکننده از اصلاح وضعیت اضافه برداشت بانک‌های خصوصی از بانک مرکزی است چرا که در طول 4 سال گذشته همواره این روند صعودی بود و مدام بدهی روی بدهی می‌آمد و پایه پولی و نقدینگی از این محل رشد زیادی پیدا کرد.

 

اما یک مقام آگاه در این باره به خبرنگار فارس گفت: این کاهش بدهی بانک‌های خصوصی، بیشتر متعلق به یکی از بانک‌های خصوصی است و بدهی سایر بانک‌ها به بانک مرکزی در این مدت کاهش چندانی نداشته است.

 

وی افزود: بانک مذکور حدود 13 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی اضافه برداشت کرده بود که بعد از تاکید رئیس کل بانک مرکزی به مدیرعامل این بانک برای تسویه بدهی‌ها، همه بدهی‌ بانک را با بانک مرکزی تسویه کرد و هم‌اکنون بدهی این بانک صفر شده است.

 

بنابراین در سایر بانک‌های خصوصی هنوز جریان بازپرداخت بدهی به بانک مرکزی آغاز نشده است اما با توجه ثبات نسبی بدهی سایر بانک‌ها در دو ماه مذکور، به نظر می‌رسد حداقل در مرحله اول اضافه برداشت بانک‌ها از منابع بانک مرکزی متوقف شده است و این اتفاق با توجه موج پایدار اضافه برداشت‌ها در 4 سال گذشته، نقطه مثبت و قابل تاملی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.