اینترنت اشیا و بیمه‌های منصفانه تر

سال هاست خدمات بیمه به شکل سنتی و بدون لحاظ پر ریسک و یا کم ریسک بودن افراد و وسایل ارائه می شود که هزینه زیادی به بیمه گذار و بیمه شونده تحمیل می کند. هوشمندسازی روند بیمه می تواند سطح رضایتمندی را در این صنعت افزایش دهد.

عصر بانک؛اینترنت اشیا در صنعت بیمه حضور پررنگی از خود نشان داده و اغلب شرکت های بیمه گر اعتقاد دارند اینترنت اشیا تحول بزرگی در صنعت بیمه ایجاد خواهد کرد.

 

IOT یا اینترنت اشیا یا اینترنت چیزها یعنی وصل کردن ابزار و وسیله ها به یکدیگر از طریق اینترنت و اجازه دادن به آنها تا با ما و نرم‌افزارها و با دیگر وسایل ارتباط برقرار کنند.

یکی از مهم ترین منابع هزینه و درآمد شرکت های بیمه، مربوط به بخش حمل و نقل و بیمه خودروهاست. مشکل اصلی که در این حوزه وجود دارد، محاسبه هزینه هایی است که ممکن است پیش آید. برای محاسبه نرخ حق بیمه پایه، فقط به ویژگی خودرو توجه می شود و عواملی چون رفتار رانندگان، شرایط آب و هوایی و نوع جاده در نظر گرفته نمی شود.

 

رانندگان پر ریسک و کم ریسک
برخی رانندگان بسیار پر خطر رانندگی می کنند و معمولا برای بیمه هزینه زیادی ایجاد می کنند. اما در مقابل رانندگانی هستند که پر ریسک و پرخطر نیستند و ممکن است سال ها بدون تحمیل هیچ هزینه ای تحت پوشش بیمه باشند. این در حالی است که هر دو گروه مبلغ یکسانی به عنوان حق بیمه به بیمه گذار می پردازند و این منصفانه نیست. به نظر می رسد بهینه کردن روش های سنجش رفتار رانندگان در ارزیابی بهتر ریسک ها و تعیین دقیق تر حق بیمه ها می تواند بسیار موثر باشد.

از سوی دیگر، بسیاری از مزیت های هوشمندسازی بیمه برای مشتریان می تواند سبب انتقال آن ها به سمت بیمه های غیراجباری شود. بر این اساس نمره رفتار رانندگان باید بر مبنای سابقه و رفتار رانندگی آن ها و نیز فاکتورهای محیطی مانند آب و هوا تعیین شود. برای نمره دادن به رفتار رانندگان یک وسیله هوشمند کوچک به راننده داده می شود تا آن را در خودرو نصب کنند.

این دستگاه دارای سنسورهای حساس برای تعیین سرعت و تعداد ترمزهایی است که در زمان های مختلف شرایط جوی به سختی گرفته شده است. در این نوع بیمه ها، حق بیمه براساس داده های ارسالی که از سوی تجهیزات هوشمند نصب شده در وسیله نقلیه تعیین می شود.

با کمک این وسیله ها، بیمه کنندگان به بیمه شونده نظارت دارند. آن ها بر اساس همان داده ها احتمال تصادفات راننده را تخمین زده و پس از آن اقدام به بستن قرارداد می کنند. این روش نوین دارای جنبه های مفید فراوانی است. رانندگان را به رانندگی بهتر تشویق و فرصتی ایجاد می کند که با عدالت بیشتری با آن ها برخورد شود. این مدل بر اساس یک منطق ساده استوار است. هر چه رانندگان الگوی رفتاری بهتری داشته باشند حق بیمه کمتری پرداخت می کنند. به این افراد عموما «رانندگان ایمن» گفته می شود.

 

منازل هوشمند
اینترنت اشیا بر بیمه منازل نیز تاثیر دارد. در خانه های هوشمند تمام دستگاه ها همزمان به یکدیگر و به اینترنت متصل هستند. آن ها به سنسورهایی مجهز می شوند که به محض ورود سارق به خانه به صدا در می آیند و پلیس و صاحبخانه را با خبر می کنند. دوربین های مدار بسته منازل نیز به صورت تصویری به تلفن های هوشمند صاحبخانه متصل می شود تا هر رفت و آمد مشکوکی را مدنظر قرار دهد تا از وقوع سرقت جلوگیری به عمل آورد.

همچنین در خانه هایی که به مکانیزم نظارت بر مصرف آب مجهز هستند، نشتی کوچک آب هم قابل تشخیص است و در صورت بروز آن، سنسورها به صدا در می آیند تا اقدامات لازم صورت بگیرد. علاوه بر نشتی آب، سنسورهای تشخیص دهنده آتش نیز در این خانه ها فعال هستند و با حس کردن اولین شعله آتش، آن را به صاحبخانه و آتش نشانی های محلی گزارش می دهند.

 

گذر از سنتی به مدرن
صنعت بیمه به سرعت از مدل سنتی خود فاصله گرفته است. این صنعت در گذشته برای ارزیابی خطرات آینده و قیمت گذاری، بر اساس سوابق فعلی و جمعیت شناسی مانند سن جنسیت و مواردی از این دست عمل می کرد و تمام اتکای آن ها به همین داده ها بود که گاهی نیز مورد تحریف قرار می گرفت.

بیمه گذاران بیمه های عمر به صورت سنتی، حق بیمه فرد را بر اساس سن فرد، تاریخچه پزشکی و عادت های مرتبط با سلامت که توسط متقاضی اعلام شده و ممکن است گاهی حقیقت را پنهان کند، اعلام می کردند. اما در دنیای مدرن نمی توان به شیوه سنتی پیش رفت. اینترنت اشیا در این بین، رهبری یک انقلاب را در صنعت بیمه برعهده گرفته است.

با استفاده از اینترنت اشیا، بیمه گذاران با جمع آوری اطلاعات پزشکی حیاتی مانند سطح قند خون، درجه حرارت و ضربان قلب می توانند میزان سلامت افراد را بسنجند و یک تصویر دقیق از تناسب کلی فرد را در حال و آینده فراهم کنند. اطلاعاتی که بر اساس آن میزان حق بیمه به شکل درستی مشخص می شود.

علاوه بر این، داده های ارسال شده به ناظر سلامت اینترنت اشیا، این فرصت را به بیمه گذاران می دهد تا به بیمه شونده پیشنهاد کنند، با ایجاد تغییرات در شیوه زندگی اش، دوران بهتری را بگذراند. بر این اساس می توان میزان پرداخت افراد سالم را کاهش داد. بیمه گذاران همچنین می توانند بر روند سلامت فرد نظارت کنند که این مورد هم می تواند بر نرخ گذاری بیمه های عمر تاثیر بگذارد.

 

دو سر برد
مزایای به کار گیری اینترنت اشیا در صنعت بیمه تنها در افزایش سطح رضایت مشتری خلاصه نمی شود و نفع یک سویه را در پیش نمی گیرد. این کار به کاهش هزینه های شرکت بیمه گر نیز کمک می کند. اتوماسیون می تواند هزینه روند پرداخت خسارت بیمه را تا 30درصد کاهش دهد و در بسیاری از مواقع این کاهش هزینه به نفع بیمه گذار تمام می شود.

تحقیقات نشان می دهد استفاده از اینترنت اشیا در بیمه باعث کاهش 25درصدی حق بیمه خواهد شد. در واقع استفاده از اینترنت اشیا در این صنعت، منجر به صدور بیمه های دقیق تر و منصفانه تر می شود. بیمه هایی که نه بر اساس تاریخجه بلکه بر اساس شرایط واقعی و متناسب با هر فرد تعیین و محاسبه می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.