بازار سرمایه آماده پذیرش نقدینگی‌های جدید است؟

یک تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور و واگذاری سهام بنگاه‌های دولتی و شرکت‌های بزرگی مانند تاصیکو، تاپیکو، شستا و… گفت: این عرضه‌ها می‌تواند نقدینگی زیادی را به خود جذب کرده و بخشی از عطش سرمایه‌گذاران را پاسخ دهد.

آمادگی بازار سرمایه برای پذیرش نقدینگی‌

امیر تقی خان تجریشی، با بیان اینکه خوشبختانه طی یک سال اخیر اکثریت مدیران و همینطور آحاد مردم به اهمیت و نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور پی برده‌اند، اظهار کرد: اقبالی که امروز نسبت به بورس وجود دارد ناشی از درک مزایا و وسعت عملی است که بازار برای تمامی اقشار جامعه و بخش های اقتصادی کشور فراهم می آورد.

وی ادامه داد:این بازار ازسویی توانسته نزدیک به 13 میلیون کد سهامداری را به عنوان سرمایه گذار به خود جذب کند و  همچینین هزاران میلیار تومان سرمایه و نقدینگی برای بخشهای دولتی، عمومی و خصوصی از طریق روش‌های متنوع تأمین مالی فراهم آورده است.

این تحلیلگر بازار سرمایه با تاکید بر اینکه آنچه که بر اهمیت نقش بازار سرمایه افزوده بحث شفافیت و قانونمندی بازار است، گفت: این موضوع این اجازه را به سرمایه گذاران، شرکت ها، نهادها و حتی دولت می دهد که در چارچوب قوانین، آئین نامه ها و دستورالعمل ها در فضایی تخصصی و به روز با امکاناتی منحصر بفرد فعالیت کرده و نیازهای خودرا مرتفع کنند.

اجرای اصل ٤٤در بازار سرمایه

تجریشی در ادامه با بیان اینکه طی سال‌های اخیر همواره یکی از موضوعات مورد بحث، عرضه شرکت‌های دولتی بر اساس اصل 44 قانون اساسی به منظور کاهش تصدی‌گری دولتی بوده است، عنوان کرد: در این خصوص هم روش‌های مختلفی مانند عرضه‌های سازمان خصوصی سازی یا بحث سهام عدالت استفاده شده بود که بعضا با مشکلات و تبعاتی روبرو بوده اند.

وی  با اشاره به آمادگی بازار سرمایه برای پذیرش نقدینگی‌ ادامه داد: اما آنچه که آزمون شد و نتایج خوبی را هم در بسیاری از بنگاهها به ارمغان آورد بحث عرضه بخشی از سهام بنگاه‌های دولتی در بازار سرمایه بود که از طریق مکانیزم عرضه اولیه صورت پذیرفته است و نمونه های چون تاصیکو، تاپیکو، تیپیکو و…  را می توان از موارد موفق این عرضه ها دانست.

  آیا ترکیدن حباب بورس نزدیک است؟

این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به معاملات سهام عدالت در بورس اظهار کرد:امروز هم بحث‌هایی جدی راجع به معاملات سهام عدالت دربورس و یا واگذاری سهام بنگاههای دولتی از طریق صندوق های قابل معامله شنیده می شود که حرکتی روبه جلو و اتفاق مبارکی برای اقتصاد کشور محسوب می شود. از سوی دیگر در روزهای اخیر شاهد عرضه سرمایه گذاری صبا تأمین بودیم که به جمع شرکت های زیر مجموعه شستا که در بورس عرضه شده‌اند اضافه شد و با توجه به وجود نقدینگی زیادی که به خصوص متعلق به حقیقی ها  است، مورد استقبال بسیاری خوبی قرار گرفت.

شفافیت عملکرد مجموعه های دولتی

تجریشی با اشاره به عرضه سهام شستا در روز آینده گفت: میتوان گفت این عرضه که بزرگترین عرضه تاریخ بورس است می تواند نقدینگی زیادی را به خود جذب کرده و بخشی از عطش سرمایه گذاران را پاسخ دهد که البته امیدواریم با توجه اندازه این هلدینگ بخشی از این نقدینگی به عنوان پول جدید (Fresh Money) وارد شود تا رونق تازه‌‌ای در بازار ایجاد شود. همچنین شستا می‌تواند به عنوان نشانه ای واضح از عزم دولت برای ورود به عصر جدید خصوصی سازی باشد که علاوه بر حرکت در مسیر اصل 44 قانون اساسی، شفافیت عملکرد مجموعه های بزرگ دولتی را از طریق سازوکار بورس به ارمغان می آورد و موجب دلگرمی، اعتماد سازی و مشارکت بیشتر مردم در چنین بنگاه‌هایی می شود.

وی با تاکید بر اینکه اقتصاد کشور امروز علاوه بر تحریم‌ها از خلق و افزایش نقدینگی رنج می‎‌برد، اظهار کرد: بنابراین باید توجه ویژه ای نسبت به بورس داشته باشد و همگام با استقبال سرمایه گذاران، کمک به افزایش عمق و ارزش پایه بازار از طریق تسریع در عرضه شرکت های جدید کند تا بتواند علاوه بر کنترل نقدینگی، بازار را نیز متعادل سازد و اکنون فرصت بسیار مناسبی است که بنگاههای بزرگ دولتی  در این مسیر  که مسیر شفافیت و حرفه ای گری است قدم گذارند.

  درخواست توقف عرضه‌های اولیه در بورس به دلیل شیوع کرونا

این تحلیلگر در پایان با اشاره به آمادگی بازار سرمایه برای پذیرش نقدینگی‌ افزود: اکنون باتوجه به شرایط حاکم بر بورس و اتفاق نظر همه دست اندرکاران و سرمایه گذران بر تقویت بنیان های بازار و نیز نیاز به تأمین نقدینگی بخش دولت، در حقیقت بهترین زمان برای ادامه زنجیره عرضه ها در بازار است و امیدواریم که این زنجیره قطع نشود.

/ ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.