شرط پذیرش اظهار مودیان مالیاتی درباره تراکنش‌های بانکی

براساس نحوه بررسی تراکنش‌های بانکی برای اخذ مالیات دو شرط برای پذیرش اظهار مودیان مالیاتی در نظر گرفته شده است.

یکی از دغدغه‌های مودیان مالیاتی موضوع نحوه قبول اظهارات مکتوب شده آنها برای پرداخت مالیات موضوع تراکنش‌های بانکی است. طی روزهای گذشته سازمان امور مالیاتی نحوه بررسی و رسیدگی به تراکنش‌های بانکی را به ادارات امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرد تا یک رویه واحد برای این موضوع وجود داشته باشد و از برخوردهای سلیقه ای و تفسیرهای شخصی جلوگیری شود.

در بند 18 این ابلاغیه که رسیدگی تراکنش‌های بانکی را تشریح کرده، آمده است:

در راستای سیاست های اصولی سازمان مبنی بر تعامل با مؤدیان مالیاتی و رعایت اصل اعتماد به منظور ارتقای فرهنگ خوداظهاری مالیاتی و با توجه به اینکه اطلاعات حساب های بانکی فی نفسه مؤید درآمد اشخاص نمی باشد، کلیه ادارات امور مالیاتی در فرآیند حسابرسی مالیاتی تراکنش های بانکی مشکوک برای جمع آوری اسناد و مدارک و ارائه توضیحات لازم توسط مؤدیان مالیاتی، مهلت کافی و مورد نیاز را در نظر بگیرند.

بدیهی است در اجرای مفاد این بند یکی از مهمترین اسناد و مدارک برای تعیین درآمد مشمول مالیات، اظهارات مکتوب مؤدیان در خصوص تراکنش‌های بانکی می‌باشد. بنابراین در مواردی که مؤدی در اظهار مکتوب خود ماهیت هر یک از تراکنش های بانکی سال 1397 و قبل از آن را اعلام نماید، در صورتی که اسناد و مدارک مثبته ای دال برخلاف اظهارات مؤدی به دست نیاید، ملاک و مبنای رسیدگی ادارات امور مالیاتی قرار می گیرد.

چنانچه متعاقبا اسناد و مدارک مثبتهای دال بر فعالیت های اقتصادی مؤدی که برخلاف اظهارات وی می باشد، به دست آید و این اسناد و مدارک ملاک مطالبه مالیات و جرایم متعلقه با رعایت مقررات قرار گیرد، با عنایت به مفاد ماده 191 قانون مالیاتهای مستقیم جرایم مالیاتی آن قابل بخشودگی نیست.

/ فارس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.