چگونه در بورس سهام خریدوفروش کنیم؟

برای ورود به بازار سرمایه باید انجام معاملات را یاد بگیرید. خریدوفروش سهام هم اصولی دارد که هر سرمایه‌گذار باید قبل از ورود یاد بگیرد.

با رونق بازار سرمایه در یک سال اخیر، افراد زیادی تمایل دارند وارد بورس شوند. طی یک سال گذشته بورس ایران بر خلاف بورس کشور‌های دیگر شاهد رشد بوده است؛ همین رونق بازار سرمایه باعث شده است افراد زیادی قصد ورود به این بازار را داشته باشند.

اصول و مراحل خریدوفروش سهام

برای ورود به انواع بازار سرمایه، اول از همه باید انجام معاملات در آن بازار را یاد بگیریم. خریدوفروش در بازار سهام یا بورس اوراق بهادار هم اصولی دارد که هر سرمایه‌گذار باید قبل از ورود یاد بگیرد.

برای اینکه بتوانید در بورس ایران سهمی بخرید و سپس سهم را بفروشید، باید یکسری مراحل بسیار ساده را طی کنید. مراحل خریدوفروش سهام در بورس بصورت به شرح زیر است:

  • دریافت کد بورسی و ورود به سامانه معاملات آنلاین
  • شارژ کردن حساب کارگزاری
  • جست و جو کردن نام نماد بورسی مورد نظر
  • ثبت سفارش خرید سهم
  • تایید سفارش و اضافه شدن سهم به پرتفوی سرمایه‌گذار
  • ثبت سفارش فروش و فروختن سهم
  • دریافت وجه و واریز به حساب بانکی
  • در مرحله اول ورود به بورس باید کد بورسی دریافت کنید.

 

برای دریافت کد بورسی ابتدا باید به سامانه سجام مراجعه و ثبت نام و مراحل احراز هویت را طی کنید.

خریدوفروش سهام به صورت آنلاین

برای خریدوفروش سهام به صورت آنلاین در مرحله دوم باید با یکی از کارگزاری های کشور قرارداد ببندید تا آنها به شما خدمات ارائه دهند. برای قرارداد با کارگزاری ها می بایست به دفاتر آنها و یا دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کنید.

بعد از دریافت کد بورسی و انعقاد قرارداد با یکی از کارگزاری ها، رمز عبور و کلمه عبوری به شما اختصاص پیدا می کند تا از طریق سایت کارگزاری بتوانید سهام شرکت ها را خرید و فروش کنید.

برای خرید سهام یک شرکت باید حساب کارگزاری خود را به میزانی که قصد خرید دارید شارژ کنید. در مرحله بعد نماد معاملاتی شرکتی که قصد خرید سهام آن را دارید  در بخش جست و جوی صفحه کارگزاری خود پیدا کنید و روی گزینه خرید کلیک کنید.

در صفحه تمام کارگزاری‌ها ماشین حساب آنلاین وجود دارد که به کمک آن باید تعداد سهامی که می‌توانید خریداری کنید را به نسبت پولتان و ارزش روز سهام محاسبه کنید. اگر قصد فروش سهام خود را دارید باید روی گزینه فروش کلیک کنید. در زمان فروش می‌توانید تمام یا بخشی از سهام خود را براساس قیمت روز معامله کنید.

بعد از فروش سهام پول سهام شما وارد حساب کارگزاری می شود که با آن می توانید مجدد سهام شرکت دیگری را خریدداری کنید. اگر تمایلی به خرید مجدد ندارید و می خواهید پول به حساب بانکی بازگردد باید روی گزینه تقاضای وجه کلیک کنید در این صورت پول به حساب بانکی که در زمان عقد قرارداد با کارگزاری‌ها معرفی کرده‌اید باز می‌گردد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.