توفان اطلاعاتی در بازار سهام

نگاه فعال بورس تهران طی روزها و هفته‌های اخیر به سامانه کدال خیره شده است. روزهایی که بازار سهام تحت تاثیر جریان سنگین اطلاعات شرکت‌ها و فصل مجامع قرار دارد و هر روز حجم بالایی از خبرهای مربوط به بنگاه‌های اقتصادی به بازار مخابره می‌شود. این مهم درحالی واقع شده است که بازار سهام درحال‌ عبور از یک دوره خاص تاریخی است که در آن عواملی از جمله تحریم‌های اقتصادی و البته مواجهه با تعطیلی‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا در سراسر دنیا گریبان‌گیر شرکت‌ها شده و بسته به نوع فعالیت فرصت‌ها و تهدیدهایی را برای شرکت‌های حاضر در بورس اوراق بهادار رقم زده است.

گرچه گزارش‌های دوره‌ای و شفاف‌سازی ناشران اثر قابل ملاحظه‌ای در رفع ابهامات داشته، ولی اصلی‌ترین مکمل این اطلاعات را باید در مجامع شرکت‌ها جست‌وجو کرد. به‌طور کلی در مجامع بسیاری از خبرهای خوب و بد درباره شرکت‌ها شنیده می‌شود که سبب می‌شود فصل مجامع، دوره‌ای پربار برای تحلیلگران باشد. به این ترتیب، انتظار می‌رود اخبار منتشرشده در مجامع، روند منطقی‌تری را در صعود شاخص در ماه‌های آتی رقم زند.

در این میان برخی از کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که با توجه به شرایط دنیا و دست و پنجه نرم کردن تمام کشورها با ویروس کووید-19 و در نتیجه تعطیلی سراسری بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی تا همین یکی، دو هفته گذشته، می‌توان انتظار داشت مجامعی که در سال 1399 برگزار می‌شوند، نسبت به سال‌های قبل با چالش‌ها و مسائل جدیدی روبه‌رو باشند. در این شرایط اما به‌نظر می‌رسد موضوع برگزاری مجامع بنگاه‌های بورسی و تقسیم سود به کانون اصلی توجه بورس‌بازان تبدیل شده است. شرایطی که از ابتدای سال 99 تاکنون به اختلاف جدید شاخص‌های اصلی بازار انجامیده است.

به این ترتیب درحالی شاخص هم‌وزن که نشانی یکسان از اثرگذاری تمام نمادها بورسی دارد، در 46 روز معاملاتی سپری شده از سال‌جدید با افزایش 23/ 81 درصدی همراه شده که در همین بازه زمانی شاهد رشد حدود 119 درصدی شاخص 30 شرکت بزرگ هستیم. از این رو به‌نظر می‌رسد درحال‌حاضر و پس از ثبت رکوردهای متوالی در کارنامه تاریخی بازار سهام، معامله‌گران درحال غربال اطلاعات و انتخاب سهامی هستند که از سودآوری بالاتر و نسبت قیمت به درآمد پایین‌تری برخوردارند.

   فصل داغ مجامع بورسی

همان‌طور که اشاره شد، با ورود به فصل داغ برگزاری مجامع شرکت‌های سهامی که اغلب تا پایان تیرماه ادامه دارد، با سیلی از اطلاعات و اخبار جدید روبه‌رو خواهیم بود که می‌تواند در تغییر چینش پرتفوی بورس‌بازان اثرگذار باشد. اما از تمام این موارد که بگذریم، مجامع جذابیت دیگری نیز برای فعالان بازار دارد. جایی که محرکی تحت‌عنوان تقسیم سود و به‌دنبال آن رقیق شدن قیمت سهم‌ها، می‌تواند موج بعدی تقاضا را به همراه داشته باشد.

تقسیم سود نقدی بالا موجب رقیق‌شدن قیمت سهام و به‌تبع آن تعدیل نسبت قیمت بر درآمد بازار می‌شود. موضوعی که می‌تواند انگیزه‌ای تازه برای رشد قیمت عمومی سهام باشد. خاصه آنکه وضعیت برخی از شرکت‌های بزرگ و مهم بورسی در شرایط کنونی از منظر بنیادی مناسب به‌نظر می‌رسد. با این حال باید توجه داشت درخصوص برخی از شرکت‌ها، رشد قیمت سهم قبل از برگزاری مجمع با سرعت زیادی کلید خورده و به نوعی پیش‌خور شده است.

   تحرکات جزیره‌ای در بازار سهام

روز گذشته درحالی شاخص سهام به مدار صعودی بازگشت که شاهد تحرکات جزیره‌ای معامله‌گران و توزیع نامتوازن نقدینگی میان صنایع مختلف بودیم. در این میان با بازگشایی سهام پالایشی پس از انجام تغییراتی در سود سال گذشته، تمام نمادهای زیرمجموعه این گروه در سقف مجاز قیمت و صف طولانی خرید همراه شدند. همزمان اما در سهام اغلب شرکت‌های گروه خودرو شاهد تشکیل صف‌های سنگین فروش بودیم.

   کانون‌های داغ بورسی‌بازی

درحالی تا پیش از سال 99، گروه‌های کوچک به‌ویژه تک‌سهم‌ها محلی برای جولان بورس‌بازان حقیقی و کسب سودهای عجیب بودند، از ابتدای سال‌جاری این شرایط دستخوش تغییرات جدی شده است. به‌طوری که بازیگران خرد در روزهای سپری شده از سال ‌جدید سهام گروه‌های بزرگ و عمدتا کامودیتی‌محور را در صدر لیست خرید خود قرار داده‌اند. این مهم اما در روزهای قرمز بازار شکل متفاوتی به خود می‌گیرد که می‌تواند حکایت از هیجانات کاذب بورس‌اولی‌ها داشته باشد.

در ادامه این روند روز دوشنبه همزمان با رشد 8/ 1 درصدی شاخص کل، شاهد جابه‌جایی 262 میلیون سهم به ارزش تقریبی 190 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودیم. در این مسیر در میان 39 صنعت فعال بورسی، بیشترین خالص خرید حقیقی در گروه مخابرات و با محوریت «اخابر» رقم خورد. به این ترتیب دیروز در این گروه  شاهد جابه‌جایی 83 میلیارد و 300 میلیون تومان نقدینگی در مسیر حقوقی به حقیقی بودیم. خودرویی‌ها دیگر گروهی بودند که روز گذشته مورد توجه معامله‌گران خرد قرار گرفتند و شاهد انتقال حدود 74 میلیارد تومانی به پرتفوی سهامداران حقیقی بودند.

در میان دیگر شرکت‌های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت باما در اولویت خرید معامله‌گران خرد قرار گرفت. دیروز حدود 9 میلیون و 720 هزار سهم «کاما» به ارزش 82 میلیارد و 120 میلیون تومان در سمت حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. سهام شرکت مخابرات ایران نیز دیروز مورد توجه بازیگران حقیقی بازار قرار گرفت. در این نماد معاملاتی روز گذشته بیش از 52 میلیون و 100 هزار سهم به ارزش 75 میلیارد و 900 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد. سهام شرکت ایران خودرو نیز در این روز با خالص خرید حدود 37 میلیارد و 200 هزار تومانی حقیقی‌ها همراه شد.

در آن‌سوی بازار اما این نمادهای زیرمجموعه گروه چندرشته‌ای صنعتی با بیشترین فشار فروش از جانب سهامداران خرد مواجه شدند. در این گروه دیروز شاهد جابه‌جایی حدود 119 میلیارد تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. بیشترین خالص فروش حقیقی‌ها اما متوجه سهام شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی بود که با جابه‌جایی 70 میلیون سهم به ارزش 108 میلیارد و 560 میلیون تومان در مسیر حقیقی به حقوقی مواجه شد. همچنین دیروز در گروه رایانه، 26 میلیارد و 400 میلیون تومان به پرتفوی حقوقی‌ها افزوده شد. دارویی‌ها نیز دیروز، با خالص خرید حدود 20 میلیارد و 400 میلیون تومانی از سوی معامله‌گران عمده بازار مواجه شدند.

 

/ دنیای اقتصاد