از لزوم ارائه سند منزل تا احراز هویت آنلاین برای افتتاح حساب بانکی

بعضی از بانک‌ها برای افتتاح حساب مشتریان جدید شرایطی خاص را اعلام و تأکید کرده‌اند که این شرایط در راستای قوانین مبارزه با پولشویی است.

چندیست بعضی از بانک‌ها برای افتتاح حساب مشتریان جدید شرایطی عجیبی را پیش پای متقاضیان قرار می‌دهند. شرایطی که اصلا جزو قوانین افتتاح حساب اعلامی بانک مرکزی نیست. جالب است که این بانک ها تاکید دارند که این شرایط و  قوانین در راستای مبارزه با پولشویی است.

از جمله شرایط عجیب بانک‌ها برای افتتاح حساب این است که مشتری حتماً باید از اداره پست نامه بگیرد و تحویل بانک دهد! یکی از متقاضیان افتتاح حساب جدید در این باره می‌گوید: ما برای  افتتاح حساب به یک بانک دولتی مراجعه کردیم اما  از ما خواستند به اداره پست بریم و نامه بیاوریم.

برای افتتاح حساب قبض آب و برق خواستند!

وی گفت: به اداره پست که مراجعه کردیم از ما قبض آب و برق خواستند. فردای آن روز قبض آب و برق بردیم که گفتند سایت مشکل دارد و از ما خواستند روز دیگری به اداره پست مراجعه کنیم.

این درحالیست که بانک‌ها خود قادر به تائیدیه کد پستی هستند. سرپیچی بانک‌ها از  قوانین بانک مرکزی جای تامل دارد و این فکر را در ذهن ایجاد می‌کند که بانک‌ها چه  پشتوانه ای دارند که بدون ترس، شرط های عجیب و غریب برای مردم می‌گذارند؟

از کی قوانین بانک‌ها برای افراد بی سواد متفاوت شده است؟

در ادامه با فردی که تحصیلات ابتدایی (خواندن و نوشتن) را هم نداشت در این خصوص صحبت کردیم.

وی گفت: به بانک برای افتتاح حساب مراجعه کردم اما به من گفتند افراد بی‌سواد نمی توانند حساب جدید داشته باشند!

اما در سایت یکی از بانک‌ها شرایط افتتاح حساب برای افراد بدون سواد ابتدایی را اینگونه نوشته: افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه پس انداز برای اشخاص بی‌سواد با مهر و اثر انگشت آنها امکانپذیر است مشروط بر اینکه روی دفترچه و کارت نمونه امضاء عکس متقاضی الصاق شود.

 مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی

نگرش بانک‌ها درباره شروط عجیب برای افتتاح حساب!

فرزین سمائی مدیرعامل یکی از شعب بانکی، در این خصوص اظهار کرد: برای افتتاح حساب احراز هویت امری ضروری است  و  این عمل  اصلا سخت نیست که موجب ناراحتی افراد شود. همچنین ما تاکنون ندیدیم کسی به بانک مراجعه کند و از این روند شکایتی داشته باشد.

وی ادامه داد: اگر به بانکداری الکترونیک کمی اهمیت داده شود تمام فرم های افتتاح حساب در سایت بانک‌ها موجود است و می‌توانند به راحتی وارد سیستم بانک شده و اقدام به افتتاح حساب کنند. برخی بانک‌ها از متقاضیان سند خرید و اجاره نامه منزل می‌خواهند زیرا باید روشی باشد که  اطلاعات یک فرد را داشته باشیم.

یکی از افراد متقاضی افتتاح حساب بانکی در این باره می‌گوید: به بانک مراجعه کردم اما به من گفتند سند مالکیت یا اجاره‌نامه رسمی از محل زندگی خود بیاورید!

بانک‌ها قوانین را دور می‌زنند؟

مدتی است که به غیر از کارت شناسایی برای  افتتاح حساب، کپی سند یا اجاره‌نامه محل سکونت و همچنین، کپی سند مالکیت خط تلفن همراه یا تأییدیه از دفاتر خدمات همراه اول نیز به فهرست مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی اضافه شده‌اند و به مشتریان گفته شده این مدارک، مطابق با بخشنامه جدید بانک مرکزی از آنها خواسته شده است.

اما بررسی‌ها  نشان می‌دهد مدارک درخواستی جدید، مربوط به بخشنامه اخیر بانک مرکزی درباره سامانه سیاح است که به نظر می‌رسد بانک‌ها قصد دارند با آن قوانین را دور بزنند.

البته بانک مرکزی مدعی است که  رویه احراز هویت که در برخی شعب این بانک با ارائه مدارکی از جمله سند یا اجاره‌نامه محل سکونت و مدارکی مانند این انجام می‌شد، تغییر کرده و از مشتریان خواسته شده اگر شعبه‌ای با روال قبلی فعالیت می‌کند، مطرح کنند تا سریع رسیدگی شود. هر چند  بانک‌ها درخواست سند محل سکونت برای افتتاح حساب را تایید نمی‌کند. اما در چند روز گذشته افراد زیادی در این خصوص شکایت کردند!

 مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی

استعلام آنلاین برخی بانک‌ها برای احراز هویت 

یکی از مدیرعامل های بانکی که از فاش شدن نام خود امتناع می‌کند، در این باره اظهار کرد: اداره مبارزه با پولشویی بخشنامه‌ای را به شعب بانک ابلاغ کرده که براساس آن باید استعلام دقیق از کد پستی محل سکونت افراد در پرونده وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: با هشدار بانک مرکزی متوجه شدیم که افتتاح حساب برای مشتریان عادی این بانک‌ها مطابق روال گذشته و با مدارک شناسایی انجام می‌شود. همچنین برخی از بانک‌ها برای احراز هویت از استعلام آنلاین اطلاعات  استفاده می‌کنند که کار بسیاری از افراد را راحت‌تر می‌کند و دیگر نیازی نیست متقاضیان برای احراز هویت از  قبض آب و برق  و سند مالکیت منزل استفاده کنند.

این مقام مسئول در پایان گفت: همچنین بر اساس بخشنامه بانک مرکزی، ثبت کد پستی الزامی است.

سامانه سیاح چیست؟

گفتنی است سامانه یکپارچه الکترونیکی حساب‌های بانکی یا سیاح، سامانه‌ای است که بانک مرکزی طراحی کرده تا تمامی بانک‌های کشور، اطلاعات حساب‌های خود را به‌ صورت یکپارچه و در قالبی مشخص برای بانک مرکزی ارسال کنند.

از 3 خرداد 1399 سرویس آنلاین سامانه سیاح راه‌اندازی شد و افتتاح هرگونه حساب در بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، منوط به دریافت شماره پیگیری از این سامانه خواهد بود.

حال این بین برخی از بانک‌ها از بسیاری دستورهای بانک مرکزی سرپیچی کرده و سیستم بانکی را از حالت یکپارچه خارج می‌کنند، دریافت سند مالکیت و اجاره نامه از فرد متقاضی حساب بانکی، جزو قوانین افتتاح حساب بانکی نیست و این موضوع توسط بانک مرکزی هم تایید شده است، حال بهتر است بانک ها به جای درخواست مدارک بیشتر به سمت الکترونیکی شدن و کسب تنها کارت ملی هوشمند حرکت کنند.

/ باشگاه خبرنگاران

1 نظر
  1. محمد می گوید

    با عرض سلام و خسته نباشید بنده یک کارمند بانکی هستم و از این قانون که مدارک سکونتی باید بگیریم بسیار متنفرم چون اگر ما از مشتری مدارک بخواهیم باید دو ساعت توضیح بدیم چرا مدارک می خوایم و اگر ندارک هم نخواهیم باید به بازرسی جواب پس بدیم در حالی که این قانون دو سالی هست ابلاغ شده و تا امروز هیچ اعلانی مبنی بر ابطال قانون فوق ابلاغ نشده و همین مسئله مایه فشار عصبی بسیار برای ما کارمندان بانکی شده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.