یکی از این رمزارزها «اتریوم» است که دومین رمزارز بزرگ‌ جهان با ارزش بازاری در حدود 135 میلیارد دلار است. اتریوم در معاملات روز گذشته با عبور از مرز 1200 دلاری به بالاترین قیمت خود در طول سه سال گذشته رسید. این رمزارز که بالاترین قیمت خود را در ماه ژانویه سال 2018 با ثبت قیمت 1423 دلاری رقم زده، اکنون در حال نزدیک شدن به این سقف تاریخی است. داده‌های آماری نشان می‌دهد تعداد جست‌وجوی نام اتریوم در موتور جست‌وجوگر گوگل به بالاترین مقدار خود در طول تاریخ رسیده است. افزایش توجه سرمایه‌گذاران نهادی به بازار اتریوم به دلیل تراکم بالای تقاضا در بازار بیت‌کوین می‌تواند نویدبخش روزهای صعودی ادامه‌دار برای دومین رمزارز بزرگ جهان باشد.

روز گذشته همچنین داده‌های اقتصادی مربوط به بازار کار آمریکا منتشر شد که نشان‌ می‌داد در آخرین ماه از سال 2020، اقتصاد آمریکا 140 هزار شغل را از دست داده است تا پس از ماه‌ها افزایش تعداد مشاغل، مجددا نقطه‌ای منفی در این آمار به ثبت برسد. روز آینده «دنیای‌اقتصاد» به تفصیل به خبر اختلال در ریکاوری بازار کار آمریکا خواهد پرداخت.

اتریوم بر قله 3 ساله

افزایش جذابیت رمزارزها در بازار جهانی، فقط بازار بیت‌کوین را تحت‌تاثیر قرار نداده و سبب افزایش قیمت دیگر رمزارزها شده است. اتریوم که به‌عنوان دومین رمزارز بزرگ در جهان شناخته می‌شود، پس از حدود سه سال مجددا توانست مرز 1200 دلاری را پشت‌ سر بگذارد. بیت‌کوین برای آخرین بار در ماه ژانویه سال 2018 قیمتی بالاتر از قیمت کنونی را تجربه کرده بود؛ بالاترین قیمت اتریوم در طول تاریخ مربوط به همان ژانویه 2018 می‌شود که این رمزارز توانست به قله 1423 دلاری برسد و بعد از آن با پشت سر گذاشتن دوره‌‌های افول قیمتی شدید و طولانی‌مدت، مجددا در سال 2020 و همراه با موج خیزش قیمتی بیت‌کوین توانست در روزهای گذشته به قله قیمتی خود نزدیک شود. اتریوم در معاملات روز گذشته و در ادامه روند صعودی خود توانست تا قیمت 1286 دلاری صعود کند.

رمزارز پرنوسان

مشاهده روند قیمتی اتریوم و نوسانات ماهانه آن نشان می‌دهد، بازار اتریوم به دلیل حجم نسبتا کوچک آن و همچنین سطح نفوذ پایین‌تر نسبت به بیت‌کوین از نوسانات بسیار بالایی برخوردار بوده است. از ماه آوریل سال 2016، که داده‌های قیمتی این رمزارز به ثبت رسیده است، بالاترین نوسان ماهانه این رمزارز به ماه مارس 2017 بازمی‌گردد که قیمت این پول مجازی طی یک ماه با افزایش 213 درصدی مواجه شد. همچنین پس از ژانویه 2018 که اتریوم بالاترین قیمت خود در طول تاریخ را به ثبت رساند ماه‌های کابوس‌واری بر سرمایه‌گذاران اتریوم سپری شد. افت 53 درصدی در مارس 2018، افت 34 درصدی در ماه آگوست همان سال و همچنین سقوط 42 درصدی در ماه نوامبر، تنها بخشی از دومینوی نزولی قیمت اتریوم بود. اما در سال 2019 و سپس سال 2020، اتریوم تحت‌تاثیر افزایش توجهات و تقاضا برای رمزارزها توانست آرام‌آرام سطح قیمتی خود را به یکی از بالاترین سطوح تاریخی خود برساند. اتریوم در ماه نوامبر سال گذشته حدود 60 درصد و درحالی‌که تاکنون کمتر از 10 روز از ماه ژانویه گذشته است در حدود 70 درصد افزایش قیمت داشته است.

همدستی با بیت‌کوین

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شود و بر اساس اظهارات تحلیلگران، عوامل صعودی قیمت بیت‌کوین در بسیاری از زمینه‌ها بر صعود قیمت اتریوم نیز تاثیرگذار است و اتریوم تحت‌تاثیر بزرگ‌ترین رمزارز جهان روند صعودی خود را در ماه‌های گذشته ادامه داده است. با احتساب قیمت 1200 دلاری برای اتریوم، ارزش کل بازار دومین رمزارز بزرگ جهان به حدود 135 میلیارد دلار رسیده است. شواهد جدید نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران نهادی و بزرگ که یکی از مهم‌ترین عوامل صعود قیمت بیت‌کوین در ماه‌های گذشته بوده‌اند، اکنون به خرید اتریوم نیز علاقه‌مند شده‌اند. در حقیقت هجوم سرمایه‌گذاران با حجم تقاضاهای بالا سبب شلوغی بیش از حد بازار بیت‌کوین شده و به همین دلیل بخشی از این تقاضا به سوی بازار اتریوم روانه شده است. دلیل دیگر علاقه سرمایه‌گذاران به اتریوم، بازدهی بیشتر این رمزارز در سال گذشته نسبت به سایر پول‌های مجازی حاضر در این بازار بوده است. درحالی‌که در سال 2020، بیت‌کوین توانست بازدهی حدود 300 درصدی را به ثبت برساند، اتریوم با ثبت بازدهی 470 درصدی در حقیقت صدرنشین واقعی بازارها بود.

بالاترین سرچ گوگل در طول تاریخ

داده‌های آماری نشان می‌دهد، مردم جهان در روزهای گذشته بیشتر از هر زمان دیگری به جست‌وجوی نام اتریوم در موتور جست‌وجوی گوگل پرداخته‌اند. تعداد دفعات جست‌وجوی نام اتریوم در گوگل، حتی از میزان آن در ماه ژانویه سال 2018 که ارزش این رمزارز به اوج تاریخی خود رسیده بود نیز فزونی گرفته است. این موضوع به خوبی نشان می‌دهد که مقدار علاقه سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به سوی این رمزارز تا چه حد افزایش پیدا کرده است.