توزیع اسکناس‌ها و ایران چک‌های طرح جدید در شعب بانک توسعه تعاون

اسکناس 10 هزار تومانی جدید و ایران چک های 100هزار تومانی طرح جدید که به تازگی از سوی بانک مرکزی رونمایی شده اند، در شعب بانک توسعه تعاون در حال توزیع است.
به گزارش روابط عمومی بانک توسعه تعاون، اسکناس های جدید 10هزارتومانی و ایران چک های تازه 100 هزار تومانی که به منظور رعایت ارتقای استانداردها و انضباط پولی و با هدف مقابله با جعل مسکوکات و سهولت مبادلات مردم توسط بانک مرکزی منتشر و توزیع شده از شاخص های امنیتی بالایی برخوردار هستند که ضمن بهره‌گیری از فناوری‌های پیچیده و نوین چاپ اسناد امنیتی با ویژگی های ظاهری متمایز وارد چرخه پولی کشور شده که در شعب بانک توسعه تعاون نیز در حال توزیع است.

اسکناس های 10 هزار تومانی جدید ویژگی های متعددی دارند. برخی خصوصیات امنیتی در اسکناس های جدید مشتمل بر واتر مارک سه بعدی، الکتروتایپ، فایبرهای نامرئی فلورسنتی چند رنگ، نخ امنیتی با ویژگی تغییر طیف، چاپ نوری مغناطیسی و نوار طلایی درخشان است که احراز اصالت را برای عموم مردم تسهیل می کند.

استفاده از نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ، واتر مارک ، طرح مکمل، طرح مخفی طراحی خطی، ، چاپ برجسته، واترمارک، نخ امنیتی با قابلیت تغییر رنگ از جمله ویژگی‌های امنیتی اسکناس‌های 10هزار تومانی جدید است که امکان جعل را به میزان بسیار قابل توجهی کاهش می‌دهد.

در ایران چک های 100 هزار تومانی جدید که منقش به تصویر میدان گازی پارس جنوبی در پشت اسکناس است نیز علاوه بر رعایت این موارد، نخ امنیتی پنجره‌ای با رنگ متغیروجود دارد که به شکلی درون کاغذ قرار گرفته است که قسمتی از آن نمایان و قسمتی دیگر در بطن کاغذ مخفی می‌باشد و با قرار دادن ایران‌چک در مقابل نور تمام نخ دیده می‌شود. این نخ امنیتی دارای پوشش رنگی ویژه‌ای است که با تغییر زاویه ایران‌چک، رنگ آن از طلایی به سبز تغییر می‌کند. همچنین بر روی نرخ عبارت لاتین IR IRAN و تصویر نقشه ایران درج شده است.

همچنین برای اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی در آینده در اسکناس های جدید نیز چهار صفر ارقام اسکناس کم رنگ چاپ شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.