حل چالش اخذ کد بیمه برای فضاهای کار اشتراکی و شتاب‌دهنده‌ها

معاون وزیر ارتباطات از حل چالش اخذ کد بیمه برای فضاهای کار اشتراکی و شتاب‌دهنده‌ها طی همکاری با سازمان تامین‌اجتماعی خبر داد و گفت: دیگر نیازی به پیگیری موردی نیست.

امیر ناظمی  با بیان اینکه با صدور بخشنامه از سوی سازمان تامین‌اجتماعی، تیم‌هایی که در محل کار اشتراکی فعالیت دارند کد کارگاه اختصاصی خواهند داشت، اظهار کرد: توسعه چه به صورت کلان و چه به صورت بخشی، فرآیندی زمان‌براست. واقعیت آن است که برای چالش‌های ایران امروز راه‌حل سریع و اکسیرهایی که یک‌شبه یا چند ساله وضعیت ما را بسامان کنند، وجود ندارد. وی با بیان اینکه شاید چالش اصلی باور همین واقعیت است که فاصله ما از وضعیت مطلوب بیش از برآورد فعلی است، ادامه داد: چالش‌های بزرگی که اکنون وجود دارد، نیازمند هزاران اصلاح کوچک، اما هم‌راستا و هم‌افزاست و البته چند اصلاح بزرگ.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران خاطرنشان کرد: اگرچه بخش اقتصاد دیجیتال در همین سال‌های رکود اقتصادی، پررشدترین بخش اقتصادی بود و برخلاف سایر حوزه‌ها که سهم بالایی از رانت‌ها را هم داشتند، اکوسیستم استارت‌آپی رشد مثبت داشت اما بخش عمده‌ای از چالش‌هایش در همان مسائل بزرگ و خارج از بخش گره خورده است. وی با بیان اینکه رویه‌های سنتی و قدیمی نهادهای مختلف هر کدام می‌توانستند بخشی از چالش باشند، ادامه داد: شاید بیمه و مالیات دو بخشی بودند که سهم عمده‌ای در این نارضایتی‌ها داشتند. به همین دلیل جلسات مداوم با هر دو نهاد در همه سال‌ها ادامه داشت.

ناظمی گفت: تلاش ما آن بود که یکی‌یکی رویه‌های سنتی را با این بخش نوآمده آشتی دهیم. مثلا برای همین بیمه لازم بود تا مفهوم فریلنسینگ به رسمیت شناخته شود، یا عدم‌نیاز به پرداخت سهم بیمه برای استارت‌آپی که همه سهامدار هستند یا مساله کارورزی (اینترنشیپ)، دورکاری یا فضاهای کار اشتراکی یا شتاب‌دهنده که چند شرکت یا گروه در یک مکان مشغول فعالیت هستند. وی تاکید کرد: هر کدام از این مسائل شاید کامل حل نشده باشد، اما بخش عمده‌ای از چالش‌هایی که چند سال پیش وجود داشت اکنون حل شده است.

ناظمی افزود: هفته پیش یکی دیگر از مسائل مورد چالش نیز نهایتا منجر به صدور بخشنامه شد. خوشحال شدم که گاهی پیگیری یک مساله و هم‌دلی نهاد دیگر می‌تواند منجر به تغییرات کلیدی شود. بر اساس این بخشنامه چالش اخذ کد بیمه برای فضاهای کار اشتراکی و شتاب‌دهنده‌ها حل می‌شود و دیگر نیاز به پیگیری موردی نیست؛ بلکه یک سازوکار معین برایش تعیین شده است. معاون وزیر ارتباطات ادامه داد: البته می‌دانم با این تغییر هنوز انبوهی از مشکلات پیش رو قرار دارد؛ اما راه‌حل توسعه ایران، تداوم و تسریع این تصحیح‌هاست. در این چند سال با هر بخش‌نامه، بخشی از چالش‌ها برای بخشی از کسب و کارها حل شد و هنوز بسیاری از چالش‌ها هم باقی مانده است. وی با ابراز تشکر از سازمان تامین‌اجتماعی که به‌رغم بوروکراسی ایستا و سنگینی که به ارث رسیده از دهه‌ها پیش تلاش می‌کند تا برای آینده آماده شود، افزود: البته می‌دانم که چالش‌های مالی این سازمان چنان بزرگ است که ناخودآگاه این مسائل به ظاهر خرد (و در حقیقت آینده‌ساز) از اولویت خارج می‌شود.

منبع دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.