آینده امیدوارکننده بانک سرمایه

بانک مرکزی ضمن برنامه‌ریزی برای افزایش سرمایه نقدی بانک سرمایه به میزان 10 هزار میلیارد تومان، برنامه‌ای 5 ساله برای اصلاح ساختار این بانک طراحی کرد.

بررسی صورت‌های مالی بانک سرمایه نگرانی‌هایی نسبت به سرنوشت این بانک به‌وجود می‌آورد اما اطلاعات به دست آمده از بانک مرکزی نشان می‌دهد می‌توان به آینده این  بانک امیدوار بود.

 محورهای برنامه اصلاحی بانک سرمایه

اطلاعات به دست آمده از بانک مرکزی نشان می‌دهد رقم واقعی اضافه برداشت بانک سرمایه از بانک مرکزی 12 هزار میلیارد تومان است و از زمان روی کار آمده هیات مدیره جدید بانک سرمایه، اضافه برداشت این بانک از بانک مرکزی رشد نداشته است.

در این مدت هزینه تجهیز منابع در بانک سرمایه 7 تا 8 درصد کاهش یافته است.

همچنین یکی از دلایل رشد زیان‌دهی بانک محاسبه نرخ 34 درصد جریمه اضافه برداشت‌های قبلی بوده و یکی از برنامه‌های بانک مرکزی برای که در قالب یک بسته جامع در حال طراحی است، تبدیل اضافه برداشت به خط اعتباری با نرخ سود یا جریمه 18 درصد یا صفر درصد است.

محور دیگر برنامه بانک مرکزی برای بانک سرمایه، افزایش 10 هزار میلیارد تومانی سرمایه این بانک است. این افزایش سرمایه به صورت نقدی انجام می‌شود. در صورتی که این سرمایه تامین نشود، مطالبات بانک مرکزی از بانک سرمایه به صورت موقت به عنوان سرمایه بانک سرمایه محسوب می‌‌شود و بانک مرکزی از طریق صندوق ضمانت سپرده‌ها «به صورت موقت» به سهامدار اصلی این بانک تبدیل خواهد شد. پس از اصلاح و احیای بانک، بانک مرکزی سهام خود را به تدریج می‌فروشد.

سازمان بورس در قالب برنامه توافق شده با بانک مرکزی، حال بررسی دو سناریو است که در سناریوی اول وضعیت بانک با احتساب محاسبه مطالبات بانک مرکزی از بانک سرمایه براساس خط اعتباری با نرخ سود 18 درصد و محاسبه همان مطالبات با نرخ سود صفر درصد خواهد بود. بنابراین افزایش سرمایه در دو سناریو طراحی شده که بعد از تدوین نهایی آن به شورای پول و اعتبار ارجاع می‌شود. تصمیم نهایی برای سناریوهای افزایش سرمایه بانک و برنامه اصلاحی 5 ساله با شورای پول و اعتبار خواهد بود. اگر برنامه طراحی شده در مدت 5 سال محقق شود، جریمه دیرکرد به خط اعتباری با نرخ سود 18 درصد و یا صفر درصد تبدیل خواهد شد.

برنامه دیگر بانک مرکزی برای بانک سرمایه حل دو پرونده مالیاتی این بانک است. تعیین تکلیف این پرونده نیازمند مصوبه شورای سران قوا است. تاکنون جلساتی در کمیته‌های فرعی شورای سران برگزار شده و بانک مرکزی برای حل مساله از سازمان امور مالیاتی استعلام کرده است. نتیجه این پرونده مالیاتی بانک سرمایه تا یک ماه آینده مشخص خواهد شد.

پیگیری از بانک مرکزی نشان می‌دهد، بانک مرکزی و دولت برنامه‌ای برای انحلال بانک‌ها ندارد بلکه هدف اصلاح این بانک‌ها در یک فرایند تدریجی 5 ساله است که این برنامه‌ها شامل ورود سخت‌گیری در چینش هیات مدیره بانک، افزایش سرمایه قابل توجه نقدی، فروش اموال مازاد و تبدیل درآمد حاصله به سرمایه یا منابع بانک، تغییر ترکیب سهامداران و وصول مطالبات است.

امید است در صورت تحقق این برنامه‌ها شرایط بحرانی بانک‌ سرمایه به سمت شرایط مطلوب تغییر جهت داده و در افق 5 ساله به بانکی استاندارد تبدیل شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.