واردات اسکناس بدون مالیات، آزاد می‌شود

رئیس شورای عالی کانون صرافان اظهار داشت: سیاست دیگر بانک مرکزی، بحث واردات اسکناس است که منتظر تصمیم‌گیری نهایی و ابلاغ این موضوع هستیم. بنا بر این تصمیم بانک مرکزی هر مقدار واردات اسکناس خارجی و دلار به کشورمان آزاد می‌شود و افراد می‌توانند معاف از مالیات واردات دلار داشته باشند. یعنی بابت اسکناسی که وارد می‌کنند مشمول مالیات نخواهند شد.

احمد لواسانی درباره آخرین وضعیت بازار ارز با توجه به رفع برخی از تحریم‌های علیه برنامه هسته‌ای ایران اظهار داشت: از روز پنجشنبه تا به امروز شاهد افت قیمت دلار در محدوده ۴۰۰ تا ۵۰۰ تومان هستیم اما باید توجه داشته باشیم که اخیرا بازار ارز دیگر مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: از آنجایی که بازار ارز از توجهات خارج شده می‌بینیم که در طول بیش از یک ماه گذشته قیمت ارز بین ٢۶ تا ٢٧ هزار تومان و کمی کمتر در نوسان بوده‌ است.

رییس شورای عالی کانون صرافان با بیان اینکه در حال حاضر مردم نه خریدار ارز و نه فروشنده آن هستند گفت: بازار در حال حاضر در یک حالت بینابینی قرار دارد و از چند روز گذشته هم شاهد ریزش قیمت‌ها در بازار ارز بوده‌ایم.

لواسانی با اشاره به سیاست‌های بانک مرکزی برای جذب ارز خانگی مردم گفت: بانک مرکزی دو تصمیم مهم را در دستور کار دارد تا از این طریق از خانگی جذب شبکه بانکی شود و ما منتظر ابلاغ این سیاست‌های جدید ارزی از سوی بانک مرکزی هستیم.

وی ادامه داد: شاید گفته شود مردم خاطره و تجربه خوبی از سپرده گذاری ارزی در شبکه بانکی ندارند. اما طبق سیاست‌ها و تصمیمات جدید بانک مرکزی قرار بر این است که بانک‌ها تضمین بدهند در هر شرایطی سپرده ارزی مردم بلوکه نشود.

شورای عالی کانون صرافان با بیان اینکه بانک‌ها برای عدم بلوکه شدن سپرده ارزی مردم ضمانت خواهند داد، گفت: علاوه بر این، سود ارزی این سپرده‌ها هم از جمله مشوقات بانک مرکزی است. البته سود ارزی برای این سپرده‌ها موضوع جدیدی نیست و سود به سپرده‌های ارزی با درصد متفاوت نسبت به سپرده‌های ریالی تعلق می‌گیرد.

لواسانی با اشاره به دو دستورالعمل مهم بانک مرکزی درباره سپرده‌های ارزی گفت: یکی از موضوعات بحث حمل و نگهداری اسکناس است. باید برای بیش از ۱۰ هزار دلار شناسنامه تهیه کنند که در دستورالعمل جدید بانک مرکزی به این موضوع پرداخته شده است. اگر برای بیش از ۱۰ هزار دلار سرمایه خود شناسنامه تهیه نکرده باشند وقتی بخواهند این میزان ارز را وارد شبکه بانکی کنند با مشکل مواجه خواهند شد.

وی افزود: اگر این میزان سرمایه وارد بانک‌ها شود این دغدغه را نخواهند داشت؛ از سوی دیگر با این تمهیدات ورود ارزهای خانگی به شبکه بانکی محاسن و مزیت‌های متعددی هم برای سپرده‌گذار و هم شبکه بانکی دارد.

رییس شورای عالی کانون صرافان تاکید کرد: سیاست دیگر بانک مرکزی، بحث واردات اسکناس است که منتظر تصمیم‌گیری نهایی و ابلاغ این موضوع هستیم. بنا بر این تصمیم بانک مرکزی هر مقدار واردات اسکناس خارجی و دلار به کشورمان آزاد می‌شود و افراد می‌توانند معاف از مالیات واردات دلار داشته باشند. یعنی بابت اسکناسی که وارد می‌کنند مشمول مالیات نخواهند شد.

وی تاکید کرد: در این موضوع مباحث تحریمی هم دیده شده است.

منبع ایلنا
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.