آشنایی با تفاوت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

دانیال خدابخش، مدیرمسئول عصربانک/ اگرچه مردم از اصطلاحات هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما تفاوت مشخصی بین این دو وجود دارد.

هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) از پرطرفدارترین و پررونق‌ترین فناوری‌هایی هستند که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگرچه دو فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما یک خط تمایز بین آن‌ها وجود دارد.

به گزارش c-sharpcorner.com، فناوری‌های هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) هر دو مبتنی بر حوزه آمار و ریاضیات هستند، اما برخی تضاد‌های مهم آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. در ادامه این مطلب بینش جامعه در مورد هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی مورد بررسی قرار گرفته است.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در مقایسه با یادگیری ماشینی در حوزه‌های بسیاری فعالیت داشته به طوریکه این فناوری تلاش می‌کند تا توانایی‌های هوش و رفتار انسان را به طور کامل شبیه سازی کند. از جمله توانایی‌های انسان می‌توان به استدلال، حل مسئله، تکلم، ادراکات و نحوه یادگیری موضوعات مختلف اشاره کرد.

به عبارت دیگر می‌توان گفت که هوش مصنوعی وظایفی که عموما به هوش انسانی نیاز دارد را می‌تواند انجام دهد. علاوه بر این هوش مصنوعی توانایی انجام کار‌هایی را دارد که از قبل برنامه ریزی نشده اند. برای مثال ترجمه ماشینی (ترجمه گوگل)، فیلتر‌های هرزنامه و سیستم‌های تشخیص گفتار (IBM) برخی از زمینه‌های فعالیت هوش مصنوعی هستند.

همچنین هوش مصنوعی ماشینی است که به تنهایی تصمیم می‌گیرد و نیازی به برنامه نویسی ندارد. اما این قابلیت با مشکلات بسیاری همراه است. نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی (هوش مصنوعی مکالمات ضبط شده)، سوگیری در داده‌ها (طبقه بندی نژادپرستانه)، خسارات تصادفی (تصادف در خودرو‌های خودران) و خرابی‌های الگوریتمی نمونه‌هایی از مشکلات مخرب هوش مصنوعی هستند.

 آشنایی با تفاوت‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

یادگیری ماشین

یادگیری ماشین (ML) زیر مجموعه‌ای از هوش مصنوعی است که این امکان را برای سیستم‌ها و برنامه‌ها فراهم می‌کند تا به صورت خودکار یادگیری و پیشرفت داشته باشند. تمرکز این فناوری بر توسعه برنامه‌های رایانه‌ای است تا بتواند به داده‌های مورد نیاز دسترسی پیدا کند و از آن‌ها برای یادگیری خود استفاده کند. همچنین از این فناوری می‌توان در مدل‌های آموزشی مورد استفاده در رایانه‌ها که اغلب شامل پیش‌بینی (آب‌وهوای روز بعد)، طبقه‌بندی (تعیین تصویر)، یا تولید داده (تولید گفتار یا متن انسانی) است، اشاره کرد.

از این رو یاد گیری ماشینی به چند دسته: یادگیری نظارت شده (آموزش به ماشین با استفاده از داده‌های برچسب گذاری شده)، یادگیری نظارت نشده (آموزش به ماشین با استفاده از داده‌های برچسب گذاری نشده) و یادگیری تقویت شده (آموزش با داده‌های بدون برچسب) تقسیم شده است.

تفاوت هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی

هوش مصنوعی ماشین‌ها را قادر می‌سازد تا مانند انسان‌ها فکر، رفتار کنند و یاد بگیرد، اما یادگیری ماشینی به فرآیند یادگیری ماشین‌ها برای حل هر کار یا مشکلی اشاره دارد. علاوه بر این، هوش مصنوعی تعمیم یافته ماشین‌های هوشمند است، در حالی که یادگیری ماشینی یکی از برنامه‌های اصلی هوش مصنوعی حساب می‌شود. همچنین هوش مصنوعی اصطلاحی است که از فرآیندهای مختلف مرتبط ریاضیات تشکیل شده، در حالی که یادگیری ماشینی با یادگیری نظارت شده یا بدون نظارت ماشین‌ها و بدون پیروی از قوانین مشخص شده کار خود را انجام می‌دهد.

منبع باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.