میزان وصول مطالبات غیرجاری بدهکاران عمده بانک توسعه صادرات

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران از بررسی پرونده اکثر مشتریان عمده غیرجاری این بانک در کمیته فرا دستگاهی خبر داد و با اشاره به پیگیری‌های انجام شده برای وصول مطالبات، اعلام کرد: برخی از این مشتریان جهت ساماندهی بدهی خود به بانک مراجعه کرده‌اند که منجر به وصول مبلغ 723 میلیارد ریال از مطالبات غیرجاری بدهکاران عمده بانک شده است.

سیدعلی حسینی به مناسبت آغاز هفته دولت در گفت وگو با شادا عملکرد مالی این بانک در سال 1400 را مطلوب توصیف کرد و با تشریح آخرین وضعیت مالی بانک، دارایی‌ها و پرداخت تسهیلات گفت: مجموع درآمدهای بانک 51 هزار و 302 میلیارد ریال و سود خالص بانک 657 میلیارد ریال است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران همچنین میزان دارایی بانک توسعه صادرات ایران در پایان سال 1400را مبلغ 985 هزار و 708 میلیارد ریال عنوان کرد که به گفته وی 62 درصد از آن، مربوط به تسهیلات اعطایی و مطالبات از اشخاص غیردولتی بوده است.

حسینی در تشریح خلاصه عملکرد اعتباری بانک توسعه صادرات ایران یادآور شد: با توجه به ماموریت و چشم انداز بانک توسعه صادرات ایران به عنوان اگزیم بانک ایران با رویکرد تخصصی در حوزه صادرات، تسهیلات اعطایی به مشتریان صادراتی در قالب تسهیلات قبل از حمل کالا و خدمات شامل سرمایه در گردش و طرح ها و تسهیلات بعد از حمل کالا و خدمات شامل اعتبار خریدار و فروشنده پرداخت می شود.

وی ادامه داد: وضعیت عملکردی بانک نشان می دهد که میزان تسهیلات اعطایی بانک توسعه صادرات ایران تا پایان سال 1400، معادل 184 هزار و 99 میلیارد ریال بوده که از این مبلغ 138هزار و 275 میلیارد ریال در قالب تسهیلات ریالی و 45هزار 824 میلیارد ریال در قالب تسهیلات ارزی پرداخت شده است.

حسینی اضافه کرد: از مجموع تسهیلات پرداختی 16درصد به شرکت های کوچک و متوسط و 6 درصد آن به شرکت های دانش‌بنیان پرداخت شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات بانک بعد از اعلام اسامی ابربدهکاران و چگونگی وصول بدهی‌ها اظهار داشت: پرونده اکثر مشتریان عمده غیرجاری بانک در کمیته فرادستگاهی در حال بررسی است و این بانک طبق روال همیشگی نسبت به ادامه پیگیری‌های قانونی جهت وصول مطالبات خود اقدام نموده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران خاطر نشان کرد: در این راستا برخی از این مشتریان جهت ساماندهی بدهی خود به بانک مراجعه کرده‌اند که منجر به وصول مبلغ 723 میلیارد ریال از مطالبات غیرجاری بدهکاران عمده بانک شده است.

حسینی در خصوص عملکرد بانک در اجرای بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال 1400 گفت: تفاهم‌نامه‌ای بین بانک و وزارت نفت در اسفندماه سال 1400 منعقد و مبلغ 5 هزار و 410 میلیارد ریال جهت پرداخت تسهیلات به بانک تخصیص داده شد.

وی ادامه داد: همچنین در خردادماه سال 1401 از سوی وزارت نفت طی چند فقره نامه، تعداد 99 شرکت جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی و شرکت‌های یاد شده به شعب مربوطه جهت پیگیری و بررسی درخواست معرفی شدند.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: تا کنون 15 مصوبه به مبلغ یک هزار و 223 میلیارد ریال در قالب سرمایه درگردش و طرح صادر شده است.

حسینی پرداخت این تسهیلات را منوط به ارائه تاییدیه از سوی وزارت اقتصاد و دارایی دانست و اظهار داشت: تاکنون برای 10 شرکت تاییدیه ارسال شده است.

وی در پاسخ به پرسشی در مورد اقدامات انجام شده در خصوص کارکرد توسعه‌ای بانک و برنامه‌های آینده، گفت: با توجه به راهبردها و سیاست های ابلاغی وزارت اقتصاد به بانک های دولتی در حوزه های هدایت اعتباری، انضباط مالی، فن آوری و خودتنظیمی، بانک توسعه صادرات ایران نسبت به تنظیم برنامه های توسعه ای و عملیاتی سال جاری و سال های آتی خود اقدام کرده است.

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران افزود: اجرا و پیاده سازی کامل سامانه بودجه‌ریزی عملیاتی، تدوین و اجرای طرح تداوم کسب و کار بانک (Bcp)، برنامه توسعه و استقرار کامل دولت الکترونیک، اجرای پروژه های تحول دیجیتال در راستای نقشه راه تحول دیجیتال بانک، ارایه خدمات تامین مالی زنجیره تامین، تدوین نقشه راه ارزی بانک، راه اندازی سامانه کنترل و مدیریت نقدینگی بانک و طراحی و پیشنهاد ارایه خدمات جدید و نوین بانکی از جمله برنامه های عملیاتی سال جاری است.

منبع بانک توسعه صادرات
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.