ورشکستگی بانک سیلیکون‌ولی دنیای فناوری را لرزاند

ورشکستگی بانک بزرگ آمریکا در سیلیکون‌ولی موجی از نگرانی‌ را در استارت‌آپ‌های سراسر جهان ایجاد کرده است.

مدت کوتاهی پس از آنکه استارت‌آپ‌های کالیفرنیایی در آمریکا سرمایه‌هایشان را از بانک بحران زده «سیلیکون ولی بانک (SVB)» خارج کردند، کارآفرینان در بقیه نقاط جهان متوجه بلایی شدند که بر سرشان آمده است. ورشکستگی این بانک تاثیرات بسیار وسیعی بر اکوسیستم استارت‌آپی جهان داشته است. این بانک روز جمعه پس از هجوم سپرده‌گذاران برای برداشت سرمایه خود توسط سازمان‌های ناظر آمریکا تعطیل و در حقیقت ورشکسته شد.

طبق اعلامیه شرکت بیمه سپرده فدرال (FDIC)، سازمان‌های نظارتی در کالیفرنیا کنترل سپرده‌های وام‌دهنده را در دست گرفته‌اند و دارایی‌ها را به یک نهاد تازه ایجاد شده به نام «بانک بیمه سپرده سانتا کلارا» منتقل کرده‌اند. سم فرانکلین یکی از مدیران ارشد اجرایی در شرکت Otta واقع در انگلی می‌گوید: «حدود ۹۰ درصد از جریان نقدی ما در بانک SVB بود.» در هنگ‌کنگ، فلوریان زیمندینگر یکی از بنیان‌گذاران و مدیر ارشد شرکت Soundbrenner در این باره می‌گوید: «من شوکه شدم. ما حتی در حال حاضر نمی‌توانیم در ساعات معمول اداری وارد حسابمان شویم.» در حالی‌که موج تاثیر فروپاشی بانک سیلیکون‌ولی اندک اندک در حال آشکار شدن است، اما یک حقیقت روشن است و آن اینکه استارت‌آپ‌های حوزه فناوری بدون در نظر گرفتن فاصله جغرافیایی به‌هم متصل هستند. بسیاری از آنها به یک بانک با حجم متوسط برای انجام عملیات روزمره‌شان نیاز دارند.

همچنین پس از استارت‌آپ‌های کالیفرنیایی اکنون همتایان آنها در اروپا و آسیا نیز به دلیل فروپاشی SVB (شانزدهمین بانک بزرگ آمریکا در سال گذشته) زمین‌گیر شده‌اند. از سوی دیگر در داخل آمریکا کویینسی لی، بنیان‌گذار استارت‌آپ Electra Era پس از عیان شدن نشانه‌های خطر روز پنج‌شنبه گذشته سعی کرد چند میلیون دلار از بانک مذکور را منتقل کند، اما وب‌سایت بانک با ترافیک سنگین روبه‌رو بود. یکی از نیروهای پشتیبانی نیز پشت خط تلفن به او گفته بود چون افراد بسیار زیادی سعی دارند پول‌هایشان را از حساب خارج کنند، تاخیری در عملیات بانک ایجاد شده است. همه اینها درحالی است که رگولاتورهای آمریکایی پس از مذاکراتی طولانی و جدی درباره آینده SVB از یک طرح سرمایه‌گذاری اضطراری خبر داده‌اند که به مشتریان بانک اجازه می‌دهد به تمام حساب‌های سپرده‌شان دسترسی پیدا کنند. در انگلیس نیز جرمی هانت، وزیر دارایی انگلیس اعلام کرد دولت و بانک مرکزی این کشور فروش خصوصی زیرمجموعه SVB در انگلیس به بانک HSBC را تسهیل کرده‌اند تا به این ترتیب از سپرده‌ها محافظت کنند. مقامات اتحادیه اروپا نیز به مشتریان اطمینان دادند بانک فعالیت اندکی در این منطقه داشته است.

منبع دنیای اقتصاد
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.