مهارت آموزی و کارآفرینی سربازان وظیفه با تسهیلات بانک قرض الحسنه رسالت

بانک قرض الحسنه رسالت و قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه(سربازان) ستاد کل نیروهای مسلح با هدف ایجاد بستر مناسب برای مهارت افزایی و توانمند سازی سربازان وظیفه تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

عصر بانک؛به گزارش روابط عمومی ، این تفاهم نامه در مراسمی با حضور  محمد حسین حسین زاده، مدیر عامل بانک قرض الحسنه رسالت، سردار سیدمهدی فرحی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه، سردار کمالی معاون وظیفه عمومی نیروهای مسلح و سردار روشنی معاون اجرایی نیروی انسانی سپاه  به امضا رسید.

 

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت در مراسم  امضای این تفاهم نامه،  بر مهارت آموزی و اشتغال سربازان وظیفه تاکید کرد و گفت: این همکاری در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری درباره اقتصادمقاومتی و به منظور توانمند سازی و مهارت آموزی سربازان در پادگان های نیروهای مسلح   است با این  هدف  که سربازان علاوه بر آنکه در دوران سربازی مهارتی  را بیاموزند، درآمد زایی نسبی نیز داشته باشند.

محمد حسین حسین زاده،  افزود: ما به دنبال آن هستیم تا در قالب این تفاهم‌نامه قبل از سربازی را به حین سربازی و پس از آن متصل کنیم یعنی اگر فردی مهارت خاصی داشته باشد در حین سربازی بر این مهارت افزوده شود تا هم درآمدی داشته باشد، هم پس از دوران سربازی زمینه اشتغال او  فراهم شود و به توانمندسازی و معیشت مردم بیانجامد.

وی  با بیان اینکه در حال حاضر این طرح در پنج استان کرمان، خوزستان، مازندران، اصفهان و خراسان رضوی اجرایی شده ، گفت تعداد سربازان مشمول این طرح در این استان ها 2 هزار نفر خواهد بود که این رقم افزایش یافته و برای هر استان یک پادگان با هماهنگی ستاد نیروهای مسلح انتخاب و امکانات اجرایی در نظر گرفته می شود.

حسین زاده با تاکید بر اینکه در این پادگان ها کانون همیاری اجتماعی ایجاد می شود و فرهنگ همیاری اجتماعی در قالب الگو کارآفرینی اجتماعی رسالت  شکل می گیرد، اظهارداشت: با این اقدام جوانان در دوران خدمت سربازی با فرهنگ همیاری اجتماعی و قرض الحسنه آشنا می شوند و بعد از خدمت هم در جهت ایجاد شغل توانمند می شوند.

وی افزود: این همکاری مشترک در قالب ایجاد همیاری اجتماعی برای توسعه فرهنگ کارگروهی در کانون ها دنبال می شود . از بین اعضای کانون های همیاری اجتماعی با توجه به علاقه مندی سربازان، تیم هایی با عنوان «هسته های کار و زندگی» تشکیل  و در ادامه اعضای این هسته ها عضو «کانون های کار و زندگی» می شوند . این کانون ها تخصصی است و به طور مثال  «کانون کار و زندگی پوشاک» یا «کانون کارو زندگی دامپروری» و غیره را خواهیم داشت.

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت در مورد اهداف این تفاهم‌نامه گفت: به دنبال مذاکرات و کارشناسی‌ های  شبکه توسعه اجتماعی رسالت با ستاد نیروهای کل مسلح در راستای منویات مقام معظم رهبری  قرار بر همکاری‌های مشترک در زمینه اقتصاد مقاومتی و مهارت‌افزایی جوانان شد که این توان‌افزایی و مهارت‌آموزی با همکاری مشترک سپاه، ارتش و ناجا خواهد بود.

حسین‌زاده افزود: امیدواریم با پیاده‌سازی این حرکت مشترک گامی با ساختار علمی و به روز در راستای اقتصاد مقاومتی برداشته باشیم.
در ادامه سردار فرحی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی ستادکل نیروهای مسلح با اشاره به امضای این تفاهم نامه گفت: اشتغال سربازان می تواند کمکی به یکی از  چالش های اجتماعی کشور باشد و در جهت اشتغال قدم های موثری بردارد.

وی با بیان اینکه بنابرتدبیر مقام معظم رهبری و ریاست ستاد کل نیروهای مسلح، قرارگاه مهارت آموزی شامل کل سربازان می شود، افزود: سالانه بیش از 400هزار نفر جوان به خدمت سربازی رفته  و قرارگاه مهارت آموزی در جهت ارتقاء بهره وری سربازان تعریف شده است.

سردار فرحی با اشاره به اینکه این طرح برای قبل، دوران خدمت  و بعداز سربازی تعریف شده است، اظهارداشت: قبل از سربازی با در اختیار گذاشتن مکانیزم های تشویقی می توان به این مهم همت گمارد. در طول خدمت، اشتغال سربازان هم برای جوانان و هم برای نیروهای مسلح موثر است. همچنین پس از فراغت از خدمت، ورود بانک ها، وزارت کار، بیمه ها و …می تواند نقش بسزایی داشته باشد.

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی ستاد کل نیروهای مسلح گفت: موضوع این تفاهم نامه کاری بدیع، خلاقانه و نوآورانه است و اگر به خوبی اجرا شود می تواند الگو برداری مناسبی برای سایر دستگاه ها باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.