افزایش قیمت مسکن در گران‌ترین و ارزان‌ترین منطقه تهران چقدر است؟

بانک مرکزی میزان افزایش قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران را طی 5 ماه نخست سال جاری برابر با 62 درصد اعلام کرد .

عصر بانک؛ به گزارش خبرآنلاین، افزایش قابل توجه قیمت مسکن در سال جاری، این بازار را در تیررس رصد هر روزه افکار عمومی قرار داده است . بررسی ها نشان می دهد متوسط قیمت مسکن در تهران در مرداد ماه امسال به حدود هفت میلیون و 400 هزار تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی 62 درصدی را نشان می دهد .

 

بر این اساس با افزایش قابل توجه قیمت ها، حجم معاملات کاهش یافت و  تعداد معاملات انجام شده در این ماه 12 هزار فقره بود که نسبت به مردادماه سال 1396 کاهش دارد. در پنج ماهه نخست سال 1397 نیز تعداد معاملات آپارتمانهای مسکونی شهر تهران به 64.6 هزار واحد مسکونی بالغ گردید که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن 7.3 درصد کاهش نشان میدهد. همچنین بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا 5 سال ساخت با سه 44.3 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. در این ماه شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب 14.1 و 11.8  درصد رشد نشان می‌دهد.

 

گران ترین منطقه چقدر گران شد؟

 

برآوردها نشان می دهد منطقه یک به عنوان گرانترین منطقه تهران در این دوره زمانی افزایش قیمتی برابر با 59.3 درصد را تجربه کرده است . متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در منطقه یک برابر با 15 میلیون و 760 هزار تومان بوده است .

 

کمترین قیمت نیز در تهران به منطقه 18 تعلق دارد . متوسط قیمت مسکن در این منطقه به 3 میلیون و 110 هزار تومان رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایشی برابر با 37.4 درصد را تجربه کرده است.

 

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر حسب قیمت یک متر مربع در مردادماه سال 1397 حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی “30 تا 40 “میلیون ریال به ازای هر متر مربع با 12.4 درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده و دامنه “40 تا 50 “و “50 تا 60 “میلیون ریال به ترتیب  با سهم های 12 و 10.3  درصدی در رتبه های بعدی قرار گرفته‌اند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.