شرکت‌هایی که درآمدشان از بسیاری کشورها بیشتر است + جزئیات

درآمد برخی شرکت‌های بزرگ جهان آن‌قدر هنگفت است که اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان در مقابل آنها کوچک به شمار می‌رود. هرچند موفق‌ترین و سودآورترین شرکت‌های جهان، همیشه معروف‌ترین آنها نیستند.

عصر بانک؛به نقل از راشاتودی، درآمد برخی شرکت‌های بزرگ جهان آن‌قدر هنگفت است که اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان در مقابل آنها کوچک به شمار می‌رود. هرچند موفق‌ترین و سودآورترین شرکت‌های جهان، همیشه معروف‌ترین آنها نیستند.

 

وال‌مارت

 

خرده‌فروش زنجیره‌ای آمریکا، وال‌مارت، که درآمد آن در سال 2017 به 486 میلیارد دلار رسید، از لحاظ درآمد، از ششمین اقتصاد بزرگ اروپا، بلژیک، هم جلو زد. تولید ناخالص ملی بلژیک سال گذشته میلادی 468 میلیارد دلار شد. اگر این شرکت یک کشور بود، از لحاظ تولید ناخالص ملی در رده 24ام جهان قرار می‌گرفت.

 

فولکس‌واگن

 

درآمد خودروساز بزرگ آلمانی، فولکس‌واگن، از تولید ناخالص ملی شیلی هم بیشتر است. سال گذشته با این که این شرکت از پرونده کلاهبرداری میزان آلایندگی خودروهای خود آسیب دید، درآمد آن به 276 میلیارد دلار رسید. تولید ناخالص ملی شیلی در سال 2016 برابر با 250 میلیارد دلار شد و اکثر تحلیل‌گران، آن را پایدارترین اقتصاد آمریکای جنوبی به حساب می‌آورند که از آرژانتین، برزیل و کلمبیا، جلوتر است. اگر درآمد فولکس‌واگن را به صورت تولید ناخالص ملی در نظر می‌گرفتیم، رتبه 43ام را در بین کشورهای جهان به دست می‌آورد.

 

اپل

 

غول تکنولوژی آمریکا، اپل، در صورتی‌ که یک کشور بود، رتبه 47ام تولید ناخالص ملی را در بین کشورهای جهان به خود اختصاص می‌داد. این شرکت که در سال گذشته با اتهام بدرفتاری و پرداخت دستمزد پایین به کارکنان، پنهان کردن پول‌های شرکت در خارج از آمریکا برای پرداخت نکردن مالیات، روبرو شد، توانست درآمد 229 میلیارد دلاری کسب کند. این درحالی است که تولید ناخالص ملی کشور پرتغال در سال 2016 بیشتر از 205 میلیارد دلار نشد.

 

آمازون

 

غول خرده‌فروشی آنلاین، آمازون، که بعد از اپل به عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان، نزدیک شده است، در سال 2017 تقریبا 117 میلیارد دلار درآمد داشت. درآمد آمازون از تولید ناخالص ملی کویت، با 111 میلیارد دلار، هم فراتر رفت. مدیرعامل آمازون، جف بروس، اخیرا به عنوان ثروتمندترین فرد تاریخ مدرن دست یافت و ثروتش از 150 میلیارد دلار فراتر رفت.

 

آلفابت

 

شرکت مادر گوگل، آلفابت، در سال گذشته درآمدی بیشتر از تولید ناخالص ملی پورتوریکو داشت که برابر با 105 میلیارد دلار بود. درآمد آلفابت در سال 2017، نزدیک به 111 میلیارد دلار شد. اگر این شرکت را یک کشور در نظر بگیریم، از لحاظ تولید ناخالص ملی در رتبه 59ام جهان قرار می‌گیرد.

 

متخصصان می‌گوید جهانی‌سازی مهم‌ترین عامل بزرگ شدن این شرکت‌ها تا چنین حد و اندازه‌ای است. هرچند همیشه بزرگترین به معنای بهترین نیست. بسیاری از شرکت‌های چندملیتی، شامل برخی از شرکت‌های ذکر شده در لیست بالا، تیترهای خبری منفی زیادی ایجاد کرده‌اند و حتی با نفرت عمومی روبرو شده اند.

 

/مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.