صندوق بین‌المللی پول هم به نظریه حباب دلار رسید!

صندوق بین‌المللی پول در گزارش جدید خود اعلام کرد برخلاف یوان که ارزش آن مطابق با ارزش بنیادی آن است، قیمت کنونی دلار بیش از ارزش ذاتی آن است.

عصر بانک؛ به نقل از رویترز، صندوق بین المللی پول در گزارش خود در خصوص نرخ ارز، مازاد و کسری حساب جاری اعلام کرد در اقتصادهای پیشرفته، شکاف بین کسری و مازاد حساب جاری رو به کاهش است. اطلاعات این گزارش بر حسب داده های حقیقی و تخمین های صورت گرفته توسط صندوق تهیه شده است.

 

کاهش ارزش یوان در هفته های اخیر محسوس بوده است و به دنبال تشدید جنگ تجاری با واشنگتن، این ارز دیروز به پایین‌ترین سطح 13 ماه اخیر رسید و هر دلار به ازای 6.8295 یوان مبادله شد. این در حالی است که مقامات آمریکایی در بالاترین سطوح، چین را به دستکاری در ارز خود متهم کرده‌اند.

 

دونالد ترامپ جمعه هفته گذشته چین و اتحادیه اروپا را به راه انداختن جنگ ارزی ضد واشنگتن از طریق دستکاری در نرخ ارز متهم کرده بود. استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا- نیز در همین رابطه گفت: به دقت تحولات یوان را زیر نظر داریم تا مطمئن شویم که این اتفاق عمدی بوده است یا خیر.

 

صندوق در ادامه گزارش خود از چین، آلمان، کره جنوبی، هلند، سوئد و سنگاپور به عنوان کشورهای دارای بالاترین مازاد حساب جاری نام برده است. از طرف دیگر آمریکا، انگلیس، ترکیه و آرژانتین جزو کشورهایی معرفی شده‌اند که بیشترین  کسری تراز حساب جاری را دارند.

 

به گفته صندوق بین المللی پول در بررسی میان مدت بنیادین مشخص شده است ارزش بازار دلار 8 تا 16 درصد بیشتر از ارزش ذاتی آن در سال گذشته بوده است و قیمت ها حباب داشته است.

 

دونالد ترامپ- رئیس جمهور آمریکا چند روز پیش با انتقاد از بانک مرکزی آمریکا گفته بود سیاست‌های نرخ بهره این بانک باعث شده است تا ارزش دلار بیش از حد افزایش یابد و بدین ترتیب از رقابت پذیری این کشور کاسته شود.

 

/ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.